הסתיימה שביתת המעונות: משרדי הממשלה והמפעילות הגיעו לסיכומים

בשעות הבוקר המוקדמות סיכמו הצדדים כי המטפלות וצוותי המעון יקבלו מענקי חגים בסך 3,000 שקלים וכן תוקם ועדה ממשלתית לבחינת התקינה ויועברו תקציבים לארגונים המפעילים

בשעות הבוקר המוקדמות (שני) הגיעו משרדי האוצר והעבודה והרווחה יחד עם הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים, להסכמות בדבר פתיחת שנת הלימודים במעונות וסיום השביתה.
 

במסגרת הדיונים הוסכם כי המטפלות וצוות המעון יקבלו תוספת למענקי החג בסך של 1,500 ש"ח בחגי תשרי, ו-1,500 ש"ח נוספים בחג הפסח. בנוסף, לשם בחינת ושיפור מערך מעונות היום, תוקם ועדה ממשלתית בראשות הממונה על זרוע העבודה, שתבחן, בין היתר, את נושא התקינה במעונות. כמו כן, הארגונים המפעילים את המעונות יקבלו תקצוב ייעודי לטובת סיוע לצוותים שיאפשר למטפלות להתמקד בעבודה החינוכית-טיפולית. במקביל, הארגונים יגדילו את היקף המטפלות המוכשרות והמוסמכות.
 

 גן ילדים (אילוסטרציה)

גן ילדים (אילוסטרציה) (fotolia )

 

יו"ר תנועת אמונה, ליאורה מינקה, מסרה בתום הדיונים כי "הובלנו סוף סוף לטיפול מקצועי ורציני בתחום מעונות היום, וזאת באמצעות וועדה מקצועית וממשלתית מוגדרת בזמן ומחוייבת למקורות תקציביים". היא ציינה כי עוד הושגו במגעים מענקים, תקציב "לשחרור המטפלות מעבודות ניקיון קשות ושיחרורן לעבודה החינוכית עם הפעוטות", ותוספת הכשרות למטפלות חדשות וותיקות. "אני שמחה שהבאנו לסיום השביתה ולהישגים ממשיים", הבהירה מינקה. 

פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר ויצו העולמית, הוסיפה: "המאבק לקידום מעונות היום המפוקחים בישראל הוא מהחשובים והמוצדקים ביותר. ההישגים שהושגו הלילה יקדמו את מצבן של המטפלות בטווח המידי, אך עיקר חשיבותם בהתחייבות המדינה,  לראשונה זה עשרות שנים - לשיפור משמעותי במצב ענף מעונות היום ותקינת המטפלות, בתהליך ציבורי מחייב!".

שר העבודה והרווחה חיים כץ מסר: "אני מצר על כך שהיינו צריכים להגיע לשביתה, ובאותה נשימה מברך על ההסכמות". לדבריו, "עשינו צעד נוסף לשיפור איכות הטיפול בפעוטות ותיקנו עוול שנעשה למטפלות. עם חזרת הכנסת מפגרה נפעל לסיום הליך החקיקה של חוק הפיקוח במטרה ליצור מנגון שישמור על שלומם והתפתחותם התקינה של ילדינו".


בשעות הערב והלילה עוד נדמה היה כי הצדדים לא ידונו בפתרון המשבר וכי 80,000 פעוטות עד גיל 3 ישארו בבתיהם ולא יוכלו להתחיל את שנת הלימודים החדשה ב-1,400 המעונות של נעמת, ויצ"ו, אמונה, נאות מרגלית, נשי חירות, נאות יעקב וגופים נוספים.
 

בארגונים המפעילים את המעונות סרבו לפתוח את השנה אם לא יענו דרישותיהם להעלות את שכר המטפלות ולהוסיף תקנים. ומשרד העבודה והרווחה לא הסכים להוציא צווי מניעה נגד השובתים, במשרד האוצר סרבו תחילה להתחיל במשא ומתן "תחת איום השביתה". זאת מאחר ולדבריהם, המעונות חוייבו שלא לשבות, בעקבות הסכם קודם בין הצדדים.


כבר לפני כמה חודשים פנו הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים לשר הרווחה והתריעו על מחסור בכוח אדם ובתקציבים, כאשר הבעיה העיקרית היא תקינה חסרה במספר המטפלות. התקן במדינות ה-OECD עומד על מטפלת לכל שישה פעוטות, ובארץ מדובר באחת לעשרה פעוטות ויותר, דבר שגובל ממש בסכנת חיים  - כך לטענת הארגונים. המחסור נובע מתקציבים, וכפועל יוצא המשכורות נמוכות. שר הרווחה ניסה לפעול בעניין מול משרד האוצר, אך לא הצליח, והארגונים החליטו לשבות.