הפדופיליה בבתיה"ס: עובדי המנהלה לא נדרשים להציג רישום פלילי

למרות ש-73 תיקים נפתחים בכל שנה בגין תקיפה מינית במוסדות השונים, עדיין ישנה פרצה בנהלי הקבלה במערכת החינוך. המועצה לשלום הילד: "בתיה"ס צריכים לדעת אם עובד נעצר"

המועצה לשלום הילד הזהירה היום (חמישי) מפני עבירות פדופיליה בבתי הספר, על ידי אנשי מנהלה וניקיון. זאת, ברקע העובדה כי על פי הפרוטוקול, מועמדים למשרות אלה במוסדות החינוך השונים אינם נדרשים במשך הליך הקבלה להציג רישום פלילי בתחום עבירות המין, אם יש להם אחד כזה.

"אם באמת יש מישהו שהוא מורה או שהוא עובד שירות והוא נחקר, נעצר, או שמוגש נגדו כתב אישום, שהמערכות שמעסיקות את אותם עובדים, ודאי מערכת החינוך, ידעו מזה", אמרה עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד, "מנגנון ההתרעה הזה ככל הידוע לנו טרם הוקם".

 
 
 
 כיסאות בבתי ספר
 

כיסאות בבתי ספר (חדשות עשר )

 

עם זאת, במשרד החינוך מנסים להתמודד עם העובדה כי בשלוש השנים האחרונות נפתחו 73 תיקים בכל שנה על תקיפה מינית של מבוגרים כלפי תלמידים, בתוך כותלי בית הספר. נכון להיום, כל מורה מחליף חייב אישור של משרד החינוך כדי להתקבל לעבודה.

בעוד כמה שבועות יתפרסם מאגר שכולל 180 אלף מורים, שרק מתוכו יוכלו מנהלי בית ספר לבחור מורים ולהעסיק אותם. אולם, אנשי מנהלה כגון אבות בית ומזכירות אינם חלק מהמאגר, והם כאמור יוכלו להתקבל לעבודה מבלי לעבור סינון זה.

הבוקר, כזכור, הותר לפרסום כי שישה גברים, בהם שני מורים, שני חיילים בשירות סדיר ועובד בהייטק, נעצרו בחשד לביצוע שורה של מעשי פדופיליה ברשתות החברתיות נגד קטינות. החשודים נעצרו לאחר ששוחחו ברשת עם בלשיות משטרה שהתחזו באינטרנט לקטינות בנות 12-11, ואמש האריך בית משפט השלום בתל אביב את מעצרם. 

החשודים, תושב מעלה אדומים בן 29, תושב ירושלים בן 36, תושב עפולה בן 20, תושב בת ים בן 19, תושב חדרה בן 37 ותושב גבעתיים בן 49, נהגו על פי החשד לשלוח לבלשיות שהתחזו לקטינות סרטוני זימה של עצמם כשהם מתערטלים ונוגעים בעצמם. כמו כן, הם שלחו על פי החשד תמונות וטקסטים מיניים בוטים, תוך שהם משדלים את הבלשיות שהתחזו לקטינות להתפשט בשידור חי מול המצלמה וביקשו מהן תמונות אינטימיות במצבים שונים.

בתיעוד ההתכתבויות, אחד מהחשודים כתב לבלשית שהתחזתה לקטינה, "ראית פעם זין של גבר? אני אשלח לך את שלי אם תרצי". בהמשך השיחה, כתב לה: "אני רוצה לעזור לך להתגבר על הביישנות, רוצה או לא?". כל זאת, למרות שהבהירה לו כי היא קטינה.

לפני כשבוע הודיעה מנהלת בית הספר שבו לימד המורה הפדופיל, שאול שמאי, שתעזוב את תפקידה. זאת לאחר מחאת ההורים בבית הספר בתל אביב שמחו על תפקודה ועתרו כדי להביא לסיום תפקידה.

בית המשפט גזר בחודש מאי שבע שנות מאסר ו-18 חודשי מאסר על תנאי על שמאי, שהורשע בעבירות מין בתלמידותיו. עוד גזר השופט צבי גורפינקל כי שמאי יפצה כל מתלוננת ב-25 אלף שקלים.