נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה, רויטרס

קרא לאלוהים טיפש: השערוריות של נשיא הפיליפינים, שיבקר בארץ

בשבוע הבא ינחת בישראל רודריגו דוטרטה, הידוע באמירותיו השערורייתיות, מהתרברבויות על מספר האנשים שהרג ועד הסכסוך עם האפיפיור

בשבוע הבא צפוי להגיע לארץ נשיא מדינת הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, שידוע בעולם בעיקר בזכות האמירות השערורייתיות שסיפק לאורך השנים, ובשל המדיניות הנוקשה שנוקט משטרו כנגד אזרחיו. מספר גופים כבר הביעו את התנגדותם לביקור המנהיג, שחתום בין היתר על האמירה: "היטלר טבח בשלושה מיליון יהודים, יש כעת שלושה מיליון מכורים לסמים – אשמח לטבוח בהם".

אחת הרפורמות הכי שנויות במחלוקת של דוטרטה הוא מהלך שהוביל, שמאפשר לשוטרים להוציא להורג סוחרי סמים, ללא צורך במשפט או הרשעה. מאז כניסתו לתפקיד ב-2016 נהרגו ברחבי הפיליפינים אלפי אנשים, מבלי שזכו לעמוד למשפט הוגן. בפברואר האחרון הכריז בית הדין הבינלאומי בהאג כי יפתח בחקירת מקרי המוות הרבים המקושרים עם המלחמה בסמים של הממשל הפיליפיני.

חייו הפוליטיים של דוטרטה מלאים באיזכורים להוצאות להורג ללא משפט. ב-2016 אמר בנאום כי דחף ממסוק אל מותו אדם החשוד באונס ורצח. אמירה זאת התפרסמה מספר שבועות לאחר שאמר שבעת כהונתו כראש עיריית דבאו סיטי, היה יוצא לרחובות על אופנועו לחפש הזדמנויות להרוג, ואף הרג במו ידיו 22 תושבים.

 
 
נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה
 

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה (רויטרס)

 

דוטרטה הכעיס לא מעט פעמים את ארגוני זכויות הנשים. באפריל שעבר אמר לחיילים "אם אנסתם שלוש נשים, אני ורק אני אחראי לכך אישית - גם בהיבט של החוק הצבאי - רק תעשו את העבודה שלכם ולא תיענשו; אני אדאג לכל היתר". בנאום שנשא השבוע, התייחס דוטרטה לאחוז מקרי האונס הגבוהים בעיר הולדתו ואמר: "כל עוד יהיו הרבה נשים יפות בדבאו, אחוז מקרי האונס ימשיך להיות גבוה".

לאורך כהונתו הקפיד דוטרטה להסתכסך עם מנהיגים ברחבי העולם. בפסגת G20 ב-2016 הזהיר דוטרטה את נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שלא לחקור את הקמפיין שלו למלחמה בסמים. "אם תשאל שאלות על הרג החשודים במדינה, אקלל אותך 'בן זונה'". גם הכנסייה הקתולית ספגה את זעמו של דוטרטה, זאת על אף ש-81% מאזרחי פיליפינים הם בני הזרם הקתולי. ביוני האחרון, בעת נאום בעיר הולדתו, קרא דוטרטה לאלוהים טיפש: "מי הוא האלוהים הטיפש הזה, שבנה גן עדן מושלם, ואז גרם לאירוע שהרס את יצירתו?" האפיפיור אף הוא היה מטרה לחיצי הביקורת של הנשיא. ב-2015, כאשר האפיפיור ביקר בפיליפינים, דוטרטה קילל אותו בגלל סיבה מופרכת במיוחד: פקקי התנועה שנוצרו בגלל שיירתו של האפיפיור.