טילי שיוט, מטוסי קרב וצוללות: תכנית ההתחמשות החדשה של איראן

גורם צבאי בטהראן אמר כי בכוונת מדינתו להרחיב את האמצעים הצבאיים שברשותה, ולהגדיל את ארסנל הטילים הבליסטיים – על רקע חשיפת העברת הטילים האיראניים לעיראק

האיום האיראני: בכיר במשרד ההגנה באיראן אמר היום (שבת) כי מדינתו מתכננת להרחיב את האמצעיים הצבאיים שברשותה. לטענתו, הכוונה להרחיב את יכולות טילי השיוט והטילים הבליסטיים ברשותה, זאת לצד רכישת מטוסי קרב חדשים וצוללות – כך על פי סוכנות הידיעות אירנה.

הדברים מגיעים על רקע החשיפה אתמול בסוכנות הידיעות "רויטרס", אודות העברת טילים בליסטיים לעיראק במהלך התקופה האחרונה. אמש אמר גורם ישראלי בכיר לחדשות עשר, כי ישראל יודעת שאיראן העבירה את הטילים האחרונים לעיראק, ואף עקבה מקרוב אחר המהלך.

 
 
 

עוד הוסיף כי ישראל ידעה על המהלך האיראני מזה כמה שבועות וכי בירושלים עוקבים מקרוב אחרי המהלך. הפקיד הבכיר ציין כי ההערכה בישראל היא שהאיראנים העבירו את הטילים לעיראק בתגובה לתקיפות הישראליות נגד הבסיסים האיראנים בסוריה והקושי הגובר שלהם לפעול נגד ישראל משטח סוריה. "ייתכן שהמהלך האיראני מושפע מהפעילות הנחושה של ישראל למנוע מאיראן להתבסס צבאית בסוריה ומההתנגדות האמריקנית להתבססות זו", אמר הפקיד הישראלי הבכיר. "זו עדות נוספות להרחבת התוקפנות האיראנית באזור כולו".

 טיל זלזאל איראני
 

טיל זלזאל איראני ( רויטרס - ארכיון)

 

אתמול כאמור, חשפה "רויטרס" כי איראן העבירה טילים בליסטיים אל תוך עיראק, מסרה חלקם לידי מיליציות שיעיות ומנסה לפתח תשתית ייצור טילים בעיראק. לטילים שהועברו יש טווח שיכול לפגוע בתל אביב ובריאד. לפי שלושה גורמים רשמיים באיראן, שני אנשי מודיעין מעיראק ושני גורמי מודיעין מערביים, איראן העבירה את הטילים למיליציות, בעלות בריתה בעיראק, במהלך החודשים האחרונים. חמישה מהמקורות אמרו כי איראן מסייעת לאותן קבוצות לייצר טילים כאלה בעצמן.

"ההיגיון הוא ליצור תכנית גיבוי למקרה שאיראן תותקף", מסר בכיר איראני לרויטרס. "מספר הטילים לא גדול, רק כמה עשרות, אך ניתן להגדיל את הכמות במידת הצורך". הממשל והצבא העיראקי סירבו להגיב לדיווח.מדובר בטילי זלזאל, פאתח 110 וזולפקאר, שהטווח אליו הם מגיעים נע בין 200 ק"מ ל-700 ק"מ. כאמור, המשמעות היא שהם יכולים לפגוע בסעודיה ובישראל. 

ובתוך כך דחתה איראן אמש את קריאת שר החוץ הצרפתי למשא ומתן בעניין תכנית הגרעין הבליסטית שלה. על פי הצהרת דובר משרד החוץ האירני, "המערב לא נתן לאירן כל סיבה להכנס למשא ומתן בעניין נושאים שאינם גרעיניים". הדברים באים על רקע קריאת שר החוץ הצרפתי מוקדם יותר השבוע, במהלך פגישת שרי החוץ של האיחוד האירופי בוינה,  לכבד את הסכם הגרעין משנת אלפיים וחמש עשרה ולדון בעניין התבססות אירן במזרח התיכון.