לקראת המתקפה המכרעת נגד המורדים באידליב: "נלך עד הסוף"

שר החוץ הסורי אמר לאחר פגישתו עם מקבילו הרוסי כי צבא אסד מתכוון לכבוש את מחוז אידליב תוך ניסיון להימנע מפגיעה באזרחים. "אין לנו נשק כימי ואיננו זקוקים לו"

שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם אמר היום (חמישי) כי צבא אסד מתכוון לכבוש את מחוז אידליב מידי המורדים. "נלך עד הסוף", אמר אל-מועלם, "ננסה להימנע מהרג אזרחים, מטרתנו המרכזית הם לוחמי ג'בהת א-נוסרה". דברי שר החוץ הסורי נאמרו לאחר שנפגש עם מקבילו הרוסי, סרגיי לברוב.

בהתייחסו להאשמות נגד הצבא הסורי כי השתמש בלחימה במורדים בנשק כימי, אמר אל-מועלם כי "אין לנו צורך בנשק כימי, ואין לנו כלל נשקים מסוג זה". "אנחנו נמצאים בשלבים האחרונים של מיגור הטרור ובשחרור ארצנו ממחבלים", חתם שר החוץ הסורי.

 
 
 
 שר החוץ הסורי, ווליד אל-מועלם
 

שר החוץ הסורי, ווליד אל-מועלם (רויטרס)

 

שר החוץ הרוסי אמר לאחר פגישת השניים כי "המפגש הזה התרחש בזמן המתאים, משום שהמשימה לעצור את הטרור בסוריה עדיין קיימת". "כל היסודות כבר מונחים כדי להתחיל ליצור תנאים עבור שלום ולמען שובם של הפליטים", הוסיף לברוב".

בתוך כך, מקור המקורב למשטר מסר מוקדם יותר כי צבא אסד מתכונן, בתמיכת רוסיה, לקראת מתקפה הדרגתית במחוז אידליב שבצפון מערב המדינה, בו נותרו עוד מורדים. לדברי המקור, "בקרוב תחל המתקפה". בד בבד, דובר הקרמלין טען היום כי מחוז אידליב הפך ל"מעוז טרוריסטים" והבהיר כי יש להתמודד עם הבעיה, להגדרתו. הוא הוסיף כי ההיקף הנרחב של התרגיל הצבאי הרוסי הצפוי בים התיכון "מוצדק, בשל המצב הקשה בסוריה". 

בתקופה האחרונה עלה החשש במוסקבה ובדמשק כי ארה"ב מתכננת לתקוף שוב בסוריה. מוקדם יותר היום, סיפר שגריר רוסיה בארה"ב, אנטולי אנטונוב, כי אמר לבכירים אמריקנים מוקדם יותר השבוע כי הוא מוסקבה מודאגת מהסימנים לפיהם וושינגטון מתכננת לתקוף שוב בסוריה והזהיר מפני "אגרסיביות חסרת בסיס ולא חוקית נגד סוריה".

אנטונוב נפגש השבוע עם בכירים אמריקנים, ביניהם ג'יימס ג'פרי, הנציג המיוחד לסוריה. "התוקפנות החדשה בסוריה לא תועיל לאינטרסים הלאומיים של אף מדינה ורק הטרוריסטים ירוויחו מכך", כתב אנטונוב בטוויטר.

כוחות אסד מניפים את דגל סוריה באל-חמדייה הסמוכה למעבר קונייטרה

כוחות אסד מניפים את דגל סוריה באל-חמדייה הסמוכה למעבר קונייטרה (חדשות עשר)

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום למגעים להסדרה בסוריה, ואמר כי "אנחנו רואים התכנסויות שונות במקומות כאלה ואחרים, מדברים על העיצוב מחדש של סוריה אחרי הקרב על אידליב. מבחינתה של מדינת ישראל, עם כל הכבוד וכל ההערכה לכל ההסכמים וכל ההבנות, אותנו זה לא מחייב".

"מה שמחייב אותנו זה אך ורק האינטרס הביטחוני של ישראל", הבהיר ליברמן בתום סיור בגבול לבנון ומפגש בשלומי עם ראשי הרשויות באזור, "כל שאר ההבנות וההסכמות שמגיעים אליהם בכל מיני מקומות פשוט מבחינתו לא רלוונטיים". הוא הוסיף: "נקפיד על קוצו של יוד לשמור על כל ההסכמים הקודמים, על כל ההבנות ועל האינטרס הביטחוני הישראלי".