מאבק מוצדק או רדיפה: מה עומד מאחורי מתקפת טראמפ נגד גוגל?

הנשיא יצא נגד מנוע החיפוש, ואף האשימו בקידום אובמה על פניו. חלק מטענותיו הופרכו, אך ענקית התקשורת לא יכולה להכחיש את הסתירה בין עמדותיה הליברליות לבין שמרנותו

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יצא בימים האחרונים לסיבוב לחימה נוסף, והפעם הוא סימן לא אחרת מאשר ענקית התקשורת גוגל. "אני חושב שגוגל מנצלת אנשים רבים, ואני חושב שזה עניין רציני מאוד - הם חייבים להיות זהירים", אמר הנשיא השבוע, בהתבטאות אחת מני רבות.

מה שהצית את התקפת טראמפ על מנוע החיפוש היא חסימת אלכס ג'ונס, מפיץ תיאוריות קונספירציה ותומך נלהב של הנשיא, מכל הפלטפורמות מלבד טוויטר. אך ההתבטאויות הכמעט זהות של תומכיו בעניין, עשויות לרמז שמדובר בצעד מתוזמן ולא במאבק ספונטני. ביממה האחרונה הוציא טראמפ סרטון המוכיח לטענתו כי גוגל קידמה את נאומי אובמה ולא את שלו, אלא שצילום מסך פשוט מוכיח שאין אמת באמירה, שכן גם נאומיו קודמו על ידיה.

בחברה שללו לחלוטין את טענות טראמפ להטייה במנוע החיפוש, אך גוגל לא יכולה להכחיש כי יש לה עמדות ליברליות, שמתנגשות עם ראיית העולם של טראמפ. וכך משתקף למשל, מהסיבוב הקודם בקרב בין הצדדים, שהיה תביעה שהגישה החברה נגד הנשיא בעקבות מדיניות איסור הכניסה לאזרחי מדינות מוסלמיות עליה הכריז, שנגמרה בהפסד של גוגל.

עמק הסיליקון והנשיא מצוים במסלול התנגשות, הממשל האמריקני יכול לפגוע בענקיות הטכנולוגיה באמצעות רגולציה, ונראה שהתמודדות ממשלתית עם חברות בעלות כוח כה גדול עשויה להפוך לאחת הסוגיות הבוערות ביותר בעידן הנוכחי.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, במסיבת עיתונאים
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, במסיבת עיתונאים (רויטרס)

 
 
 
 

הסתבכותו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ נוכח עדותו של עורך דינו לשעבר, מייקל כהן, הייתה שיחת השבוע שעבר בארצות הברית, כשיריביו הפוליטיים קיוו כי בעקבות העדות המפלילה של כהן טראמפ יודח מהנשיאות או יחוסל מבחינה פוליטית. עם זאת, טראמפ נאחז בחוקה האמריקנית שלא מאפשרת לחקור נשיא מכהן ומקווה כי לא יושג הרוב הדרוש בסנאט כדי להדיחו.

במהלך השבוע הקודם העיד כהן, שהסתבך קשות בעבירות מס שהעונש עליהן כבד, כי טראמפ הורה לו לשלם דמי שתיקה לשתי כוכבות הפורנו שעמן ניהל רומן, רגע לפני מערכת הבחירות בשנת 2016, בניסיון למנוע את הכתמת שמו. "עורך הדין שלו רצה לצמצם את ההפסדים. זאת אומרת לצאת בזול ממשפט שבו הוא כבר הואשם והורשע", אמר פרופסור אבי בן צבי, מומחה לארה"ב באוניברסיטת חיפה.