ילדה לצד לוגו אונרא, רויטרס

דיווח: ממשל טראמפ הכריע - המימון האמריקני לאונר"א יבוטל

ב"וושינגטון פוסט" דווח כי בשבועות הקרובים יודיע הבית הלבן על ההחלטה, וכי ידרוש להפחית במספר האנשים בהם מכירה סוכנות הפליטים הפלסטינים של האו"ם

ארה"ב החליטה לבטל את כל המימון האמריקני לאונר"א, סוכנות הפליטים הפלסטינית. כך דווח הבוקר (שישי) ב"וושינגטון פוסט".

בשבועות הקרובים יודיע הבית הלבן על ההחלטה, המגיעה כחלק מאי שביעות הרצון של ממשל טראמפ מהסוכנות, ותקרא בהודעה להפחית את כמות הפליטים המוכרים על ידיה מחמישה מיליון לעשירית מכך. כך מסרו גורמים רשמיים המודעים להחלטה המסתמנת.

 הנשיא דונלד טראמפ
 

הנשיא דונלד טראמפ (רויטרס)

 
 
 
 

לפני שבוע החליט הממשל הממשל האמריקני לקצץ את מרבית הסיוע האזרחי שהוא מעניק לפלסטינים. למעלה מ-200 מיליון דולר מכספי הסיוע שהיו אמורים להיות מועברים לגדה המערבית ולרצועת עזה יופנו למקומות אחרים, זאת בהמשך לבחינה מחדש של היקף הסיוע עליה הורה נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. בהודעה שנמסרה לחברי הקונגרס נכתב כי התקציב יועבר לנושאים בעלי עדיפות גבוהה יותר בהתאם לאינטרסים הלאומיים של ארה"ב ומשלם המסים האמריקני.

"בתום בחינת הפרויקטים, הוחלט להפנות את התקציבים למקומות אחרים. החלטה זו מתחשבת באתגרים שעומדים בפני הקהילה הבינלאומית מבחינת סיוע בעזה, מקום שבו שליטת חמאס מסכנת את חיי האזרחים ומדרדרת מצב הומניטרי וכלכלי שגרועים גם כך", נמסר בהצהרה הרשמית של מחלקת המדינה.

ארה"ב תכננה להעניק השנה לפלסטינים סיוע הומניטרי בסך של כ-250 מיליון דולר. נכון לעת זו, נעשה שימוש בפחות מחצי מהסכום שהוקצה עד ה-30 בספטמבר.

 ג'ארד קושנר
 

ג'ארד קושנר (רויטרס )

 

בתגובה להחלטה האמריקנית, אמר השגריר הפלסטיני במדינה, חוסאם זומלוט כי "השימוש בסיוע ההומניטרי ובכספי הפיתוח ככלי לסחיטה פוליטית לא יעבוד. אם ממשל טראמפ יפסיק את הסיוע, זו תהיה פעולה שנוגדת את השלום". המדינאית הפלסטינית חנאן עשראווי הוסיפה: "העם הפלסטיני והנהגתו לא ייכנעו לכפייה. זו סחטנות זולה".

לפני כחודש פורסמה תכתובות מיילים ב- Foreign Policy, לפיה ג'ארד קושנר, חתנו יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, פועל כדי לסגור את אונר"א.

לטענת בכירים אמריקנים ופלסטינים, יוזמתו של קושנר היא חלק ממאמץ נרחב של ממשל טראמפ להסיר את מעמד הפליטים של הפלסטינים שמחזיקים במעמד שכזה, וכך להסיר את הסוגיה הטעונה משולחן המשא ומתן. בימים אלה מונחות בפני הקונגרס שתי הצעות חוק בנושא.

"חשוב לקיים מאמץ כן לפגוע באונר"א", כתב קושנר בחודש ינואר, במייל שנשלח לכמה בכירים, ביניהם שליחו של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלאט. "הסוכנות מקבעת את הסטטוס קוו, היא מושחתת, לא יעילה ולא מסייעת למאמצי השלום".

באותו המייל כתב: "מטרתנו לא יכולה להיות שמירת המצב הקיים, לעתים צריך לקחת סיכון ולשבור דברים בכדי להשיג את המטרה".

בחודש יוני קושנר ביקר בירדן ושוחח עם המלך עבדאללה על הנושא. יועצו של טראמפ אמר אז שיש להסיר את מעמד הפליט של שני מיליון הפלסטינים שחיים בירדן, כך שאונר"א לא תצטרך חפעול עוד במדינה. לטענתו, על המדינות שמארחות את הפליטים לדאוג לרווחתם, במקום ארגון הסיוע. כך טענה חברת אש"ף, חנאן אשראווי.

גם מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר לאחר ביקורו של קושנר באזור כי "עכשיו הם רוצים לחסל את אונר"א, וזאת באמצעות העברת הסיוע ישירות למדינות שמארחות פליטים פלסטינים, הרחק מידיה של הסוכנות".

אונר"א סופגת זה שנים ביקורת על כך שהיא מקבעת את מעמד הפליטים הפלסטינים, ונותנת מעמד פליט לא רק לאלה שעזבו או גורשו במהלך מלחמת העצמאות ב-1948, אלא גם לצאצאיהם, המונים כחמישה מיליון בני אדם.