"השווה עצמו להיטלר ויבקר ביד ושם": נשיא הפיליפינים בדרך לארץ

רודריגו דוטטרה, שזכה לכינוי "המעניש", עתיד לנחות בישראל בשבוע הבא. מספר גופים הביעו התנגדותם לביקור, ולמכירת נשק ישראלי למדינתו: "צריך לדעת להציב קו אדום"

בשבוע הבא צפוי להגיע לארץ נשיא מדינת הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, שידוע בעולם בעיקר בזכות האמירות השערורייתיות שסיפק לאורך השנים, ובשל המדיניות הנוקשה שנוקט משטרו כנגד אזרחיו. מספר גופים כבר הביעו את התנגדותם לביקור המנהיג, שחתום בין היתר על האמירה: "היטלר טבח בשלושה מיליון יהודים, יש כעת שלושה מיליון מכורים לסמים – אשמח לטבוח בהם".

על פי דוחות שפרסמו ארגוני זכויות אדם בין לאומיים, המשטרה הפיליפינית ירתה למוות ב-12 אלף אזרחים תחת כהונתו של דוטרטה, שזכה על ידי מגזין "טיים" לכינוי "המעניש". סהר ורדי מארגון חמושים, התייחסה להגעתו לארץ, ואמרה: "זה מצב אבסורדי - אדם שמשווה עצמו להיטלר בצורה חיובית יבקר ביד ושם ויחנוך אנדרטה לזכר חסידי אומות עולם".  

ורדי הצביעה על הבעייתיות ביחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות: "המצב הפנימי בפיליפינים הוא אמנם הבעיה העיקרית - אבל זה נעשה בנשק ישראלי. צרכני הסמים נורים, בין היתר, על ידי נשקי תבור, נגב, גליל וספייק, וזה אומר שיש לנו איזושהי אחריות על זה. הביקור כאן זו הזדמנות לדבר על זה".

 נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה
 

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה (רויטרס)

 
 
 
 

ורדי הדגישה בדיון שנערך בתכנית "לונדון את קירשנבאום", כי לדעתה "לרוב הישראלים אין מושג", והוסיפה: "יש להתהדרות בהיותנו מעצמת יצוא נשק מחיר -  האנשים האלה. אני חושבת שהיסטורית, צריך ללמוד ממקומות שבהם היה מעורב נשק ישראלי, כמו משטר האפרטהייד בדרום אפריקה ומשטרים חשוכים אחרים".

"יש המון מקרים של הפרת זכויות אדם ברחבי העולם, אך לרוב המדינות המערביות יש חוקים שאומרים למי אפשר ולמי אי אפשר למכור נשק, אפילו ספציפית לגבי יחידות שמפרות זכויות אדם", הסבירה, ובנוגע לדרישות הפרקטיות של המתנגדים לייצוא נשק לפיליפינים, אמרה: "צריך להגיד שיש לנו אמות מידה מוסריות כחברה, ולדעת להציב קו אדום, זה דבר שרוב העולם עושה. אין לנו מערכת חוקית שתכריח את משרד הביטחון לא למנוע נשק למדינות כאלו ואחרות".

בהתייחסה לפגישתו הצפויה של "המעניש" עם נשיא המדינה, אמרה כי "ריבלין הוא אדם שקווים מוסריים חשובים לו באופן כללי, וזה חלק מהמקום שבו צריך להראות את זה".