חמאס חשף עמדתו: הישועה תגיע מישראל ולא מאבו מאזן • פרשנות

יחיא סינוואר נחוש להגיע להסכם עם ישראל ומטיל על פתח את האחריות למצב בעזה, בעוד יו"ר הרשות מנסה לשכנע את מצרים שלא להידבר עם חמאס. אז מה קרה לפיוס?

נראה שיחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, אמר אתמול (חמישי) בפעם הראשונה את מה שהוא באמת חושב על הסכם הרגיעה. הפיוס הפנים-פלסטיני בין חמאס לפתח לא היה מציאותי מלכתחילה, וכעת ברור עד כמה חמאס מעוניין בהסכם עוקף אבו מאזן. כשסינוואר אמר שהטילים ינחתו בתל אביב, הוא בעצם איים כדי להאיץ את המגעים לחתימה על הסכם, וכדי להותיר את השיחות בין ישראל לפתח מאחור.     

במקביל, בפתח זעקו כי הניסיונות להגיע להסדרה מול ישראל הם בגידה, וכשהוחלט להקפיא את השיחות בין הפלגים הפלסטינים לרגל חג הקורבן, כבר היה ברור לשני הצדדים שמדובר למעשה בתירוץ מוחלט. צינור החמצן של רצועת עזה הוא כרגע ישראל ולא הגדה המערבית, שהיושב בראשה נחשב כעת בעייני החמאס כאחראי על המצור על הרצועה אפילו יותר מישראל.  

 אבו מאזן ויחיא סינוואר
 

אבו מאזן ויחיא סינוואר (חדשות עשר)

 
 
 
 

חליל אל-חיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס אמר אתמול: "אם המחיר של שבירת המצור והסרתו הוא הפסקת שיגור העפיפונים והפסקת חיתוך גדר התיל, אז נעצור את שיגור העפיפונים וחיתוך גדר התיל וננהל את התהליך הזה בדרכנו - איזו בגידה יש בכך?".

מנגד, אבו מאזן נותר בשלו, זו היא מורשתו. כעת אנשיו מנסים לשכנע את המצרים שמי שנלחם באחים המוסלמים לא יכול לשתף פעולה עם חמאס: "אחינו במצרים מודעים היטב לסכנה האסטרטגית מנוכחות פוליטית של האחים המוסלמים על הגבולות המזרחיים שלהם", אמר אחמד מג'דלאני, בכיר הפת"ח.