"בוחנים פנייה לאו"ם כדי לבלום את ההחלטה לבטל המימון לאונר"א"

דוברו של אבו מאזן אמר שההנהגה הפלסטינית שוקלת לפנות למועצת הביטחון ולעצרת הכללית, וטען כי המהלך האמריקני פוגע בשלום. מזכ"ל האו"ם: "על מדינות אחרות להשלים הפער"

נביל אבו רודיינה, דוברו יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר היום (שבת) כי ההנהגה הפלסטינית בוחנת פנייה לעצרת הכללית של האו"ם ולמועצת הביטחון במטרה לבלום את החלטת ארה"ב לבטל את המימון האמריקני לאונר"א. אבו רודיינה הוסיף כי ההחלטה פוגעת בשלום ומסייעת לטרור באזור. כך דיווחה סוכנות הידיעות "מען".

מוקדם יותר אמר אבו רודיינה כי "החלטת ארה"ב לעצור את המימון היא 'מתקפה בוטה' נגד העם הפלסטיני. עונש כזה לא יצליח לשנות את העובדה שלארה"ב אין תפקיד באזור ושהיא לא חלק מהפתרון".

 אבו מאזן ודוברו אבו רודיינה
 

אבו מאזן ודוברו אבו רודיינה (רויטרס )

 

ב"ניו יורק טיימס" דווח כי בפגישה שנערכה החודש, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו התנגד למהלך, אך ג'ארד קושנר הטה את הכף לטובת הקיצוץ. כך אמר דייויד הארדן, המעורה בתוכן הפגישה. 

דובר ארגון אונר"א, כריס גאנס, אמר בתגובה להודעת ארצות הברית: "אנו מופתעים ומאוכזבים מהחלטת הממשל האמריקני, ודוחים את הטענות כי לא ניתן לפתור את הבעיות החמורות של הארגון".

גם דובר מזכ"ל האו"ם התייחס בפומבי להחלטה האמריקנית להפסיק את מימון אונר"א וקרא למדינות אחרות "להשלים את הפער הכלכלי שנוצר, כדי שהארגון יוכל להמשיך להתקיים ולספק סיוע חיוני ותחושת תקווה לאנשים הפגיעים".

דובר חמאס, חאזם קאסם, תקף את ההחלטת ממשל טראמפ: "זהו ניסיון לבטל את זכות השיבה. טראמפ עבר מלקחת את הצד הישראלי לשותף למתקפה על הזכות של עמנו. ההחלטה תשפיע על הפליטים ותגביר את המתיחות, במיוחד ברצועת עזה, בה יש רבים מהם. על האו"ם למצוא חלופות לטיפול בפליטים הפלסטינים בכל מקום".

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, תקף גם הוא את שינוי המדיניות האמריקנית: "מגנים לחלוטין את ההחלטה האמריקנית. לארה"ב אין זכות לבטל את אונר"א שנוסדה בשנת 1949 על ידי העצרת הכללית של האו"ם, וזאת עד שימצא פתרון לבעיית הפליטים", כתב עריקאת בהודעה לעיתונות. "לארה"ב אין זכות לברך ולתמוך בגזל האדמות הפלסטיניות, ההתנחלויות הישראליות הבלתי חוקיות, גניבת ירושלים וסיפוחה לישראל, ואין לה זכות להתנהג לפי רצונותיהם של שלדון אדלסון ובנימין נתניהו. ההחלטות של ארה"ב בנושאים הללו מייצגות את הרס החוק הבינלאומי והיציבות האזורית. מדובר במתנה לקיצוניים ולטרור. אני מבקש ממדינות העולם לדחות את ההחלטה ולספק כל תמיכה אפשרית לאונר"א עד לפתרון בעיית הפליטים".

חנאן עשראווי, חברה בוועד הפועל של אש"ף, אמרה כי המהלך עלול לערער את יציבות חנות הפליטים לא רק בגדה המערבית וברצועת עזה, אלא גם בירדן ובלבנון. "אם אתה מונע מאנשים חינוך, בריאות, את עתידם, זה מסוכן מאוד", אמרה. "מי יתפוס את מקומה של אונר"א? אם אתם רוצים לשלוח את הילדים לבתי ספר דתיים, לחמאס, עליכם לחיות עם ההשלכות".

גורם ברשות הפלסטינית התייחס להחלטת ארה"ב להפסיק את המימון שהיא מעניקה לאונר"א: "מתקפה בוטה נגד העם הפלסטיני. עונש כזה לא יצליח לשנות את העובדה שלארה"ב אין עוד תפקיד במזרח התיכון".

שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, בירך על המהלך האמריקני: "צריך להוריד את נושא הפליטים וזכות השיבה מהשולחן אחרת לעולם לא נסיים את זה. מטרת הארגון היא הנצחת בעיית הפליטים. המנגנון הזה צריך להעלם מהר ככל האפשר ואת בעיית הפליטים יש לפתור באופן אחר".

 ילדה לצד לוגו אונרא
 

ילדה לצד לוגו אונרא (רויטרס )

 

אחרי חודשים של דיונים פנימיים הודיע ממשל טראמפ אתמול כי הוא מפסיק את כל המימון שהוא מעניק לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם (אונר"א) שאחראית על הטיפול בפליטים פלסטינים ברחבי המזרח התיכון ושעמד בשנים האחרונות על 350 מיליון דולר בשנה. בניגוד לדיווחים בכמה כלי תקשורת בשבוע האחרון, ההודעה שפרסם ממשל טראמפ לא כללה כל שינוי במדיניות האמריקנית כלפי סוגיית הפליטים הפלסטינים. בהודעה הודגש כי ארה"ב תנסה להעביר סיוע לפליטים הפלסטינים בערוצים אחרים - שאינם אונר"א.

