תמונות לווין חדשות חושפות: איראן מקימה בסיס נוסף בסוריה

המבנים במפעל הטילים החדש בוואדי ג'האנם הוקמו לא רחוק מסוללת S-400 רוסית, ודומים באופן חריג לאלו שמצויים באתר לייצור נשק בפרצ'ין שבאיראן

תמונות לווין שנחשפו הערב (חמישי) בפעם הראשונה מתעדות מפעל הטילים חדש שהוקם על ידי איראן בוואדי ג'הנם שנמצא לא רחוק ממסיאף, מרכז הצבאי-מדעי של סוריה, שעל פי פרסומים זרים הותקף בעבר כמה פעמים על ידי ישראל.

צילומי הלווין החדשים חושפים את מאמץ הבנייה המשמעותי שהתנהל באתר בשנה האחרונה, אך מעבר לכך, גם את הדמיון הבולט בין המפעל החדש לבין מבנים באתר יצור טילים בפרצ'ין שבאיראן. ההשוואה בין המתקנים מצביע בוודאות גבוהה על מעורבות איראנית בהקמת האתר החדש בסוריה, זאת על אף עשרות פעולות שנקטה ישראל בניסיון למנוע זאת.

עד היום, רוב האתרים ליצור טילים שנחשפו בסוריה הושמדו אחרי זמן קצר יחסית בתקיפות ליליות מסתוריות. אלא שבסמוך לוואדי ג'הנם ממוקמת סוללת טילי S-400 רוסית, שעשויה לסייע לשרידות המתקן הצבאי החדש.  

על פי ההערכות, איראן השקיעה עד היום17  מיליארד דולר בסוריה של אסד, סכום לא מבוטל עליו המדינה האיסלאמית לא תוותר בקלות.לפיכך ניתן לשער כי למרות ההצלחות הישראליות בשנה האחרונה נגד ההתבססות האיראנית - המערכה הזאת עדיין לא קרובה להסתיים.

 השוואה בין מפעלי הטילים בוואדי ג'הנם שבסוריה, ובפרצ'ין שבאיראן
 

השוואה בין מפעלי הטילים בוואדי ג'האנם שבסוריה, ובפרצ'ין שבאיראן (אימאג'סאט ISI )

 
 
 
 

מוקדם יותר היום התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן למגעים להסדרה בסוריה, ואמר כי "אנחנו רואים התכנסויות שונות במקומות כאלה ואחרים, מדברים על העיצוב מחדש של סוריה אחרי הקרב על אידליב. מבחינתה של מדינת ישראל, עם כל הכבוד וכל ההערכה לכל ההסכמים וכל ההבנות, אותנו זה לא מחייב".

"מה שמחייב אותנו זה אך ורק האינטרס הביטחוני של ישראל", הבהיר ליברמן בתום סיור בגבול לבנון ומפגש בשלומי עם ראשי הרשויות באזור, "כל שאר ההבנות וההסכמות שמגיעים אליהם בכל מיני מקומות פשוט מבחינתו לא רלוונטיים". הוא הוסיף: "נקפיד על קוצו של יוד לשמור על כל ההסכמים הקודמים, על כל ההבנות ועל האינטרס הביטחוני הישראלי".

ליברמן במפגש עם ראשי רשויות בגליל
 

ליברמן במפגש עם ראשי רשויות בגליל (חדשות עשר)

 

לפני יומיים דווח כי משלחת ביטחונית אמריקנית, שנפגשה עם בכירי המשטר בסוריה בחודש יוני, הציעה לאסד כי ארה"ב תוציא את כוחותיה מאדמת סוריה בתמורה לנסיגה איראנית מלאה מדרום סוריה. עוד דווח בעיתון "אל-אחבאר", המתפרסם בלבנון ונחשב מקורב לארגון חיזבאללה, כי ארצות הברית דרשה לקבל גם ערבויות לכך שלחברות אמריקניות תהיה גישה לנפט במזרח סוריה, ובנוסף לקבל מידע מלא על איומי טרור, בעיקר בנוגע לפעילים המסוגלים לבצע פיגוע במדינות המערב.

מהדיווח עולה כי ההצעה האמריקנית כללה גם את פינוי בסיסה הצבאי "א-תנף" וכן את האזור הממוקם מזרחית לנהר הפרת, הנמצא בשליטת ארה"ב. זאת בכפוף לפיקוח של צבאות סוריה ורוסיה. על פי הדיווח, הפגישה נערכה במשרדו של עלי ממלוכ, ראש הביטחון הלאומי הסורי.