הרב הראשי הבריטי לשעבר, לורד יונתן זקס, רויטרס

סערת האנטישמיות בלייבור: "יהודים שוקלים לעזוב את בריטניה"

הרב הראשי הבריטי לשעבר, יונתן זקס, טען כי התבטאויות קורבין מעלות חשש לסכנה קיומית אצל יהודים. רה"מ לשעבר, גורדון בראון: "הבעיה מוחשית ויש לטפל בה באופן מיידי"

סערת האנטישמיות בלייבור: הרב הראשי הבריטי לשעבר, לורד יונתן זקס, אמר היום (ראשון) כי "יהודים שוקלים לעזוב את בריטניה מחשש שג'רמי קורבין ייבחר לראשות הממשלה". הדברים נאמרו בריאיון שהעניק לתוכנית טלוויזיה מקומית.

זקס, מהקולות הבולטים בקהילה היהודית בבריטניה כיום, אמר כי על קורבין להבהיר את התבטאויותיו נגד יהודים. "הוא חייב להתחרט ולהתכחש לדברים שאמר", טען זקס, "כשאנשים שומעים דברים כאלה שנאמרים במפלגת הלייבור, הם לא יכולים שלא לחוש איום קיומי".

 
 
 
 מנהיג הלייבור, ג'רמי קורבין
 

מנהיג הלייבור, ג'רמי קורבין ( רויטרס)

 

"אני חושש שעד שהוא יביע חרטה ברורה על מה שאמר, הוא מהווה סכנה גדולה כמו שהיווה אנוך פאוול (פוליטיקאי בריטי שמרני, חדשות עשר)", הוסיף הרב הראשי הבריטי לשעבר. "כל מי שמשתמש במונח 'ציוני' בלי דאגה רבה, הוא סכנה להצתת להבות השנאה שהכו באירופה".

גם ראש הממשלה לשעבר מטעם מפלגת הלייבור, גורדון בראון, התייחס לסוגיה. לדבריו יש לאמץ את ההגדרה לאנטישמיות באופן "חד משמעי ובמיידי". "בעיית האנטישמיות אינה תיאורטית, אלא אמיתית ומציאותית. יש לטפל בה עכשיו".

"מפלגת הלייבור הייתה בעבר קו האפליה האחרון נגד רדיפה ואפליה", הוסיף גורדון, "המפלגה אינה יכולה להרשות לעצמה להיראות כ'קו ההתקפה הראשון'. זה לא רק נוהל, זה שאלה של מי אנחנו ומה אנחנו מייצגים".

כזכור, לפני שבועיים דווח ב"דיילי טלגרף" כי ראש מפלגת הלייבור הבריטית, ג'רמי קורבין, השתתף בכנס עם חברים בהנהגת חמאס בדוחא שבקטאר בשנת 2012. לפי הדיווח, קורבין הנחה פאנל בו השתתפו מספר אנשי ארגון הטרור, ביניהם חוסאם בדראן, שהיה מפקד הזרוע הצבאית בגדה המערבית ונידון ל-17 שנות מאסר בכלא הישראלי בגין מעורבותו בתכנון פיגועי התאבדות בתקופת האינתיפאדה השנייה. בדראן השתחרר מהכלא במסגרת עסקת שליט. משתתף נוסף היה חאלד משעל, שהיה יו"ר הלשכה המדינית של חמאס.

שבוע קודם לכן, פורסם ב"דיילי מייל" שקורבין השתתף ב-2014 בטקס אזכרה למחבלים מאולימפיאדת מינכן. קרובין טען כי הגיע לבית הקברות בטוניסיה בכדי להשתתף בטקס לזכר חברי אש"ף שנהרגו מתקיפה אווירית ב-1985. בדיווח פורסמו תמונות שהראו את קורבין עומד לצד קברי המחבלים.

בתגובה לפרסום, כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו בטוויטר: "ההשתתפות של קורבין בטקס וההשוואה שעשה בין ישראל לנאצים צריכה להביא לגינויים מכל מקום – שמאל, ימין, וכל מה שביניהם". בתגובה, ענה קורבין: "מה שכתב נתניהו על מעשיי ואמירותיי שגוי. מה שדורש גינויים מכל מקום זה ההרג של יותר מ-160 מפגינים פלסטינים בעזה מאז מארס, כולל עשרות ילדים".