תמר אריאל, הנווטת הדתייה הראשונה בחיל האוויר, ללא קרדיט

כך הפכה נווטת הקרב הדתייה שנהרגה בנפאל - לסמל הגיוס לצה"ל

הסיפור של סרן תמר אריאל מהווה השראה בקרב בנות הציונות הדתית, שיותר ויותר מהן מתעניינות בשירות צבאי. "חיילת שלא פרצה גבול, אלא לקחה את הגבולות איתה מהבית"

בצל הפולמוס שחוצה את הציונות הדתית על שירות הבנות בצה"ל, הפך סיפורה של נווטת הקרב הדתייה הראשונה בחיל האוויר, סרן תמר אריאל, לסיפור מעורר השראה. אריאל, שיצאה לעשרות גיחות מבצעיות בצוק איתן, נהרגה במהלך טיול בנפאל. לאחר מותה, זכתה לעשרות מפעלי הנצחה, והפכה למודל חיקוי בקרב בנות הציונות הדתית. 

אריאל נהרגה באוקטובר 2014 בעקבות מפולת שלגים. בסרט חדש על חייה בשם "המראה של השמש", שביימה דודתה נטע אריאל, נחשפו לראשונה הרגעים האחרונים בחייה של אריאל ועד כמה הם היו משמעותיים דווקא לאנשים שסבבו אותה בתוך הסופה המשתוללת. מור ספיר, שטייל עם אריאל בנפאל, סיפר כי מזג האוויר הסוער הפתיע אותם בטיול ותיאר אותו כ"מוכניות קטנות באיילון שדורסות אותך, 110 קמ"ש של רוח עם שלג מצליפים בך בגב".

 תמר אריאל
 

תמר אריאל (חדשות עשר )

 

מאות מטיילים היו על המסלול ברכס האנפורנה, חלקם הספיקו להסתובב בחזרה, וחלקם המשיכו במעלה ההר עד שהגיעו לבקתת עץ. כ-20 איש החליטו להשאר בבקתה, והשאר החליטו לנסות לרדת מההר, ביניהם אריאל. "כל הזמן נסינו להחזיק אותה ולהרים אותה והיא נפלה", סיפר איתן עיידן, שטייל עם תמר, "היה שלב שהבנתי שאנחנו מאבדים הרב כוחות שלא היו, אז אמרתי לחבריי שאני לוקח על עצמי את האחריות, שאנחנו חייבים להשאיר אותה שם ולהמשיך כדי שלפחות נציל את עצמו".

כיום, המורשת של תמר אריאל זו לא רק סיסמה, אלא סיפור מוחשי שמתגלגל מאוזן לאוזן גם ארבע שנים אחרי מותה. הילה שלם, בוגרת שירות לאומי וצבאי, סיפרה כיצד אריאל השפיעה על הבחירות שלה בחיים: "אחי היה איתה במחזור בקורס טיס, ובטקס ההשבעה אני זכורת שישבנו בקהל, הסתכלתי על רחבת המסדרים ופתאום זהיתי חיילת עם חצאית ארוכה עד הרצפה. שפשפתי את העניינים ולא האמנתי. בזמנו הייתי תלמידת תיכון וזה ממש הרשים אותי. זאת חיילת שלא פרצה גבול, אלא לקחה את הגבולות איתה מהבית. לקחה את כל העקרונות והערכים שהיא מאמינה, לא זרקה אותם הצדה, ולקחה אותם איתה לתוך השירות הצבאי. תמר הייתה אחת הסיבות שגרמה לי ללכת ולהתגייס ל-3.5 שנים".

 תמר אריאל, הנווטת הדתייה הראשונה בחיל האוויר
 

תמר אריאל, הנווטת הדתייה הראשונה בחיל האוויר ( ללא קרדיט)

 

"אלומה" היא עמותה שמסייעת לבנות דתיות לקבל מידע על השירות הצבאי, ובשנים האחרונות יותר ויותר בנות יוצרות קשר עם העמותה. קרן ברוכי, רכזת ליווי חיילות ב"אלומה" סיפרה כי "עשרות בנות שרושמות לנו על הקשר ועל ההשראה, ובנות שלא הכירו אותה באופן אישי וראו בשילוב בין העולם הדתי לעולם הצבאי משהו שאולי לא יסתדר, אז דווקא תמר מאוד תמכה".