יו"ר ועדת הפנים על פרשת גל הירש: "אבקש ועדת חקירה פרלמנטרית"

יואב קיש אמר בשבת תרבות בר"ג כי יכנס את ועדת הפנים להצבעה על הקמת ועדת החקירה. "יש חשש שהיה סיכול פוליטי כי למישהו במשטרה לא התאים שהירש יהיה מפכ"ל"

ח"כ יואב קיש, יו"ר ועדת הפנים, אמר היום (שבת) בשבת תרבות ברמת גן כי ועדת הפנים תתכנס ביום חמישי לדיון והצבעה על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא פרשת גל הירש ומסמך יצחקי, על רקע אי מינויו של הירש למפכ"ל.

״התנהלות המשטרה בפרשת גל הירש חייבת להיבחן", אמר קיש. "אין כלי אחר שיכול לקדם את בדיקת העניין, נתקדם בכל הכוח לועדת חקירה פרלמנטרית. יש חשש שהיה פה סיכול פוליטי כי למישהו במשטרה לא התאים שגל הירש יהיה מפכ"ל״.

 
 
 

בשבוע שעבר דרשו עורכי דינו של הירשמהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לסיים את בחקירה בעניינו באופן מיידי. במידה ולא יעשה כן, איימו עורכי הדין כי יעתרו לבג"ץ.

 יואב קיש
 

יואב קיש (חדשות עשר )

 

המכתב, שהגיע לידי חדשות עשר, הוא החמישי שכתבו עורכי דינו של הירש ליועמ"ש. אחת החקירות בעניינו, שבדקה אם חברה בבעלותו זכתה במכרז בראשון לציון שלא כדין, הסתיימה לפני למעלה שנה, אך למרות שהמשטרה לא המליצה על המשך ההליך המשפטי - התיק נגד הירש לא נסגר. חקירה נוספת, הקשורה לשר ההגנה הגיאורגי, הסתיימה בזיכויו המוחלט של השר בטביליסי, אך בארץ החקירה טרם נגמרה.

"מעולם, לאורך שלוש שנות חקירה, לא הוצגה בפניו אף לא ראיה אחת", כתבו עורכי דינו של הירש, "בוצעו שלוש פעמים חיפושים במשרדיו, פשטו לחיפוש על ביתו והחרימו חומרים שלא הוחזרו עד היום אף שאושר למשטרה להחזיק בהם 30 יום בלבד, פורסם שגויס נגדו עד מדינה מפוקפק ביותר שמסרבים לחשוף את זהותו".

עוד נכתב כי "הירש נדרש לחשוף חומרים שחל עליהם חיסיון עורך דין לקוח ובמסגרת זו היה עליו לשלם הון עתק לביצוע עבודה של מאות שעות עורכי דין למיון מסמכים שונים לדרישות המשטרה והפרקליטות - כל אלה ללא שום הצדקה ובלי שנעשה בהם כל שימוש". הירש ועורכי דינו מבקשים ועדת חקירה בלתי תלויה לבירור נסיבות החקירה שלו, ומי נתן את ההוראה לפתוח בה.

כזכור, לפני כשלושה שבועות קיימה ועדת הפנים של הכנסת דיון מיוחד סביב התנהלות המשטרה בחקירתו של הירש. את הדיון יזם חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד). החשש המרכזי שעולה מסגירת התיק נגד הירש הצפויה היא שגורמים בכירים במשטרה "תפרו תיק" להירש על מנת למנוע את מינויו של הירש למפכ"ל.

"המשטרה מקבלת מאות אלפי ידיעות מודיעיניות נגד אנשים", אמר במהלך הדיון פרקליט המדינה שי ניצן, "ב-25 באוגוסט הודיע השר ארדן בחדשות שהוא החליט למנות את גל הירש. לפני כן לא ידענו כלום על המינוי הצפוי. מייד אחרי שזה פורסם פנה גורם באכיפת חוק, שאינו שוטר, ליועמ"ש שאמר שיש אצלם מידע מסויים הנוגע לגל הירש המעלה חשדות לגביו".

בהמשך אמר ניצן כי "בעקבות ישיבה היה ברור שצריך לקיים בדיקה. מני יצחקי אמר בפתח הישיבה שמאוד לא נוח לי הדבר הזה. מדובר במועמד למפכ"ל ולכן אני מבקש שלא נהיה מעורבים. עלתה השאלה מי יעשה את הבדיקה אז עלתה האפשרות שמח"ש יעשה את הבדיקה, אבל היא ירדה מהפרק. סוכם שאת הבדיקה יעשה צוות מיוחד. בסופו של דבר בוטלה המועמדות והבדיקה המשיכה. שלושה חודשים אחרי שנפתחה הבדיקה החליט היועמ"ש שיש לעבור מבדיקה לחקירה פלילית".

כזכור, בחודש פברואר טען תת ניצב גיא ניר, שהיה ראש חטיבת המודיעין במשטרה בתקופה בה הודיעו על מינויו של גל הירש למפכ"ל, באוזני מבקר המדינה, וגם בפני ארדן, כי ראש אגף חקירות ומודיעין, ניצב מני יצחקי, פעל לסיכול מינויו של הירש - באופן הגובל בקשירת קשר פלילי.