מי שדחפו את המהלך להפסקת המימון של אונר"א היו יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר ושגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי. גורמים רבים במשרד החוץ בוושינגטון, במשרד ההגנה האמריקני ובקהילת המודיעין של ארה"ב הסתייגו מהמהלך וטענו כי הוא עלול להביא לערעור נוסף של היציבות בירדן, בעזה ובגדה המערבית.
 

ארה"ב היא המממנת העיקרית של אונר"א והעבירה לארגון 350 מיליון דולר מדי שנה. הפסקת המימון האמריקני תהפוך את המשך פעילות אונר"א למשימה כמעט בלתי אפשרית בגלל המשבר התקציבי העמוק בו נמצא הארגון. ההחלטה האמריקנית עלולה להוביל להחרפת המצב ההומניטרי במחנות הפליטים בגדה המערבית, בעזה, ירדן, סוריה ולבנון וזאת לאור העובדה שאונר"א מספקת סיוע במזון, טיפול רפואי וחינוך למיליוני פלסטינים באזור.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (רויטרס )

 

בהודעת ממשל טראמפ נאמר כי ההחלטה להפסיק לממן את אונר"א נפלה כיוון שארה"ב לא רצתה עוד להמשיך ולשאת בנטל המימון באופן לא פרופורציונלי בהשוואה לשאר מדינות העולם. בהודעה הודגש עוד כי רוב הקהילה הבינלאומית לא עשתה מספיק מאמצים כדי להיענות לבקשה האמריקנית לחלוקה שוויונית יותר של נטל המימון. בהודעת הממשל האמריקני נמתחה ביקורת על ההתנהלות "הפגומה" של אונר"א ועל כך שלא ניתן להמשיך את דרך ההתנהלות הכלכלית של הארגון "שרק ממשיך ומגדיל בצורה אקספוננציאלית" את מספר הפלסטינים אותם הוא מגדיר כפליטים ולהם הוא מעניק סיוע.

עם זאת, ההודעה לא כללה כל התייחסות למדיניות ממשל טראמפ כלפי סוגיית הפליטים הפלסטינים שנחשבת לאחת מסוגיית הליבה של המו"מ על הסדר קבע בין ישראל לפלסטינים. בשבוע שעבר דווח ב"החדשות" כי ממשל טראמפ יודיע על מדיניות חדשה בנושא הפליטים הפלסטינים לפיה הנושא "יוסר משולחן המו"מ". בדיווח נאמר עוד כי הממשל האמריקני יודיע כי אינו מכיר יותר במעמד הפליטים שאונר"א מעניקה לפלסטינים, כי יפרסם דוח שיקבע כי יש חצי מיליון פליטים פלסטינים בלבד ולא חמישה מיליון כפי שאונר"א טוענת וכן ידרוש מישראל לא לאפשר את פעילות אונר"א בגדה המערבית. אף אחד מהסעיפים הללו לא הופיע בהודעה שפרסם ממשל טראמפ הלילה.

בכיר בממשל האמריקני אמר לחדשות עשר כי הדיווחים הללו לא היו נכונים וכי אין בשלב זה כל שינוי במדיניות האמריקנית בסוגיית הפליטים הפלסטינים שצריכה להיפתר במו"מ בין ישראל לפלסטינים. עם זאת הבכיר האמריקני הדגיש כי הממשל "ממשיך לבחון אלטרנטיבות לפתרונות שונים לכל נושא הפליטים". הבכיר האמריקני אמר עוד כי ממשל טראמפ לא מנסה לפרק את אונר"א ולא מתכוון לבקש מישראל להפסיק את פעילות הארגון בגדה המערבית.

 ג'ארד קושנר
 

ג'ארד קושנר (רויטרס )

 

כאמור, למרות ההחלטה להפסיק את המימון לאונר"א בהודעת הממשל האמריקני נמסר כי ארה"ב תמשיך לבחון דרכים להעביר סיוע לפליטים הפלסטינים דרך סוכנויות או"ם אחרות או ישירות למדינות בהן הפליטים נמצאים. בהודעה נמסר: "ארה"ב מתחילה בדיאלוג עם האו"ם, עם ממשלות שבשטחן נמצאים פליטים פלסטינים ועם שחקנים אחרים בקהילה הבינלאומית לגבי מודלים וגישות חדשות לנושא שייתכן ויכללו גם סיוע ישיר מארה"ב או משחקנים אחרים לממשלות שמארחות בשטחן פליטים פלסטינים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו תומך במהלך האמריקני בעניין אונר"א אבל רבים במערכת הביטחון בישראל מודאגים כי הוא יביא להגברת המתיחות בגדה המערבית ובעזה. בכירים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי ישראל סבורה כי יש למצוא דרך להעביר את הכסף לארגונים או גורמים אחרים כדי שייעשה בהם שימוש נאות כמו סיוע הומניטרי לאוכלוסייה הפלסטינית. "הקיבוע של הפליטות הפלסטינית ע"י אונר"א היא אחת הבעיות המרכזיות שמנציחות את הסכסוך", אמרו בכירים בלשכת ראש הממשלה. "כדאי להסב את הכסף לגורמים אחרים שיעשו בו שימוש נאות לרווחת האוכלוסייה ולא להנצחת הפליטות".