"לא נמתין לאסון": מעונות היום צפויים לשבות מחר

לאחר חוסר הסכמה בין הארגונים המפקחים על מעונות היום לבין משרד האוצר, פתיחת שנת הלימודים צפויה להתעכב. "הצעות האוצר לא יפתרו את המצוקה שאין לנו מטפלות"

מעונות היום צפויים לשבות מחר (ראשון), זאת על רקע חוסר הסכמה ופיצוץ הפגישה בין ראשי הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים למשרד האוצר. על פי הערכה, כ-80 אלף פעוטות לא יתחילו את שנת הלימודים. 1,400 מעונות יום המפוקחים לגיל הרך צפויים לקחת חלק בשביתה, כמו מעונות של נעמת, ויצו, אמונה, נאות מרגלית, נשי חירות ונאות יעקב. 

גליה וולוך, יו"ר נעמת - תנועת נשים שמטרתה לקדם את מעמד האישה בישראל, אמרה: ״לא נותרה לנו ברירה ומחר מעונות היום המפוקחים לא ייפתחו. הצעות האוצר לא יפתרו את המצוקה ואת העובדה שפשוט אין לנו מטפלות- תוספת של כמה עשרות שקלים בחודש לשכר המטפלות לא תפתור את הבעיה. אחריותנו היא בראש ובראשונה לציבור ההורים והפעוטות ולא נמתין לאסון חלילה. ההורים ברשת נעמת מוזמנים להתקשר לקו החם ולברר כל פרט רלוונטי. גם הערב אנו קוראים לרה״מ ולשר האוצר לפתוח איתנו במו"מ מואץ מתוך מטרה להביא לפתרון מהיר של המשבר״.

 גן ילדים, אילוסטרציה
 

גן ילדים, אילוסטרציה ( Fotolia)

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן התייחס לשביתה ואמר: "מדינת ישראל מפקירה את ילדי הגיל הרך. חוסר התקינה ואי העמדת המשאבים הראויים מעמידים את מערכת החינוך במעונות במצב שבו אין אפשרות למערכת לטפל בילדים כראוי. על משרדי הממשלה להתעשת ולטפל בשורש הבעיה ולפתור אותה תוך הקצאת משאבים באופן מיידי. אין שביתה צודקת מזו ואני תומך בה באופן מלא. על מקבלי ההחלטות האחריות לשביתה ערב פתיחת שנת הלימודים".

ח"כ עמיר פרץ הגיב גם כן לשביתה הצפויה: ״המעונות הם חלק מרכזי בהצלחת הילד. בהמשך הם גם המפתח ליכולות ההורים לעבוד ולהגדיל את הפיריון במשק כשהם יודעים שילדיהם בידיים טובות. לכן, כל שקל שיושקע בפתרון הבעיה יתרום לשיפור החינוך ולחיזוק החברה והכלכלה. כל שביתה יכולה להמנע, ויש עוד לילה שלם כדי למנוע אותה. אך זאת בתנאי שמשרדי האוצר והחינוך יגלו הבנה כי מדובר בתביעות צודקות שאזרחי ישראל תומכים בהן״.

ביום שישי נערכה פגישה בין משרד האוצר לראשי הארגונים, טענו שהצעת האוצר דיברה על הקמת ועדה עתידית אולם בהווה לא הציעה דבר והייתה מבישה. "אם מישהו חושב שאפשר לפתור את בעיית הגיל הרך בתוספת של כמה עשרות שקלים למטפלת, הוא טועה לחלוטין", נמסר מראשי הארגונים.

יופ לפני כן, פנו הארגונים המפעילים את מעונות היום לעשרות אלפי ההורים, שיצטרכו למצוא פתרון למסגרת עבור ילדיהם, והסבירו להם כי לאור מצוקת כוח האדם במעונות, התקינה בכיתות (מספר המטפלות ביחס למספר הילדים) וכן מצוקות תקציביות נוספות, לא נותרה בידם ברירה אלא שלא לפתוח את המעונות החל מה-2 בספטמבר.

בין הדרישות המרכזיות של הארגונים מהממשלה: הוספת תקן של מטפלת לכל כיתה, שיפור בשכר המטפלות ושיפור במעמדן, זאת באמצעות יישום רפורמה ייעודית לגיל הרך בדומה לרפורמת "אופק חדש" למורים. המטרה העיקרית של המאבק היא למנוע נטישה המונית של מטפלות, אשר למעלה מ- 50 אחוז מהן אינן שורדות במקצוע יותר ממספר חודשים וכן בכדי להפוך את התחום למקצוע, עם תנאי סף והכשרה מתאימה.