הזזת מחוגי השעון בחילופי עונות, Getty Images

האיחוד האירופי: נמליץ להשאיר את שעון הקיץ כל השנה

תוצאות סקר שערך הגוף הבינ"ל בקרב מיליוני אזרחים, קבע כי 80% מהם לא מרוצים מנוהג הזזת השעון פעמיים בשנה. "נפעל על פי בקשת האזרחים"

האיחוד האירופי המליץ אתמול (שישי) על שינוי החוק המחייב להזיז את השעון פעמיים בשנה, ולהשאיר את שעון הקיץ בכל ימות השנה. לאחר סקר שנערך בקרב מיליונים מתושבי היבשת, נמצא כי רוב של 80% מעדיף להפסיק את החלפת השעונים בתחילת הקיץ והחורף.

"עכשיו תורן של המדינות החברות באיחוד והפרלמנט האירופי להחליט", אמר ז'אן קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופית. כדי להחיל את השינוי, הפרלמנט האירופי וממשלות המדינות באיחוד יצטרכו לאשרו.

על פי תקנות האיחוד האירופי, אזרחי 28 המדינות החברות באיחוד נדרשים להעביר את השעונים לקיץ שעה אחת קדימה ביום ראשון האחרון במרץ, ולהחזיר שעה אחורה לחורף ביום ראשון האחרון באוקטובר. התומכים בהצעה טענו כי שעות אור רבות בערבי הקיץ חוסכות אנרגיה ומעלות את הפרודוקטיביות של התושבים. מנגד, יש שטענו כי יהיו אנשים שייתקשו להתרגל למצב החדש, וכי הוא עלול לפגוע בבריאותם בטווח הקצר.

הנציבות הציעה שתי אפשרויות למדינות החברות באיחוד: לשמור על שעת שעון הקיץ של האיחוד האירופי בכל המדינות, או לאפשר לכל מדינה לבחור את השעה אותה היא רוצה להפוך לשעון הקיץ באופן קבוע.

ישנן מדינות ביבשת שאינן חברות באיחוד האירופי, כמו רוסיה, טורקיה, בלארוס ואיסלנד, שכבר אימצו את הנוהל וחדלו מלהזיז את השעון פעמיים בשנה. "שאלנו את האזרחים מה הם מעדיפים, ולכן עלינו לפעול על פי צו בקשתם בעניין", הסביר יונקר.