טילי פאתח 110 איראניים, רויטרס

"ישראל ידעה על העברת הטילים האיראניים לעיראק"

פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות עשר כי ישראל עוקבת אחרי המהלך של טהראן. עוד ציין כי ההערכה היא שהעברת הנשק האיראני היא תגובה לתקיפות בסוריה

  • פורסם ב:
  • 31/08/2018 19:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/09/2018 00:00
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ישראל ידעה על העברת הטילים האיראניים לעיראק שנחשפה בסוכנות הידיעות "רויטרס", כך אמר פקיד ישראלי בכיר לחדשות עשר.

עוד הוסיף כי ישראל ידעה על המהלך האיראני מזה כמה שבועות וכי בירושלים עוקבים מקרוב אחרי המהלך. הפקיד הבכיר ציין כי ההערכה בישראל היא שהאיראנים העבירו את הטילים לעיראק בתגובה לתקיפות הישראליות נגד הבסיסים האיראנים בסוריה והקושי הגובר שלהם לפעול נגד ישראל משטח סוריה. "ייתכן שהמהלך האיראני מושפע מהפעילות הנחושה של ישראל למנוע מאיראן להתבסס צבאית בסוריה ומההתנגדות האמריקנית להתבססות זו", אמר הפקיד הישראלי הבכיר. "זו עדות נוספות להרחבת התוקפנות האיראנית באזור כולו".

אתמול (שישי), כאמור, חשפה "רויטרס" כי איראן העבירה טילים בליסטיים אל תוך עיראק, מסרה חלקם לידי מיליציות שיעיות ומנסה לפתח תשתית ייצור טילים בעיראק. לטילים שהועברו יש טווח שיכול לפגוע בתל אביב ובריאד. לפי שלושה גורמים רשמיים באיראן, שני אנשי מודיעין מעיראק ושני גורמי מודיעין מערביים, איראן העבירה את הטילים למיליציות, בעלות בריתה בעיראק, במהלך החודשים האחרונים. חמישה מהמקורות אמרו כי איראן מסייעת לאותן קבוצות לייצר טילים כאלה בעצמן.

"ההיגיון הוא ליצור תכנית גיבוי למקרה שאיראן תותקף", מסר בכיר איראני לרויטרס. "מספר הטילים לא גדול, רק כמה עשרות, אך ניתן להגדיל את הכמות במידת הצורך". הממשל והצבא העיראקי סירבו להגיב לדיווח.

מדובר בטילי זלזאל, פאתח 110 וזולפקאר, שהטווח אליו הם מגיעים נע בין 200 ק"מ ל-700 ק"מ. כאמור, המשמעות היא שהם יכולים לפגוע בסעודיה ובישראל.

 טיל זלזאל איראני
 

טיל זלזאל איראני (רויטרס)

 

ביום חמישי נחשפו לראשונה תמונות לוויין, המתעדות מפעל טילים חדש שהוקם על ידי איראן בוואדי ג'הנם שנמצא לא רחוק ממסיאף, מרכז צבאי-מדעי של סוריה, שעל פי פרסומים זרים הותקף בעבר כמה פעמים על ידי ישראל.

צילומי הלווין החדשים חושפים את מאמץ הבנייה המשמעותי שהתנהל באתר בשנה האחרונה, אך מעבר לכך, גם את הדמיון הבולט בין המפעל החדש לבין מבנים באתר יצור טילים בפרצ'ין שבאיראן. ההשוואה בין המתקנים מצביע בוודאות גבוהה על מעורבות איראנית בהקמת האתר החדש בסוריה, זאת על אף עשרות פעולות שנקטה ישראל בניסיון למנוע זאת.

 השוואה בין מפעלי הטילים בוואדי ג'הנם שבסוריה, ובפרצ'ין שבאיראן
 

השוואה בין מפעלי הטילים בוואדי ג'הנם שבסוריה, ובפרצ'ין שבאיראן (אימאג'סאט ISI )

 

עד היום, רוב האתרים ליצור טילים שנחשפו בסוריה הושמדו אחרי זמן קצר יחסית בתקיפות ליליות מסתוריות. אלא שבסמוך לוואדי ג'הנם ממוקמת סוללת טילי S-400 רוסית, שעשויה לסייע לשרידות המתקן הצבאי החדש.

על פי ההערכות, איראן השקיעה עד היום 17 מיליארד דולר בסוריה של אסד, סכום לא מבוטל עליו המדינה האיסלאמית לא תוותר בקלות. לפיכך ניתן לשער כי למרות ההצלחות הישראליות בשנה האחרונה נגד ההתבססות האיראנית - המערכה הזאת עדיין לא קרובה להסתיים.