דיווח בסוריה: ישראל תקפה בסיס צבאי סמוך לנמל תעופה בדמשק

כלי תקשורת במדינה טענו כי קולות נפץ רמים נשמעו ליד שדה התעופה הצבאי אל-מזה שבבירת סוריה וכי אש פרצה באזור. הארגון הסורי לזכויות אדם: במקום הרוגים ופצועים • צפו

כלי תקשורת בסוריה דיווח הלילה (ראשון) כי ישראל תקפה מחסן תחמושת בבסיס צבאי, סמוך לנמל התעופה אל-מזה שבדמשק. הארגון הסורי לזכויות אדם, היושב בלונדון, דיווח כי כתוצאה מהתקיפה ישנם במקום הרוגים ופצועים. זאת, לאחר שעל פי הדיווחים במקום נשמעו קולות נפץ עזים.

נוסף על כך, דווח כי צבא אסד שיגר טילי נ"מ לעבר אחד הטילים שנורו. עדי ראייה סיפרו ל"סקיי ניוז" בערבית כי פיצוצי משנה נשמעים סמוך לנמל התעופה וכי במקום פרצה שריפה שמתפשטת באזור.

מנגד, מקור צבאי סורי הכחיש את הדיווחים על תקיפה ישראלית, ומסר ל"סקיי ניוז" בערבית כי הפיצוץ נגרם כתוצאה מקצר חשמלי במחסן נשק הנמצא בסמוך לשדה התעופה. בתקשורת הממלכתית מקור צבאי סורי טען כי "בסיס חיל האוויר באל-מזה לא נחשף לתקיפה ישראלית".

בסרטון: תיעוד השריפות בבסיס הצבאי בסוריה, על פי הרשתות החברתיות במדינה

אש במקום שבו ישראל תקפה, על פי דיווחים בסוריה

אש במקום שבו ישראל תקפה, על פי דיווחים בסוריה (טוויטר)

 

על פי הודעת משרד החוץ האמריקני, השליחים האמריקנים לנושא סוריה, ג'יימס ג'פרי וג'ואל רייבורן, שמונו לתפקיד בשבוע שעבר, הגיעו אמש לביקור ראשון בישראל כדי לדון בבלימת ההתבססות האיראנית בסוריה.

בהודעה נמסר כי ג'פרי ורייבורן ייפגשו עם בכירים ישראלים כדי לדון בשמירה על ביטחונה של ישראל אל מול המצב בסוריה ובבלימת החתרנות האיראנית באזור. בהודעה נמסר עוד כי השליחים ידגישו שארה"ב תגיב לכל התקפה כימית שמשטר אסד יבצע. השניים יבקרו בימים הקרובים גם בטורקיה ובירדן לשיחות בנושא סוריה.

שליח טראמפ לנושאי סוריה, ג'יימס ג'פרי
 

שליח טראמפ לנושאי סוריה, ג'יימס ג'פרי (Getty Images)

 

לפני כחודש, דווח בכלי תקשורת בסוריה כי ד"ר עזיז אסבר, מנהל מרכז לחקר נשק כימי של משטר אסד, נהרג בפיצוץ שהתרחש בעיירה מסיאף שבאזור חמאה. על פי הדיווחים, אסבר והנהג שלו עלו בנסיעה על מטען צד ונהרגו.

גורמים רשמיים אמרו לסוכנות הידיעות "פרנסה לטינה" כי גורמי ביון ישראלים עשויים להיות מעורבים באירוע. תקיפה שהתרחשה לפני כשנה במכון שניהל אסבר, יוחסה לישראל. אסבר נחשב לאיש צללים בשל קרבתו לנשיא בשאר אל-אסד, ולמשימות שעליהן הופקד וביניהן פיתוח טילים מטווח בינוני וקרוב. לתפקידו הנוכחי כמנהל המרכז למחקרים מדעיים, הוא מונה ישירות על ידי אסד.

כשבוע קודם לכן, דווח בסוכנות הידיעות הרשמית בסוריה "סאנא" כי מערך ההגנה האווירת של צבא אסד השמיד מטרה לא מזוהה במערב הבירה דמשק. על פי דיווחים במדינה, מדובר בא"ש נ"מ שנורתה לעבר מטוסים ישראליים שתקפו באזור. עוד דווח כי ככל הנראה מדובר בכלי טיס בלתי מאויש. אמצעי תקשורת רוסים מסרו כי "מטרה עוינת הופלה באזור מערב דמשק בכיוון הגבול עם לבנון".

יומיים קודם לכן, כלי טיס של צה"ל תקף פעילי טרור חמושים שהתקרבו לגבול בדרום רמת הגולן הסורית - כך נמסר מדובר צה"ל. שבעה מחבלים נהרגו במהלך התקיפה, שאירעה סמוך לשעה 22:30. לאחר סריקות שבוצעו באזור במהלך אות בוקר, אותרו במקום חגורות נפץ וחמישה רובים מסוג קלצ'ניקוב.