מנכל שוברים שתיקה, אבנר גבריהו, נעצר על ידי כוחות הביטחון, נסר נוואג'עה

סיור שוברים שתיקה בדרום הר חברון הופסק; מנכ"ל הארגון נעצר

כוחות הביטחון אסרו על הפעילים לסייר במצפה יאיר ולאחר חיכוך עם הנוכחים, עיכבו את אבנר גבריהו ואת מנהל מחלקת התקשורת אחיה שץ. מג"ב: "הפרו צו שטח צבאי סגור"

  • פורסם ב:
  • 31/08/2018 15:26
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/08/2018 16:43
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

סיור של ארגון שוברים שתיקה בדרום הר חברון הופסק היום (שישי) בכניסה ליישוב מצפה יאיר על ידי כוחות הביטחון. החיילים הציגו לנוכחים צו המונע מהם להיכנס לשטחים מסוימים. זאת, לאחר העימות בין מתנחלים לפעילי "תעאיוש" שאירע במקום לפני כשבוע.

בעקבות הפרת הצו, מנכ"ל הארגון, אבנר גבריהו, ומנהל מחלקת התקשורת, אחיה שץ, נעצרו ונלקחו לחקירה במשטרת מחוז שי. נוסף על כך, עו"ד מיכאל ספרד, שהיה במקום, עוכב. במקום התפתח חיכוך בין כוחות הביטחון למשתתפי הסיור.

בסרטון: עו"ד מיכאל ספרד נעצר; היועמ"ש לשעבר, מיכאל בן יאיר, משוחח עם חיילים

אחד הנוכחים קרא לקצין שהיה במקום: "איפה הייתם כשתקפו אותנו? כשתקפו אותנו לא איימתם על המתנחלים במעצרים, לא הייתם עם כוח כזה גדול. כלום לא עשיתם. כלומר, המתנחלים בשבילך הם מעל החוק". במקום נכחו גם ח"כ הכנסת מוסי רז, ומיכאל בן יאיר, לשעבר היועמ"ש. גבריהו מסר לאחר המעצר: "עו"ד מיכאל ספרד, אחיה שץ ואני יצאנו עכשיו ממשטרת חברון לאחר שעיכבו אותנו כדי למנוע סיור במקום בו הוכו עד זוב דם פעילי תעאיוש שבוע שעבר. בניגוד למח"ט חברון, אנחנו לא נכנעים לאלימות המתנחלים ממצפה יאיר ונחזור לסייר בדרום הר חברון בקרוב מאוד".

"מעצרם של מנכ"ל הארגון ומנהל מחלקת התקשורת ועיכובו של עו"ד מיכאל ספרד במהלך סיור לדרום הר חברון צריך להדאיג כל אזרחית ואזרח בישראל שהדמוקרטיה וחופש הביטוי והמחאה יקרים ללבם", נמסר משוברים שתיקה. "מח"ט חברון ומשטרת חברון במעצרים הללו - דווקא במהלך סיור מחאה כנגד המתקפה האלימה של מתנחלים את פעילי תעאיוש בשבוע שעבר - העניקו פרס לבריונות המתנחלים. זוהי עוד הוכחה מצערת לכך שהצבא בשטחים הפך למשרתם של מתנחלים, ושהם המפקדים האמיתיים בשטח".

מהאגודה לזכויות האזרח נמסר: "מדובר בהוכחה נוספת לכך שהצבא ורשויות אכיפת החוק משרתים את מפעל ההתנחלויות ולא את הדמוקרטיה הישראלית. הצבא והמשטרה מגלים אוזלת יד נגד אלימות מצד מתנחלים, כפי שקרה בשבוע שעבר בעת שהותקפו פעילי תעאיוש. בנוסף, הם מאפשרים למתנחלים פעם אחר פעם להפר צווי שטח צבאי סגור, אבל מקפידים באדיקות על אכיפת צווים כאשר מדובר במי שמבקר את הכיבוש. מזהים כבר תהליכים?".

תגובת מג"ב: "הפעילים הפרו צו שטח צבאי סגור".

 חיכוך בין כוחות הביטחון לפעילי שוברים שתיקה
 

חיכוך בין כוחות הביטחון לפעילי שוברים שתיקה (נאסר נוואג'עה)

 

כזכור, בשבת שעברה פתחה משטרת ש"י פתחה בחקירה לאחר שפעילי ארגון השמאל תעאיוש טענו כי מתנחלים רעולי פנים תקפו אותם וברחו, בעת שהיו באזור היישוב מצפה יאיר. ארבעה פעילים שהגיעו לאזור כדי לצלם, כך לטענתם, נפצעו קל באירוע, ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. 

אחיה שץ, פעיל "שוברים שתיקה", כתב בטוויטר: "מתנחלים תקפו קשה פעילים שליוו חקלאים בעיבוד אדמותיהם. יש פצועים, ד"ר ורדי מובהל לבית חולים. זו המציאות באחת המועצות האלימות בשטחים שמחסלת אט אט את קהילות האיזור".

דובר צה"ל האשים את הפעילים בפרובוקציה. "מספר פעילי ארגון תעאיוש הגיעו לאזור שבו מתקיימת בנייה בלתי חוקית פלסטינית, סמוך למצפה יאיר. לאחר שהוחרמו הכלים המשמשים לבנייה, עלו הפעילים לכיוון היישוב במטרה לעורר פרובוקציה, ובמקום התפתח חיכוך בינם לבין המתיישבים המתגוררים באזור", נמסר מדובר צה"ל. "הלוחמים שהיו במקום הכריזו שטח צבאי סגור על מנת למנוע המשך חיכוך, אך חלק מפעילי הארגון סירבו להתפנות והפרו את הצו שהוטל במרחב. בהמשך הפעילים התפנו והחיכוך הסתיים".