שגריר רוסיה בארה"ב: מודאגים מתקיפה נוספת של האמריקנים בסוריה

אנטולי אנטונוב סיפר כי נפגש עם בכירים בוושינגטון והזהיר מפני "אגרסיביות חסרת בסיס ולא חוקית נגד הסורים" • משטר אסד מתכונן לקראת מתקפה במחוז אידליב

שגריר רוסיה בארה"ב, אנטולי אנטונוב, סיפר היום (חמישי) כי אמר לבכירים אמריקנים מוקדם יותר השבוע כי הוא מוסקבה מודאגת מהסימנים לפיהם וושינגטון מתכננת לתקוף שוב בסוריה והזהיר מפני "אגרסיביות חסרת בסיס ולא חוקית נגד סוריה".

אנטונוב נפגש השבוע עם בכירים אמריקנים, ביניהם ג'יימס ג'פרי, הנציג המיוחד לסוריה. "התוקפנות החדשה בסוריה לא תועיל לאינטרסים הלאומיים של אף מדינה ורק הטרוריסטים ירוויחו מכך", כתב אנטונוב בטוויטר.

 

בתוך כך, משטר אסד מתכונן, בתמיכת רוסיה, לקראת מתקפה הדרגתית במחוז אידליב שבצפון מערב המדינה, בו נותרו עוד מורדים. מקור המקורב למשטר מסר כי "בקרוב תחל המתקפה".

ביום שני דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "טסנים", כי איראן וסוריה חתמו על הסכם להרחבת שיתוף הפעולה הצבאי והביטחוני בין שתי המדינות. זאת, במסגרת ביקורו בן היומיים של שר ההגנה האיראני אמיר חתאמי לדמשק, במהלכו נועד עם נשיא סוריה בשאר אסד, עם מקבילו עלי עבדאללה איוב ועם בכירי הצבא הסורי.
 

על פי הדיווח, ההסכם מפרט את התחומים שבהם יורחב שיתוף הפעולה הביטחוני בין דמשק לטהראן. "סוריה עוברת משלב המשבר לשלב השיקום", אמר חתאמי בעת החתימה על ההסכם. מקבילו הסורי איוב הודה לאיראן על חלקה במאבק בטרור, להגדרתו, והבהיר כי דמשק לא תאפשר לגורמים אחרים לפגוע ביחסים הקרובים עם איראן.

 בשאר אסד
 

בשאר אסד ( רויטרס)

 

השר האיראני התחייב בפני הסורים כי מדינתו תספק תמיכה צבאית וסיוע בבנייתה מחדש של סוריה. "לא רק תושבי האזור כי אם בני אדם בכל העולם חבים את תודתם ללחימה נגד הטרוריסטים בסוריה", אמר חתאמי לאסד בפגישתם, כך לפי "תסנים". עוד אמר לנשיא הסורי כי הוא מלא תקווה שכל סוריה "תשוחרר" בקרוב וכך יוכלו הפליטים הסוריים לשוב לביתם. "היחסים בין המדינות חזקים מתמיד", השיב אסד בפגישתם.

כאמור, חתאמי נפגש גם עם שר ההגנה הסורי, עלי עבדאללה איוב, והשניים שוחחו על ההתמודדות עם "קבוצות הכופרים" – סונים קיצוניים מתנגדי המשטר, כפי שדיווחה סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א.
 

"איראן יכולה לעזור לסוריה על ידי הרחבת הארסנל הצבאי שלה", הדגיש חתאמי בכנס תקשורתי בדמשק, לפי דיווחי התקשורת. "לרפובליקה האיסלאמית של איראן יש יכולות גבוהות בתחום ההגנה והיא יכולה לעזור לסוריה להרחיב את הצטיידות כוחותיה הצבאיים", אמר השר האיראני.
 

בשבוע שעבר אמר יועץ ממשל טראמפ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, כי איראן צריכה להסיר את נוכחות כוחותיה הצבאיים מסוריה. בכירים איראניים השיבו לדברים ואמרו כי נוכחותם הצבאית באזור מתרחשת בהזמנת משטר אסד, והוסיפו כי אין בכוונתם לסגת כעת.
 

חתאמי אף הוסיף, כאמור, כי ביכולת איראן לסייע בבנייתה מחדש של המדינה למודת הקרבות. "אנחנו מקווים שיהיה לנו תפקיד פרודקטיבי בשיקומה של סוריה", אמר בהגעתו לפי דיווחי התקשורת האיראנית.
 

יותר מאלף אזרחים איראניים נהרגו במהלך הלחימה בסוריה מאז שנת 2012, בהם גם בכירים במשמרות המהפכה שפעלו כגיבוי לצבא אסד במלחמת האזרחים במדינה. הגוף הביטחוני האיראני שמר תחילה על עמימות בנוגע לחלקו בעימות הסורי, אולם בחלוף השנים ועם העלייה במספר הנפגעים מבין שורותיו, הערפל סביב תפקידו בלחימה החל להתפזר. ככל שמידע רב יותר נחשף, כך ניסו האיראנים למסגר את תמיכתם בצבא אסד כחלק מהמאבק הקיומי נגד לוחמיו הסוניים של דאעש, שרואים בשיעים המהווים רוב באיראן, ככופרים ובוגדים".