תקיפת נשק כימי בדומא, רויטרס

דיווח: ארה"ב הקימה בנק מטרות לתקיפת מתקני נשק כימי בסוריה

בממשל האמריקני עוד לא התקבלה החלטה לתקוף, אך בכיר בבית הלבן אמר ל-CNN כי בנק המטרות נועד לאפשר לצבא ארה"ב להגיב בזריזות אם אסד יתקוף שוב את אזרחיו בנשק כימי

שירותי המודיעין בארצות הברית הרכיבו בנק מטרות לתקיפת מתקני נשק כימי בסוריה. כך דווח הלילה (שבת) ברשת CNN. טרם התקבלה החלטה לתקוף בסוריה, אך בכיר בממשל טראמפ אמר כי בנק המטרות נועד לאפשר לצבא האמריקני להגיב בזריזות אם אסד יתקוף שוב את אזרחיו בנשק כימי.

בשבועות האחרונים ממשל אסד העביר לאידליב מסוקי תקיפה, שהממשל האמריקני חושש שישמשו להטלת פצצות כלור על המורדים. אפשרות נוספת שמדאיגה את בכירי הממשל האמריקני היא מתקפה קונבציונלית על העיר, שעשויה להביא למותם של אלפים, ולהעמיק את המשבר ההומניטרי בגבול סוריה-טורקיה.

 
 
 
 סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי
 

סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי (רויטרס)

 

המערכה באידליב מגבירה את המתח בין ארצות הברית לרוסיה. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, האשים אתמול את ארגון "הקסדות הלבנות" בתכנון מתקפה מבוימת על העיר, כדי להצית את האזור ולהפיל את האשמה על משטר אסד: "בעקבות מידע שבידינו, על פרובוקציה מתוכננת של 'הקסדות הלבנות' הזהרנו את המערב שלא להתערב, ולא לשחק באש".

אתמול הפנטגון הגיב לדבריו של לברוב:."רוסיה יצאה בקמפיין שקרים אינטנסיבי שמטרתו לפגוע באמינותן של ארצות הברית ובנות בריתה", נכתב בהצהרה ששחרר שון רוברטסון, דובר הפטנגון. "אבסורדית מכולן היא הטענה שארגוני זכויות אדם מתכננים תקיפה כימית כדי להצדיק תקיפה אמריקנית בסוריה. השקרים שרוסיה מפיצה מסמנים את ניסיונה לחמוק מראש מאחריות לזוועות שיתרחשו אם אסד ישתמש שוב בנשק כימי".