שר החינוך: "שנים שלא הייתה פתיחה כה רגועה של שנת הלימודים"

בנט: יש להעלות את שכר המורים, לא מתנגד ללימודי אבולוציה • יו"ר תנועת אמונה על השביתה במעונות: "ספין עצוב של האוצר" • הורי אילון שלו-אמסלם הגיעו לכיתה - במקומו

שר החינוך, נפתלי בנט, התייחס היום (ראשון) ב"בוקר אור" לפתיחת שנת הלימודים, הישגיה של מערכת החינוך, מעמד המורה בישראל, ותחקיר חדשות עשר לפיו לימודי האבולוציה מודרים מתוכנית הלימודים.

"אני חייב להודות שאני נהנה גם מהחופש, אבל בהחלט רווח גם לנו, אצלי ספציפית גם הקטן, דוד, עולה לכיתה א', אז אנחנו עולים איתו ומאוד מתרגשים", סיפר בנט. "כמו עוד 167 אלף ילדים אחרים שעולים לכיתה א' היום". עוד אמר כי "שנים שלא הייתה פתיחה כל כך רגועה של שנת הלימודים".

 פתיחת שנת הלימודים בבית הספר גומא בכפר בלום
 

פתיחת שנת הלימודים בבית הספר גומא בכפר בלום ( חדשות עשר)

 
 
 

"מערכת החינוך בישראל היום היא הרבה יותר אישית והרבה יותר איכותית. אישית במובן של כיתות יותר קטנות. יש סייעות שניות בגני הילדים, דבר שלא היה בעבר", אמר שר החינוך. "גם בהישגים, יש זינוק של ממש, למעשה הכפלה, בהישגים במתמטיקה, במדעים, באנגלית מדוברת, בממדים האלה אנחנו עולים".

"בפן הערכי, אנחנו מאוד מחנכים את הילדים לכבד אחד את השני, לאהוב את המדינה, את הארץ", הוסיף בנט. "גם בפן ההישגי, גם בפן הערכי מערכת החינוך בזינוק. אנחנו מצמצמים את הפערים. לראשונה מקום המדינה הכיתות קטנות יותר. הארכנו את הקייטנות גם לפסח והשנה גם לחנוכה, דבר שלא היה מאז קום המדינה".

על האלימות במערכת החינוך אמר כי "המגמה היא סטטית, אבל גם זה יותר מדי". עוד הוסיף כי "אני מוטרד מהחשיפה של ילדים לתכנים פורנוגרפיים ואלימים ולבריונות ברשת. אני רוצה לומר להורים - גם להורים ובעיקר להם יש אחריות מה הילד צורך מהסלולר, תתערבו".

על המקרים בהם נעצרו מורים בחשד לפדופיליה, אמר כי "אנחנו כבר יישמנו תהליך בדיקה לכל מורה בעניין הזה. זה נדיר. יש לנו כמעט 200 אלף עובדי הוראה, אלה מקרים מאוד חריגים. יש לי אמון מלא במורים במדינת ישראל ובמנהלים, ואנחנו נותנים להם גיבוי".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבוהב

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבוהב ( חדושת עשר)

 

בנט מסכים עם הטענה לפיה יש להעלות את שכר המורים. "העלנו את השכר ההתחלתי של מורה בעל יסודי. האם זה מספיק? ברור שלא. כרגע אני ממוקד על השכר של מורים ביסודי. צריכים לעשות העלאה מקבילה גם להם, ולדאוג שהמשכורת תהיה כזו שמאפשרת להתפרנס" הסביר. "מורה מבחינתי הוא פסגת המעמד של מדינת ישראל".

בנט הודה כי ישנה בעיה של השמנת יתר בקרב ילדים. "30% מהילדים הם עם בעיה של השמנת יתר" אמר. "אנו מטפלים גם במאכלים שנכנסים לבתי הספר ולקיוסקים. בשיעורי ספורט - פועלים שיהיה ניצול מקסימלי של כל שעה של שיעור הספורט, שהילדים יזוזו".

על תחקיר חדשות עשר לפיו לימודי האבולוציה מודרים מתוכנית הלימודים אמר כי "אין שום הנחיה למנוע מילדי ישראל ללמוד את תיאוריית האבולוציה, זה דבר חשוב בסה"כ, לא רואה שום סתירה עם היהדות. אני אומר בצורה ברורה, אין שום מניעה ללמד את התיאוריה, אני רואה בזה יתרונות לא מבוטלים".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבוהב, התייחס גם הוא ב"בוקר אור" לפתיחת שנת הלימודים, ואמר כי "היינו צריכים לקיים 40 אלף ועדות השמה לילדים בחינוך המיוחד, אנחנו מתחילים ברפורמה, בשינוי, רוצים לשלב יותר ויותר ילדים בחינוך המיוחד שיש להם את הזכות הטבעית להיות בסביבת בית הספר, בסביבת הקהילה, הם רוצים להשתלב, כל מי שיכול, בכיתות הרגילות".

