מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן, getty images

איראן: הדיווח על העברת הטילים לעיראק - שקרי ומגוחך

בטהראן הגיבו לדיווח לפיו העבירה טילים למדינה השכנה – והכחישו בתוקף: "מטרת הפרסום היא להשפיע לרעה על יחסי החוץ שלנו". ארה"ב: "הפרה בוטה של הריבונות העיראקית"

האיום האיראני: משרד החוץ בטהראן התייחס אחר הצהריים (שבת) לראשונה לפרסום אתמול בסוכנות הידיעות רויטרס, לפיו איראן העבירה לאחרונה טילים בליסטיים לעיראק. "הטענה הזו שקרית, לא נכונה ומגוחכת", נמסר ממשרד החוץ האיראני, "מטרת הפרסום להשפיע לרעה על יחסי החוץ של טהראן, בפרט על היחסים עם שכנותיה".

גם בארה"ב הגיבו הערב, ותקפו את איראן. שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, צייץ הערב בחשבון הטוויטר שלו: "מודאג מאוד מהדיווח לפיו איראן העבירה טילים בליסטיים לאדמת עיראק. אם יש אמת בדברים, מדובר בהפרה בוטה של הריבונות העיראקית ושל החלטת מועצת הביטחון של האו"ם. בגדד צריכה להחליט מה קורה בשטחה - לא טהראן".

אמש אמר גורם ישראלי בכיר לחדשות עשר, כי ישראל יודעת שאיראן העבירה את הטילים האחרונים לעיראק, ואף עקבה מקרוב אחר המהלך. עוד הוסיף כי ישראל ידעה על המהלך האיראני מזה כמה שבועות וכי בירושלים עוקבים מקרוב אחרי המהלך. הפקיד הבכיר ציין כי ההערכה בישראל היא שהאיראנים העבירו את הטילים לעיראק בתגובה לתקיפות הישראליות נגד הבסיסים האיראנים בסוריה והקושי הגובר שלהם לפעול נגד ישראל משטח סוריה.

"ייתכן שהמהלך האיראני מושפע מהפעילות הנחושה של ישראל למנוע מאיראן להתבסס צבאית בסוריה ומההתנגדות האמריקנית להתבססות זו", אמר הפקיד הישראלי הבכיר. "זו עדות נוספות להרחבת התוקפנות האיראנית באזור כולו". אתמול כאמור, חשפה "רויטרס" כי איראן העבירה טילים בליסטיים אל תוך עיראק, מסרה חלקם לידי מיליציות שיעיות ומנסה לפתח תשתית ייצור טילים בעיראק. לטילים שהועברו יש טווח שיכול לפגוע בתל אביב ובריאד.
 

טיל שיאהב איראני
 

טיל שיאהב איראני (Getty Images - ארכיון )

 

 לפי שלושה גורמים רשמיים באיראן, שני אנשי מודיעין מעיראק ושני גורמי מודיעין מערביים, איראן העבירה את הטילים למיליציות, בעלות בריתה בעיראק, במהלך החודשים האחרונים. חמישה מהמקורות אמרו כי איראן מסייעת לאותן קבוצות לייצר טילים כאלה בעצמן. 

"ההיגיון הוא ליצור תכנית גיבוי למקרה שאיראן תותקף", מסר בכיר איראני לרויטרס. "מספר הטילים לא גדול, רק כמה עשרות, אך ניתן להגדיל את הכמות במידת הצורך". הממשל והצבא העיראקי סירבו להגיב לדיווח.מדובר בטילי זלזאל, פאתח 110 וזולפקאר, שהטווח אליו הם מגיעים נע בין 200 ק"מ ל-700 ק"מ. כאמור, המשמעות היא שהם יכולים לפגוע בסעודיה ובישראל. 

ובתוך כך אמר היום בכיר במשרד ההגנה האיראני, כי מדינתו מתכננת להרחיב את האמצעיים הצבאיים שברשותה. לטענתו, הכוונה להרחיב את יכולות טילי השיוט והטילים הבליסטיים ברשותה, זאת לצד רכישת מטוסי קרב חדשים וצוללות – כך על פי סוכנות הידיעות אירנ"א.