טיל זלזאל איראני, רויטרס

דיווח: איראן העבירה לעיראק טילים שמגיעים עד ישראל

"רויטרס" חשפה שהטילים מסוג זלזאל, פאתח 110 וזולפקאר, הועברו למיליציות שיעיות במדינה, וטהראן מסייעת להן לייצר כאלה בעצמן. בכיר איראני: "יועברו עוד במידת הצורך"

איראן העבירה טילים בליסטיים אל תוך עיראק, מסרה חלקם לידי מיליציות שיעיות ומנסה לפתח תשתית ייצור טילים בעיראק. לטילים יש טווח שיכול לפגוע בתל אביב ובריאד. כך חשפה היום (שישי) סוכנות הידיעות "רויטרס".

לפי שלושה גורמים רשמיים באיראן, שני אנשי מודיעין מעיראק ושני גורמי מודיעין מערביים, איראן העבירה את הטילים למיליציות, בעלות בריתה בעיראק, במהלך החודשים האחרונים. חמישה מהמקורות אמרו כי איראן מסייעת לאותן קבוצות לייצר טילים כאלה בעצמן.

 טילי פאתח 110 איראניים
 

טילי פאתח 110 איראניים (רויטרס )

 

"ההיגיון הוא ליצור תכנית גיבוי למקרה שאיראן תותקף", מסר בכיר איראני לרויטרס. "מספר הטילים לא גדול, רק כמה עשרות, אך ניתן להגדיל את הכמות במידת הצורך". הממשל והצבא העיראקי סירבו להגיב לדיווח.

מדובר בטילי זלזאל, פאתח 110 וזולפקאר, שהטווח אליו הם מגיעים נע בין 200 ק"מ ל-700 ק"מ. כאמור, המשמעות היא שהם יכולים לפגוע בסעודיה ובישראל.

אתמול נחשפו לראשונה תמונות לוויין, המתעדות מפעל טילים חדש שהוקם על ידי איראן בוואדי ג'הנם שנמצא לא רחוק ממסיאף, מרכז צבאי-מדעי של סוריה, שעל פי פרסומים זרים הותקף בעבר כמה פעמים על ידי ישראל.

צילומי הלווין החדשים חושפים את מאמץ הבנייה המשמעותי שהתנהל באתר בשנה האחרונה, אך מעבר לכך, גם את הדמיון הבולט בין המפעל החדש לבין מבנים באתר יצור טילים בפרצ'ין שבאיראן. ההשוואה בין המתקנים מצביע בוודאות גבוהה על מעורבות איראנית בהקמת האתר החדש בסוריה, זאת על אף עשרות פעולות שנקטה ישראל בניסיון למנוע זאת.

 השוואה בין מפעלי הטילים בוואדי ג'הנם שבסוריה, ובפרצ'ין שבאיראן
 

השוואה בין מפעלי הטילים בוואדי ג'הנם שבסוריה, ובפרצ'ין שבאיראן (אימאג'סאט ISI )

 

עד היום, רוב האתרים ליצור טילים שנחשפו בסוריה הושמדו אחרי זמן קצר יחסית בתקיפות ליליות מסתוריות. אלא שבסמוך לוואדי ג'הנם ממוקמת סוללת טילי S-400 רוסית, שעשויה לסייע לשרידות המתקן הצבאי החדש.  

על פי ההערכות, איראן השקיעה עד היום17  מיליארד דולר בסוריה של אסד, סכום לא מבוטל עליו המדינה האיסלאמית לא תוותר בקלות.לפיכך ניתן לשער כי למרות ההצלחות הישראליות בשנה האחרונה נגד ההתבססות האיראנית - המערכה הזאת עדיין לא קרובה להסתיים.

לפני כשבועיים חשפה איראן, בטקס שנערך בבירה טהראן, טיל בליסטי חדש לטווח קצר בשם "פאתח מובין", כך דווח בכלי תקשורת במדינה. טווח הטילים אמנם לא נמסר בדיווח, אך בגרסותיו הקודמות הטווח שלו נע בין 200 ל-300 ק"מ.

שר ההגנה של איראן, הגנרל אמיר חתאמי, שנכח בטקס ההשקה, אמר: "כפי שהבטחנו, לא נחסוך במאמצים כדי לחזק את מערך הטילים הבליסטיים של מדינתו". עוד הוסיף כי "חשוב שעמנו יידע שאנו נגן על הכלכלה והפיתוח במדינה. הסנקציות, הלחצים והמלחמה הפסיכולוגית רק יעצימו את דבקותנו בפיתוח היכולות ההגנתיות בכל התחומים".

על יכולותיו של הטיל, אמר חתאמי, כי "הטיל פותח על ידי מדעני משרד ההגנה והוא 100% מתוצרת מקומית ובעל יכולות רבות". עוד הוסיף כי "התעשייה הביטחונית היא מיסודותיה של ריבונותנו ומבטיחה ביטחון ויציבות למשטר". בהצגת הטיל הוא הסביר כי "הטיל ניתן לשיגור בכל שעות היום והלילה ובתנאי מזג אוויר שונים, בהם גם גשם וערפל, וכן במקרה של מתקפת סייבר עוינת. הוא בעל יכולת לפגוע במטרות ספציפיות ביבשה ובים".

נוכח העובדה שמדובר בטיל לטווח קצר, היכול להגיע למרחק של כמה מאות קילומטרים בלבד, הוא אינו מהווה איום על ישראל כשהוא בשטחה של איראן, אך אם יגיע לאחת מבעלות בריתה של הרפובליקה האסלאמית במזרח התיכון - סוריה וחיזבאללה בלבנון - ישראל תהיה בטווח שלו.

יוממים לפני כן, דיווחו גורמים רשמיים בארה"ב כי לראשונה בשנת 2018 איראן ביצעה ניסוי ירי של טילים בליסטיים. הניסוי התבצע במצר הורמוז בשבוע שעבר וכלל ירי של טילים נגד ספינות במהלך תרגיל ימי. בוושינגטון סבורים כי מטרת המהלך היא להעביר מסר מתריס בעקבות הסנקציות האמריקניות כלפי איראן.
 

ניסוי טילי הפאתח-110, טילים בליסטיים קצרי טווח, נערך כאמור במסגרת תרגיל ימי, על ידי משמרות המהפכה האיראניים והשתתפו בו למעלה מ-50 סירות קרב קטנות. האמריקנים מדווחים כי הטקטיקות שהציגו האיראנים במסגרת התרגיל יכולות באופן פוטנציאלי לחסום את הנתיב הימי החשוב שדרכו מועברים 30 אחוזים ממוצרי הנפט בעולם מדי שנה.
 

למרות שצבא ארצות הברית הכיר באופן פומבי בפעילות הימית של איראן באזור, ניסוי הטילים, שאותר על-ידי לווייני ריגול אמריקניים, לא דווח קודם לכן. לפי הדיווחים, הטילים עפו למרחק של יותר מ-160 ק"מ מעל למצר הורמוז לעבר אתר ניסוי מדברי. "שיגור מחוף לחוף" – כפי שהגדיר זאת בכיר אמריקני.

למרות שהניסוי התבצע על רקע המתיחות בין המדינות, בוושינגטון לא ציינו כי מדובר בשיגור חריג או לא בטיחותי במסגרת תרגיל ימי. יתרה מכך, הוצאתו לפועל של התרגיל התרחשה כפי הנראה בתוך שטח המים הטריטריאליים של המדינה המוסלמית.