ג'ון מקיין הובא למנוחות: "אמריקה שלו תמיד הייתה נהדרת"

בכירים רבים הגיעו לחלוק כבוד אחרון לסנאטור האמריקני שמת לפני כשבוע, וביניהם אובמה ובוש שספדו לו. בתו של מקיין תקפה את טראמפ - שלא הוזמן לטקס ויצא לשחק גולף

בוושינגטון נערכה היום (שבת) הלוויתו של הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין, שהלך לעולמו לפני כשבוע בגיל 81 לאחר מאבק במחלת הסרטן. 

שלושת הנשיאים לשעבר ברק אובמה, ג'ורג' בוש וביל קלינטון הגיעו עם נשותיהם להלוויה וישבו בשורה הראשונה בטקס האשכבה. בין השאר הגיעו לחלוק כבוד אחרון גם אל גור, דיק צ'ייני, איוונקה טראמפ ובעלה ג'ארד קושנר. אדם אחד שלא הוזמן אך חסרונו הורגש היה הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, שבמקביל לטקס ביקר באחד ממגרשי הגולף שלו בווירג'יניה. השניים, שמשתייכים לאותה מפלגה, נחשבו יריבים מרים ומקיין דרש שטראמפ לא ישתתף בהלוויה שלו.

 מייגן מקיין, ביתו של ג'ון מקיין
 

מייגן מקיין, ביתו של ג'ון מקיין ( getty images)

 

מייגן מקיין, ביתו של הסנאטור, הספידה לאביה ואמרה: "אני אומרת את המילים שבחיים לא רציתי להגיד – אבא שלי הלך לעולמו". ברמיזה שלילית לנשיא הנוכחי טראמפ, מקיין הדגישה את הערכים והמורשת שאביה השאיר: "אמריקה של ג'ון מקיין דוגלת בחיים וחופש של אנשים אחרים במדינות אחרות. אמריקה של ג'ון מקיין היא נדיבה ומברכת. היא אמיצה, בטוחה בעצמה ומוגנת. היא עומדת באחריות שלה. אמריקה מדברת בשקט בגלל שהיא חזקה. האמריקה של ג'ון מקיין לא צריכה להיות נהדרת שוב, בגלל שאמריקה תמיד הייתה נהדרת".

הנשיא לשעבר אובמה נאם לזכרו של מקיין ואמר: "אין דרך טובה יותר לכבד את חייו של מקיין שהוקדשו לשירות הציבורי, מאשר ללכת אחריו כדי להוכיח שהנכונות להילחם על המדינה הזו אינה שמורה למעטים, אלא פתוח לכולנו ואף נדרש מכולנו כאזרחים של הרפבוליקה הגדולה הזו". עוד הוסיף הנשיא לשעבר כי "אולי זו הדרך הטובה ביותר לכבד את זכרו, על ידי ההבנה שיש דברים גדולים יותר מאשר מפלגה, אמביציה, כסף, פרסום או כוח, שיש דברים שראוי לסכן את הכל בשבילם. אלו עקרונות נצחיים".

 ברק אובמה בטקס הלוויה של הסנאטור ג'ון מקיין
 

ברק אובמה בטקס הלוויה של הסנאטור ג'ון מקיין (רויטרס )

 

בסוף השבוע שעבר, הודיעו בני משפחתו של מקיין כי הסנאטור בחר להפסיק את הטיפולים הרפואיים נגד המחלה. סינדי, אשתו של מקיין, כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי "הלב שלי שבור. הוא הלך לעולמו בדרך שבה הוא חי, בתנאים שלו, מוקף באנשים שהוא אוהב, במקום האהוב עליו ביותר".