הטבח הקרב באידליב – אות הסיום לטיהור האתני של אסד • פרשנות

המתקפה על מעוז המורדים האחרון בסוריה, שתגרום להרג רב, תגביר את זרם הפליטים הסונים. כניסת כוחות שיעים רבים במקביל, גרמה למדינה לשנות פניה - לשביעות רצון הנשיא

הקרב הצפוי של צבא אסד באידליב, מעוז המורדים האחרון בסוריה, עשוי לסיים את מלחמת האזרחים הקשה במדינה, שארכה כשבע שנים. העולם קורא לנשיא סוריה להימנע משימוש בנשק כימי, אך מתעלם מהעובדה כי בכל מקרה הנשיא הסורי צפוי לגרום למוות של אזרחים רבים חפים מפשע.

במלחמת האזרחים הזו, ביצע אסד טיהור אתני, מהקשים ביותר שהתרחשו מאז מלחמת העולם השנייה. ממשלת סוריה הוציאה 11 מיליון סונים מהמדינה, ובמקביל הכניסה כוחות שיעים רבים ובראשם האיראנים, ושכוללים גם כוחות אפגאנים, בלוצ'ים ועיראקים.

העיר הסורית א-רקה שהייתה בשליטת דאעש
 

העיר הסורית א-רקה שהייתה בשליטת דאעש (חדשות עשר)

 

מעשים אלו, שהטבח הקרב באידליב שיגבה את חייהם של סונים רבים יהיה למעשה אות הסיום שלהם, שינו את סוריה לחלוטין וחיזקו את אסד ואת איראן. מדובר בהתבססות דתית, תרבותית ואתנית שהתבצעה באזור לאורך זמן. כעת, ספק רב אם תקיפה כלשהי תגרום לאיראן להוציא את כוחותיה מהמדינה המשוסעת.

מוקדם יותר הערב, נחשפו בפעם הראשונה תמונות לווין שמתעדות מפעלהטילים חדש שהוקם על ידי איראן בוואדי ג'הנם שנמצא לא רחוק ממסיאף, מרכז הצבאי-מדעי של סוריה, שעל פי פרסומים זרים הותקף בעבר כמה פעמים על ידי ישראל.

צילומי הלווין החדשים חושפים את מאמץ הבנייה המשמעותי שהתנהל באתר בשנה האחרונה, אך מעבר לכך, גם את הדמיון הבולט בין המפעל החדש לבין מבנים באתר יצור טילים בפרצ'ין שבאיראן. ההשוואה בין המתקנים מצביע בוודאות גבוהה על מעורבות איראנית בהקמת האתר החדש בסוריה, זאת על אף עשרות פעולות שנקטה ישראל בניסיון למנוע זאת.

בד בבד, שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם אמר היום כי צבא אסד מתכוון לכבוש את מחוז אידליב מידי המורדים. "נלך עד הסוף", אמר אל-מועלם, "ננסה להימנע מהרג אזרחים, מטרתנו המרכזית הם לוחמי ג'בהת א-נוסרה". דברי שר החוץ הסורי נאמרו לאחר שנפגש עם מקבילו הרוסי, סרגיי לברוב.

 כוחות צבא אסד במחוז דרעא
 

כוחות צבא אסד במחוז דרעא (חדשות עשר)

 

בהתייחסו להאשמות נגד הצבא הסורי כי השתמש בלחימה במורדים בנשק כימי, אמר אל-מועלם כי "אין לנו צורך בנשק כימי, ואין לנו כלל נשקים מסוג זה". "אנחנו נמצאים בשלבים האחרונים של מיגור הטרור ובשחרור ארצנו ממחבלים", חתם שר החוץ הסורי.

שר החוץ הרוסי אמר לאחר פגישת השניים כי "המפגש הזה התרחש בזמן המתאים, משום שהמשימה לעצור את הטרור בסוריה עדיין קיימת". "כל היסודות כבר מונחים כדי להתחיל ליצור תנאים עבור שלום ולמען שובם של הפליטים", הוסיף לברוב".

בתוך כך, מקור המקורב למשטר מסר מוקדם יותר כי צבא אסד מתכונן, בתמיכת רוסיה, לקראת מתקפה הדרגתית במחוז אידליב שבצפון מערב המדינה, בו נותרו עוד מורדים. לדברי המקור, "בקרוב תחל המתקפה". בד בבד, דובר הקרמלין טען היום כי מחוז אידליב הפך ל"מעוז טרוריסטים" והבהיר כי יש להתמודד עם הבעיה, להגדרתו. הוא הוסיף כי ההיקף הנרחב של התרגיל הצבאי הרוסי הצפוי בים התיכון "מוצדק, בשל המצב הקשה בסוריה".