נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה, רויטרס

דוטרטה המריא לביקור בישראל: "שוקל לרכוש ציוד צבאי"

נשיא הפיליפינים השנוי במחלוקת נמצא בדרכו לביקור דיפלומטי, בו ייפגש עם רה"מ נתניהו, הנשיא ריבלין ואחרים • יו"ר האופוזיציה: "לא צריך לפרוש בפניו שטיחים אדומים"

עם המראתו של נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, לביקור בישראל, דווח היום (ראשון) בתקשורת המקומית כי הוא שוקל לרכוש מישראל ציוד צבאי ואחר עבור משמר החופים הפיליפיני.

יועצו המיוחד של דוטרטה, כריסטופר לורנס, אמר בריאיון כי לנשיא יצטרפו מפקדי ממשמר החופים בביקור. "הם יבדקו את האפשרות לרכוש ציוד כדי להפוך את משמר החופים למודרני יותר", אמר.

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה
 

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה (רויטרס )

 
 
 

לפני שהמריא, אמר דוטרטה כי ביקורו בישראל ובירדן ידגיש את חזונו עבור הפיליפינים – "חברה אחרית בקהילה הבין-לאומית", חברה של כולם ולא מהווה אויבת של אף אחד". עוד אמר דוטרטה כי ישנם "28,000 פיליפינים בישראל ו-48,000 בירדן, ואתם יודעים, יש באזור הזה מצב רגיש ואנחנו צריכים לדאוג לאזרחינו שגרים שם".

ביקורו של הנשיא השנוי במחלוקת עורר מחאה בישראל ותמיהה לגבי הזמנתו. "לא רק שהוא מעריץ את היטלר, אלא הוא השווה בין יהודים לסוחרי סמים, והסביר שיש אונס כי יש הרבה נשים יפות. זהו אדם מאוד פרובלמטי, ולא צריך לפרוש בפניו שטיחים אדומים. הביקור צריך להיות בפרופיל מאוד נמוך", אמרה ברשת ב' יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני.

"יש מצבים בחיים של מדינה שיש שיקולים כלכליים מול שיקולים ערכיים ומוסריים. עמדנו בפני אותה בעיה בשאלה אם אנחנו מוכרים נשק למדינות שמשתמשות בהן בצורה איומה, וההחלטות במקרים כאלו צריכים להיות גם לא" הדגישה לבני. "ישמח אותי אם החברה הישראלית שרוצה לקבל רישיון לחפש נפט בפיליפינים תזכה, אבל בוודאי שהמדינה לא צריכה לפרוש שטיח אדום בפני דוטרטה".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (רויטרס )

 

כאמור, דוטרטה, ינחת היום בישראל לביקור שיסתיים ביום רביעי. במהלך הביקור ייפגש עם נשיא המדינה, ראש הממשלה ושר החוץ, יבקר ביד-ושם, בעיר העתיקה, יפגש עם הקהילה הפיליפינית הגדולה בישראל ויבקר באנדרטת "הדלתות הפתוחות" בראשון לציון המציינת הצלת היהודים ע"י הפיליפינים. לאחר מכן ימשיך הנשיא הפיליפיני לירדן, שם ישהה מיום חמישי עד ליום שבת.

ממשרד החוץ נמסר כי דוטרטה מגיע בעיתוי זה כדי לציין את מלאת 80 שנה לפתיחת שערי הפיליפינים לקליטת פליטים יהודיים שנמלטו מאימת המשטר הנאצי, ומלאת 70 שנה לתמיכת הפיליפינים בהחלטת האו"ם מכ"ט בנובמבר 1947 – המדינה היחידה בדרמ"ז אסיה שתמכה בהחלטת החלוקה. כמו כן, הגיע הנשיא כדי לציין את מלאת 60 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.

"אחד הנושאים החשובים העומדים על הפרק הוא קידום פתיחת קו תעופה ישיר בין מנילה לנתב"ג", נמסר. "כינון קו ישיר כזה יביא לעלית מספר התיירים מהפיליפינים לישראל (בעיקר תיירות צליינית ממדינת ענק קתולית זו) וכן הגברת ההשקעות והעסקים".

"במהלך הביקור יחתמו ויידונו מספר הסכמים ומזכרי הבנה כשהבולט בהם הוא הסכם פורץ דרך,  המסדיר עבודתם של רבבות עובדי הסיעוד מהפיליפינים, הזוכים להערכה רבה בישראל", לשון ההודעה. "ההסכם יעגן זכויותיהם של העובדים הפיליפינים, יבטל לחלוטין את כל עמלות התיווך שהם נאלצים לשלם למתווכים וישפר ההגנה עליהם, זכויותיהם והשמתם באופן שוויוני וצודק. ההסכם יסייע לאוכלוסיית הקשישים והנזקקים לשירותי סיעוד בישראל ותהיינה לו השלכות חיוביות גם על הסכמים מסוג זה עם מדינות נוספות בעתיד".

"בנוסף עתידים להיחתם הסכמים בתחומי המדע והטכנולוגיה, הסכם עידוד השקעות, הסכם בין לשכות המסחר והסכם בתחום איכות הסביבה", צויין. "סקטור המלונאות בישראל משווע לידיים עובדות, וממשלת ישראל החליטה לאחרונה על קידום הסכמים בנושא. במהלך הביקור יקודם הסכם להבאת עובדים בתחומי המלונאות מהפיליפינים".