קרי בספר חדש: "האמון האישי הבסיסי ביני לבין נתניהו - אבד"

שר החוץ האמריקני לשעבר מתאר בספרו את היחסים הרעועים בינו לבין ר"מ ישראל. "נתניהו התעקש כי צה"ל חייב להשאר לטווח ארוך על הגבול של יהודה ושומרון"

ג'ון קרי, לשעבר שר החוץ בממשלת אובמה, צפוי להוציא לאור בימים הקרובים את ספר הזכרונות שלו מימי כהונתו בבית הלבן. חלק גדול מהספר, בפרט אודות היחסים עם ישראל והסכסוך במזה"ת, דלף אתמול לאתר היהודי-אמריקני "Jewish Insider". בספרו החדש כותב קרי, בין היתר, על היחסים הרעועים בינו לבין ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. שר החוץ האמריקני מתאר את אכזבתו מנתניהו ומיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי לא הצליחו לעמוד בציפיות להסכם שלום, ומאשים את נתינהו כי הדליף בעבר טיוטה להפסקת אש במהלך מבצע צוק איתן אותה יזם בעצמו, ואחר כך הציג אותה כדרישה של חמאס.

"מה שמצאתי מבטיח ביותר, היה שנתניהו הדגיש בפני שכל עוד התנאים שלו לשלום יתקבלו, הוא מוכן לקחת סיכונים עבור לקיים אותו, גם אם זה יעלה לו בפירוק הממשלה", כתב קרי. הדברים האלו, לטענתו של קרי, עזרו לו לשכנע את אובמה "הסקפטי" לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים ולהעמיד למבחן את "המוכנות של נתניהו לעשות ויתורים כבדים".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי (קובי גדעון, לע"מ )

 

קרי סיפר על שיחתו עם נתניהו במלון המלך דוד לאחר נאומו של אובמה בישראל ב-2013: "ביבי הסתכל לתוך העיניים שלי ואמר: 'ג'ון, אני מוכן לתת ניסיון למאמץ הזה, אבל יש שני דברים שכדאי לדעת: אשית, כל מי שבאזור הזה שקרן, ואתם האמריקנים מתקשים להבין זאת. ושנית, הוויתור הגדול ביותר שאני מוכן לעשות לא יהיה המינימום שאבו מאזן יוכל להתפשר עליו'"

שר החוץ האמריקני כתב בספרו כיצד נתניהו דחה את התכנית שהציע הגנרל ג'ון אלן לשר הביטחון בוגי יעלון, לפיה במצב בו ישראל תיסוג מהגדה המערבית, ארצות הברית תעמיד את חייליה על הגבול הפלסטיני העתידי בעוד צה"ל יתמקם בסמיכות ויהיה מוכן להגיב על כל איום. "נתניהו התעקש כי צה"ל חייב להשאר לטווח ארוך על הגבול של יהודה ושומרון, וזה ישאר בגדר החלטה ישראלית". "אז היה ברור לכולנו שביבי לא מעוניין לתכניות ביטחון שתכלול נסיגה צבאית אפשרית", כתב קרי, "הבנתי שזה לא קשור לביטחון. הבהרתי לו שזו התכנית הטובה ביותר, שנרקמה על ידי המוחות הצבאיים המבריקים ביותר, ואם הוא יסרב לה הוא יצור מחסום שימנע את המשך המשא ומתן. נתניהו חייך אליי ואמר שסיימנו את הדיון להיום".

 נתניהו, קרי ואובמה בוועידת האקלים בפריז
 

נתניהו, קרי ואובמה בוועידת האקלים בפריז (חדשות עשר)

 

קרי תיאר בספרו על פגישה נוספת שהייתה בינו לבין נתניהו לאחר שבעקבות מצבע צוק איתן, רשות התעופה הפדרלית בארה"ב החליטה להשהות טיסות לישראל. "זה היה מהפעמים הבודדות בהן ראיתי את ביבי מפוחד ומאופק, ללא האנרגיה הרגילה שלו", כתב, "לראות את מנהיג ישראל תחת מצור שכזה באמת נגע בי. ראיתי את ביבי פגיע כמו שבחיים לא ראיתי אותו".

קרי האשים את נתינהו כי בזמן צוק איתן הוא הדליף טיוטה סודית של הסכם הפסקת האש עם חמאס: "היינו באמצע משא ומתן, ועכשיו אני רואה את זה בתקשורת? זה היה מקומם", אמר שר החוץ האמריקני וסיפר כי שוחח עם נתניהו והאשים אותו: "הסכם הפסקת האש ההומניטרית היה רעיון שלך. ועכשיו אתה מדליף את המסמך כדי שישמע כאילו אלו דרישות חמאס? במהלך הזה אבד האמון האישי הבסיסי".