משרד החינוך עקב אחרי נסיעת מורים לחו"ל – לבחון אם שיקרו

בשנים האחרונות עקב המשרד לפחות אחר כמה עשרות מורים באמצעות רשות האוכלוסין. "מסתבר שאם המעסיק הוא המדינה - מותר לו לרגל אחריך". ממשרד החינוך לא התקבלה תגובה

חוזרים ללימודים: משרד החינוך ביצע במהלך שלוש השנים האחרונות מעקב אחרי נסיעות מורים מעבר לים – כך פורסם הערב (שבת) בחדשות עשר. המעקב בוצע באמצעות רשות האוכלוסין וההגירה, לפחות אחרי כמה עשרות מורים, שהעבירה את המידע למשרד החינוך. המטרה המרכזית: לבחון אם מורים שיקרו באשר להיעדרותם מבית הספר.

"מסתבר שאם למעסיק שלך קוראים מדינת ישראל, מותר לו לרגל אחריך בשעות שמחוץ לעבודה", אמר רועי שלומי, חבר ועד התנועה לזכויות דיגיטליות, "הקלות שבה רשות האוכלוסין מעבירה מידע אישי למעסיק כלשהוא, גם אם קוראים לו משרד החינוך, צריכה להטריד כל אזרח. הטענה של משרד החינוך היא כי כלל אין לו מעקב מסודר על הפניות הללו, מה שמראה שוב כיצד המדינה מזלזלת בפרטיות של כל אחד ואחת מאתנו".

משינון להעמקה: הספרים בבגרות בהיסטוריה - על השולחן
 

מעקב אחרי עשרות מורים. בית ספר (ארכיון - חדשות עשר)

 

תגובת רשות האוכלוסין וההגירה: "העברת מידע לגופים ממשלתיים או אחרי נעשית אך ורק על פי צווי בית משפט ובעיקר על פי חוק. אין לנו שיקול דעת בנושא והדבר אינו מתבצע כ'טובה' אלא כחובה המוטלת עלינו. בדרך כלל, כשמידע מועבר הוא מידע נקודתי ומוגדר ולא כל המידע המצוי אודות אדם זה או אחר". ממשרד החינוך טרם התקבלה תגובה.

כ-2,310,000 תלמידי בית הספר והגנים ו-194,000 עובדי הוראה יפתחו מחר (ראשון) את שנת הלימודים תשע"ט. כ-167,000 מהתלמידים יעשו את צעדיהם הראשונים במערכת החינוך כשילמדו בכיתה א' ומנגד, עבור כ-131,000 אלף תלמידי י"ב תהיו זו שנת הלימוד האחרונה. על פי החלטת משרד החינוך השנה תתקיים בסימן "אחדות ישראל".

מנתוני משרד החינוך עולה כי 516,000 ילדים יהיו בגנים הילדים הציבוריים, 1,048,000 ילדים ילמדו בבתי הספר היסודיים, 299,000 בחטיבות הביניים ו-447,000 ילמדו בתיכון. במגזר היהודי ילמדו 1,760,000 אלף תלמידים, במגזר הערבי 388,000 תלמידים ואילו 162,000 תלמידים מהמגזר הבדואי, הדרוזי והצ'רקסי יחלו היום את שנת הלימודים.