"גירוש": מפגינים בדרום ת"א שרפו תמונות דרעי ודגלי אריתריאה

מאות השתתפו במחאה, שנערכת שנה לאחר הגעת ראש הממשלה לאזור ובעקבות אי קיום התחייבויותיו לפתרון סוגיית מבקשי המקלט. חברת מועצת העיר מנעה מח"כ סמוטריץ' לנאום בהפגנה

מאות בני אדם הפגינו אמש (חמישי) בדרום תל אביב, במחאה על אי גירוש מבקשי המקלט, ולציון שנה להגעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאזור, שבה הבטיח לפתור את הסוגיה.

במהלך ההפגנה שרפו המוחים תמונות של שר הפנים אריה דרעי, כמו גם את דגלי אריתריאה. במקביל צעקו המוחים "גירוש", "אריתראים לאריתריאה" ו-"העם הוא הריבון".

כמו כן, חברת מועצת העיר סוזי כהן צמח מסיעת דרום העיר מנעה מח"כ בצלאל סמוטריץ׳ (הבית היהודי) מלנאום בהפגנה. "פוליטיקאים לא מדברים פה", צעקה לעבר הח"כ. "אין פה פוליטיקאים. אף אחד לא עולה לדבר פה, יש בחירות".

בווידאו: חברת מועצת העיר מונעת מח"כ סמוטריץ' לנאום

סגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן (ש"ס), פנה אמש במכתב לראש הממשלה וליועמ"ש, וכתב: "הערב נחצה קו אדום ומסוכן נגד שר בישראל, כאשר קבוצת מפגינים בתל אביב שרפה את תמונתו של שר הפנים הרב אריה דרעי באקט של הסתה חמור ומקומם. כזכור, מעשים דומים הובילו בעבר לאלימות קיצונית ומסוכנת".

עוד הוסיף כהן כי "מיותר לציין כי שר הפנים הרב דרעי הוביל בממשלה את הקו הבלתי מתפשר  להחזרת המסתננים לארצותיהם ואף גרש אלפים רבים עד כה במסגרת המשפטית שהותרה לו, ומזעזע להיווכח כיצד מעוותים את המציאות ואת האמת בדרום תל אביב. אותם בריונים שדחו את מתווה ראש הממשלה ושר הפנים הרב דרעי לפתרון בעיית המסתננים בדרום ת״א וגרמו לדחייתו, מפגינים הערב נגד שר הפנים ושורפים את תמונתו". לבסוף, כתב סגן השר: " יש להוקיע את הבריונות שאין מקומה במדינתנו העלולה להידרדר לשפיכות דמים. אני דורש להורות על פתיחת חקירה פלילית על הסתה לאלימות נגד שר בכיר בישראל, ויפה שעה אחת קודם".

לפני כשבועיים קבע דיין בבית הדין לעררים בירושלים, מנחם פשיטיצקי, בפסיקתו בערר נגד ההחלטה לדחות את בקשת המקלט של אזרח אריתריאה בן 44, כי "על מדינת ישראל לשנות את 'מדיניות אי ההרחקה' בעניין המסתננים מאריתריאה ולגרשם חזרה למדינתם. זאת, בשל הפשיעה המשתוללות ברחובות מצדם". הוא נימק זאת בהתייחס ל"אוזלת ידה של המערכת המשפטית בכל הנוגע להעמדתם לדין פלילי ולאור כך שהפתרונות שנוסו עד כה לא צלחו". עורכת הדין מיכל פומרנץ, המייצגת את מבקש המקלט, צפויה לערער על הפסיקה.

בהחלטתו של פשיטיצקי נכתב כי "לאור מורכבות הסוגיה, היקף תופעת ההסתננות לישראל, השפעותיה השליליות על החברה בישראל, כישלון הרשויות בפתרונות ישימים, מצאתי לנכון להרחיב את היריעה ולדון בסוגיית המסתננים ברמה העקרונית ולא להסתפק רק בהכרעה בעניינו של העורר".