ילדה לצד לוגו אונרא, רויטרס

רה"מ שינה המדיניות על אונר"א - בלי דיון עם מערכת הביטחון

נתניהו העביר מסר חשאי לבית הלבן לפיו ישראל שינתה עמדתה והיא תומכת בהפסקת כל המימון האמריקני לסוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים. "לא הבנו מאיפה זה הגיע"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העביר לפני כשבועיים מסר חשאי לבית הלבן ולפיו עמדת ישראל כלפי אונר"א השתנתה וכי היא תומכת כעת בהפסקת כל המימון האמריקני לסוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים. נתניהו עשה זאת ללא דיון משמעותי עם מערכת הביטחון.

לפי ארבעה פקידים ישראלים בכירים, עד לפני כמה שבועות, מדיניות ישראל הייתה כי יש להימנע מקיצוץ מלא ומיידי במימון האמריקני לאונר"א ובמיוחד לא לקצץ במימון לפעילות אונר"א בעזה מחשש לקריסה הומניטרית ולהידרדרות ביטחונית. עמדה זו נתמכה הן ע"י השב"כ, הן ע"י צה"ל והן ע"י מתאם הפעולות בשטחים. זו גם העמדה שהועברה על ידי ישראל לבית הלבן ולקונגרס האמריקני במשך תקופה ארוכה.

אלא שלפני כמה שבועות נתניהו החליט לשנות את העמדה הישראלית ולתמוך בקיצוץ מלא ומיידי של כל הסיוע האמריקני לאונר"א. נתניהו העביר את המסר על שינוי המדיניות לבית הלבן ולבכירים בוועדת ההקצבות של הסנאט באמצעות השגריר בוושינגטון רון דרמר.

הפקידים הישראלים הבכירים ציינו כי נתניהו החליט על שינוי המדיניות ללא כל דיון בנושא בקבינט המדיני-ביטחוני וללא דיון משמעותי עם בכירי מערכת הביטחון. הפקידי הבכירים ציינו כי רבים במערכת הביטחון הופתעו משינוי העמדה הישראלית וכלל לא ידעו עליה. "לא הבנו מאיפה זה הגיע", אמר גורם אחד במערכת הביטחון.

 
 
 
תלמידים מקבלים ספרים בבית ספר בבית לחם שבתמיכת אונר"א
 

תלמידים מקבלים ספרים בבית ספר בבית לחם שבתמיכת אונר"א ( רויטרס)

 

מוקדם יותר היום, התייחס נתניהו להחלטה האמריקנית לקצץ את התקציב. "ביישוב הזה נקלטו עקורי גוש קטיף", אמר נתניהו בטקס פתיחת שנת הלימודים בבית הספר היסודי ממלכתי-דתי "ברויאר" ביד-בנימין. "החיים שלהם היו יכולים להיות טרגדיה, אסון נורא. זה התחיל עם כאב נורא, אבל מדינת ישראל וכל אזרחי ישראל פעלו יחד כדי שעקורי גוש קטיף לא יהיו פליטים בארצם. אנחנו קלטנו, והם חידשו את חייהם לחיים נפלאים. יש את הזיכרון, אבל יש את ההווה והעתיד שכבר השתנה, וזה נותן חיים חדשים ותקווה גדולה".

"ככה אנחנו נהגנו במדינת ישראל, גם כשעשינו דבר שאני חושב שלא היה צריך לעשות, אבל קרה - טיפלנו בבעיה", אמר. "והאם לא באו אלינו עקורים מכל מיני ארצות? ניצולי שואה שנקרעו מאדמתם? מיישובים שהיו בהם, כמו בליטא - 500 שנים, מפולין - 1000 שנים. הם נעקרו, שרדו ובאו הנה. האם השארנו אותם כפליטים? לא, קלטנו אותם, וכך גם ממדינות ערב, שנעקרו, מאותה מלחמה, מלחמת השחרור. מאות אלפי יהודים שבאו הנה כפליטים ללא כל, השאירו את כל רכושם מאחור. לא השארנו אותם כפליטים, הפכנו אותם לאזרחים תורמים ושווים במדינה שלנו".

"זה לא מה שקורה עם הפלסטינים, שם יצרו לפני 70 שנה מוסד מיוחד - לא לקלוט את הפליטים, אלא להנציח את הפליטים", הצדיק נתניהו את ביטול הסיוע לאונר"א. "לכן ארה"ב עשתה דבר חשוב מאוד, בזה שהיא מפסיקה את המימון לסוכנות הנצחת הפליטים, שקוראים לה אונר"א. היא סוף סוף מתחילה לפתור את הבעיה. זה דבר חשוב מאוד. צריך לבטל את מוסד הפליטות, צריך לקחת את הכספים ולעזור באמת לשיקום הפליטים, שמספרם האמיתי הוא קמצוץ מהמספר שמדווחת סוכנות אונר"א. זה שינוי מאוד מבורך וחשוב, ואנחנו תומכים בו".