נתניהו גינה את שריפת תמונתו של דרעי: "אין מקום למעשים כאלה"

רה"מ התייחס לתקרית בהפגנה בעד גירוש מבקשי המקלט בדרום ת"א, והבהיר כי הוא ושר הפנים פועלים "להוצאת המסתננים מישראל". ליברמן: "אלה תמונות שמתאימות למדינות אחרות"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה היום (שישי) את שריפת תמונתו של שר הפנים אריה דרעי בהפגנה בעד גירוש מבקשי המקלט שנערכה אמש בדרום תל אביב.

״אני מכבד את מצוקתם האמיתית תושבי דרום תל אביב", מסר. "הממשלה בראשותי, יחד עם שר הפנים אריה דרעי, עושה מאמצים בלתי פוסקים להוצאת המסתננים מישראל, בדרכים גלויות ועלומות כאחד. אני מגנה את המעשה הפסול של שריפת תמונתו של השר דרעי. למעשים כאלה אין מקום בתוכנו״.

שריפת תמונה של אריה דרעי במהלך הפגנה בדרום תל אביב
 

שריפת תמונה של אריה דרעי במהלך הפגנה בדרום תל אביב (עוטף תחנה מרכזית)

 
 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, גינה את המעשה גם הוא בטוויטר: "שום מחאה לא מצדיקה שריפת תמונות של שרים. אלה תמונות שמתאימות למדינות אחרות לא לנו. אני מצפה מראשי המחאה בדרום תל אביב לגנות את המעשה".

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, כתב בטוויטר כי "מאבק תושבי דרום תל אביב מוצדק ועלינו להמשיך לחפש כל פתרון להוצאת המסתננים מהארץ אולם שריפת תמונתו של חברי שר הפנים אריה דרעי מזעזעת! אינה מוצדקת ואינה לגיטימית! זו הסתה חמורה ואסור לפעול כך".

שר החינוך, נפתלי בנט, כתב: "תושבי דרום תל אביב חיים שנים ארוכות בתנאי גיהנום: פשע גובר, פחד להסתובב בלילות, השחתה נוראה של בתיהם ובתי הכנסת שלהם, ותחושה שאיבדו את ביתם. שפי, חיים, איילה ואחרים נלחמים ללא הפסק. אכן, אסור לשרוף תמונת שר; אך מתבלבלים כאן בפרופורציות. חבל שצריך מעשים נואשים כדי לעורר תשומת לב".

שפי פז, פעילה בעד גירוש מבקשי המקלט, אמר ב"בוקר אור": "הדלקנו כמה תמונות, שר הפנים שורף לנו את החיים 24 שעות ביממה. אנחנו מנהלים מאבק מנומס ולגטימי עשר שנים, נמאס לנו".

מאות בני אדם הפגינו אמש בדרום תל אביב, במחאה על אי גירוש מבקשי המקלט, ולציון שנה להגעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאזור, שבה הבטיח לפתור את הסוגיה.

במהלך ההפגנה שרפו המוחים תמונות של שר הפנים אריה דרעי, כמו גם את דגלי אריתריאה. במקביל צעקו המוחים "גירוש", "אריתראים לאריתריאה" ו-"העם הוא הריבון".

 נתניהו ודרעי בכנסת, 2015
 

נתניהו ודרעי בכנסת, 2015 ( רויטרס)

 

כמו כן, חברת מועצת העיר סוזי כהן צמח מסיעת דרום העיר מנעה מח"כ בצלאל סמוטריץ׳ (הבית היהודי) מלנאום בהפגנה. "פוליטיקאים לא מדברים פה", צעקה לעבר הח"כ. "אין פה פוליטיקאים. אף אחד לא עולה לדבר פה, יש בחירות".

סגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן (ש"ס), פנה אמש במכתב לראש הממשלה וליועמ"ש, וכתב: "הערב נחצה קו אדום ומסוכן נגד שר בישראל, כאשר קבוצת מפגינים בתל אביב שרפה את תמונתו של שר הפנים הרב אריה דרעי באקט של הסתה חמור ומקומם. כזכור, מעשים דומים הובילו בעבר לאלימות קיצונית ומסוכנת".

עוד הוסיף כהן כי "מיותר לציין כי שר הפנים הרב דרעי הוביל בממשלה את הקו הבלתי מתפשר  להחזרת המסתננים לארצותיהם ואף גרש אלפים רבים עד כה במסגרת המשפטית שהותרה לו, ומזעזע להיווכח כיצד מעוותים את המציאות ואת האמת בדרום תל אביב. אותם בריונים שדחו את מתווה ראש הממשלה ושר הפנים הרב דרעי לפתרון בעיית המסתננים בדרום ת״א וגרמו לדחייתו, מפגינים הערב נגד שר הפנים ושורפים את תמונתו". לבסוף, כתב סגן השר: " יש להוקיע את הבריונות שאין מקומה במדינתנו העלולה להידרדר לשפיכות דמים. אני דורש להורות על פתיחת חקירה פלילית על הסתה לאלימות נגד שר בכיר בישראל, ויפה שעה אחת קודם".

לפני כשבועיים קבע דיין בבית הדין לעררים בירושלים, מנחם פשיטיצקי, בפסיקתו בערר נגד ההחלטה לדחות את בקשת המקלט של אזרח אריתריאה בן 44, כי "על מדינת ישראל לשנות את 'מדיניות אי ההרחקה' בעניין המסתננים מאריתריאה ולגרשם חזרה למדינתם. זאת, בשל הפשיעה המשתוללות ברחובות מצדם". הוא נימק זאת בהתייחס ל"אוזלת ידה של המערכת המשפטית בכל הנוגע להעמדתם לדין פלילי ולאור כך שהפתרונות שנוסו עד כה לא צלחו". עורכת הדין מיכל פומרנץ, המייצגת את מבקש המקלט, צפויה לערער על הפסיקה.

בהחלטתו של פשיטיצקי נכתב כי "לאור מורכבות הסוגיה, היקף תופעת ההסתננות לישראל, השפעותיה השליליות על החברה בישראל, כישלון הרשויות בפתרונות ישימים, מצאתי לנכון להרחיב את היריעה ולדון בסוגיית המסתננים ברמה העקרונית ולא להסתפק רק בהכרעה בעניינו של העורר".