משרד האוצר על השביתה במעונות: לא תהיה פגישה תחת איום השביתה

יו"ר נעמת קראה לשר כחלון להתערב במשבר: "האוצר מתעסק רק בכיפופי ידיים על חשבון ההורים, הפעוטות והמטפלות". יו"ר תנועת אמונה: "סחבו אותנו, כדי שיוכלו להגיד שניסו"

שביתת המחאה במעונות היום: במשרד האוצר הבהירו היום (ראשון) כי לא תהיה פגישה עם ראשי הארגונים המפעילים את המעונות, "תחת איום השביתה". זאת, ביומה הראשון של השביתה, שהחלה עם פתיחת שנת הלימודים, לאחר כמה חודשים של ניסיונות למו"מ על עיבוי כוח האדם והגדלת התקציבים. 

יו"ר נעמת, גליה וולוך, קראה לשר האוצר משה כחלון להתערב ולהביא לפתרון המשבר. "ההתנהלות המבזה של האוצר נמשכת - ביטול פגישה מתוכננת רגע לפני קיומה", טענה. "מדובר בהוכחה נוספת לכך שאין בכוונת האוצר לפתור את המשבר, אלא רק להתעסק בכיפופי ידיים ובהוצאת צווי מניעה על חשבון ההורים, הפעוטות והמטפלות". וולוך הוסיפה כי "הגיע הזמן שהאוצר יתפנה לעסוק במהות ויביא לסוף המשבר לאלתר".

 נתניהו וכחלון
 

נתניהו וכחלון (רויטרס)

 

יו"ר תנועת אמונה, ליאורה מינקה, התייחסה לשביתה בתוכנית "בוקר אור", וטענה כי "מה שראינו זה ספין אחד גדול של משרד האוצר. האוצר עשה זימון ביום שישי ב-12:30, ו'הבשורה' הייתה שנקים ועדה. זה מביש". לדבריה, "זה ספין עצוב. הם מנסים לזרות חול בעיני ההורים והילדים. אני שמחה שההורים לא הולכים שולל אחרי הדברים האלה".

"ההורים מבינים שזה סיפור של האוצר, ולא סיפור של הארגונים המפעילים", עוד אמרה מינקה, "הציעו להוסיף 37 שקלים למטפלת לחודש. לדעתי סחבו אותנו כדי שיוכלו להגיד לתקשורת שהם ניסו. זו בושה לממשלה, למדיניות ביחס לילדים מגיל לידה עד גיל שלוש". מינקה ציינה כי "שר הרווחה, שהוא הרגולטור שלנו, תומך במאבק שלנו".

שר העבודה והרווחה חיים כץ מסר כי "אף אחד לא רוצה שהפעוטות ישארו בבית, ויחד עם זאת אנחנו שואפים שהם יקבלו את הטיפול, היחס וההדרכה הטובים ביותר". הוא הוסיף: "לפני חודש פגשתי את הארגונים והם הכריזו על סכסוך עבודה, ולצערי לאורך כל הזמן הזה סירבו באוצר לפתוח במו"מ".

"מאז שקיבלתי לידי את הסמכויות, הוספתי 20,000 מקומות חדשים לפעוטות ופעלתי להעלאת שכר המטפלות מ- 4,800 ש״ח ל- 5,400 שקלים בחודש, שזה מעט מדי", טען כץ. "פנינו גם למשרד החינוך והצענו שייקח את התחום הפדגוגי ותנאי המטפלות אליו, אולם הוא לא מוכן לקחת אחריות כאשר האוצר מתקצב בחוסר".

 שר הרווחה חיים כץ
 

שר הרווחה חיים כץ ( דוברות משרד הרווחה)

 

כאמור, אחרי הפיצוץ במשא ומתן בין הצדדים, מעונות היום, לילדים מגיל הלידה ועד גיל שלוש, שובתים. השביתה נערכת ב-1,400 מעונות היום המפוקחים לגיל הרך. מדובר בין היתר במעונות יום שמפעילים ארגונים כמו נעמת, ויצ"ו, אמונה, נאות מרגלית, נשי חירות ונאות יעקב, לפעוטות עד גיל 3. בסך הכל לפי הערכות מדובר על כ-80 אלף פעוטות שלא יתחילו את שנת הלימודים הבוקר. 

כבר לפני כמה חודשים פנו הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים לשר הרווחה והתריעו על מחסור בכוח אדם ובתקציבים, כאשר הבעיה העיקרית היא תקינה חסרה במספר המטפלות. התקן במדינות ה-OECD עומד על מטפלת לכל שישה פעוטות, ובארץ מדובר באחת לעשרה פעוטות ויותר, דבר שגובל ממש בסכנת חיים  - כך לטענת הארגונים. המחסור נובע מתקציבים, וכפועל יוצא המשכורות נמוכות. שר הרווחה ניסה לפעול בעניין מול משרד האוצר, אך לא הצליח, והארגונים החליטו לשבות.