"בשנה האחרונה, בבתי הספר התיכוניים עד החודשים האחרונים, מורה מתחיל קיבל 6,200 שקלים. הסכום הזה לא הביא מורים חדשים למערכת. לכן במו"מ גמרנו הסכם", אמר. המורים החדשים מרוויחים 8,000 ו-8,200 שקלים לחודש. את אותה משימה אנחנו מבצעים בחודשים הקרובים בבתי הספר".

ליאורה מינקה, יו"ר תנועת אמונה, דיברה על השביתה במעונות היום. "ראינו ספין אחד גדול של משרד האוצר. האוצר עשה זימון ביום שישי ב-12:30, ו'הבשורה' הייתה שנקים ועדה, זה מביש", אמרה. "זה ספין עצוב. הם מנסים לזרות חול בעיני ההורים והילדים. אני שמחה שההורים לא הולכים שולל אחרי הדברים האלה".

 הוריו של איילון שלו אמסלם בבית הספר בו למד
 

הוריו של אילון שלו אמסלם בבית הספר בו למד (חדשות עשר)

 

דקלה וקובי אמסלם, הוריו של אילון שלו-אמסלם שנהרג בתאונת דרכים במהלך החופש הגדול, הגיעו לכיתתו בבית הספר "אליאנס" בתל אביב. "מי שהורג נפש אחת, כאילו הורג עולם מלא", אמרה האם. "בשבילנו הוא לא יחזור יותר, אבל המעט שאנחנו יכולים לעשות כדי שהמוות לא יהיה לשווא, צריך שכולם יפנימו שרכב ואלכוהול שווים יחד לכלי נשק, ושיכור על רכב זה כמו אדם שלוקח אקדח יורה לכל עבר". בפנייה לבני כיתתו של בנה, היא הוסיפה: "אני חייבת לבקש, תמיד תזכרו אותו. תדעו שהוא מאוד אהב אתכם". 

כ-2,310,000 תלמידי בית הספר והגנים ו-194,000 עובדי הוראה פתחו הבוקר את שנת הלימודים תשע"ט. כ-167,000 מהתלמידים עשו את צעדיהם הראשונים במערכת החינוך כשילמדו בכיתה א' ומנגד, עבור כ-131,000 אלף תלמידי י"ב זו שנת הלימוד האחרונה. על פי החלטת משרד החינוך השנה תתקיים בסימן "אחדות ישראל".

מנתוני משרד החינוך עולה כי 516,000 ילדים יהיו השנה בגנים הילדים הציבוריים, 1,048,000 ילדים ילמדו בבתי הספר היסודיים, 299,000 בחטיבות הביניים ו-447,000 ילמדו בתיכון. במגזר היהודי ילמדו 1,760,000 אלף תלמידים, במגזר הערבי 388,000 תלמידים ואילו 162,000 תלמידים מהמגזר הבדואי, הדרוזי והצ'רקסי יחלו היום את שנת הלימודים.

אחרי הפיצוץ במשא ומתן, מעונות היום, לילדים מגיל הלידה ועד גיל שלוש, שובתים. השביתה נערכת ב-1,400 מעונות היום המפוקחים לגיל הרך. מדובר בין היתר במעונות יום שמפעילים ארגונים כמו נעמת, ויצ"ו, אמונה, נאות מרגלית, נשי חירות ונאות יעקב, לפעוטות עד גיל 3. בסך הכל לפי הערכות מדובר על כ-80 אלף פעוטות שלא יתחילו את שנת הלימודים הבוקר. 

כבר לפני כמה חודשים פנו הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים לשר הרווחה והתריעו על מחסור בכוח אדם ובתקציבים, כאשר הבעיה העיקרית היא תקינה חסרה במספר המטפלות. התקן במדינות ה-OECD עומד על מטפלת לכל שישה פעוטות, ובארץ מדובר באחת לעשרה פעוטות ויותר, דבר שגובל ממש בסכנת חיים  - כך לטענת הארגונים. המחסור נובע מתקציבים, וכפועל יוצא המשכורות נמוכות. שר הרווחה ניסה לפעול בעניין מול משרד האוצר, אך לא הצליח, והארגונים החליטו לשבות.