"לא מצליחות לחיות": הסייעות מוחות על השכר - ומאיימות לשבות

מלבד התגמול הכספי הנמוך, גם העומס הבלתי נתפס וחוסר האפשרות להתאגד הובילו את נשות החינוך להחלטה. "נכנסנו לעבודה הזאת מכל הלב אז תנו לנו שכר ותנאים מכל הלב"

שלושה ימים לפתיחת שנת הלימודים, סייעות הגנים ובתי הספר יצאו למאבק שכותרתו "סייעות מפסיקות לשתוק" ומאיימות בשביתה נוכח המשכורות המביכות שהן מקבלות, העומס הבלתי נתפס וההיסטריה הציבורית סביב התקריות האלימות בהן מעורבות גננות. מלבד התנאים הקשים והשכר הזעום, לרובן אין קביעות וגם אינן יכולות להתאגד.

אלה אהרון, סייעת פדגוגית בעיריית רמת גן, הנמצאת בתפקידה כבר שמונה שנים סיפרה כי היא מרוויחה ארבעת אלפים שקלים נטו בחודש. סיגל אבישי, סייעת משלבת עם ותק של 11 שנים, הראתה כי תלוש המשכורת שלה עומד על 4,500 שקלים נטו, וסיפרה כי בתחילת הדרך שכרה היה אלפיים שקלים בלבד.

  תלוש השכר של סיגל אבישי
 

תלוש השכר של סיגל אבישי (חדשות עשר)

 

"אני מאמינה שהסיבה לשכר הזעום הזה נובעת מכך שאנחנו נשים. אם היינו גברים לא היו משאירים את המשכורת הזאת ובכל מקרה גברים לא היו עובדים בתור גננים", אמרה אהרון. עוד הוסיפה כי "נכנסנו לעבודה הזאת מכל הלב אז תנו לנו שכר ותנאים מכל הלב – אנחנו צריכות לקבל 8,000 שקלים נטו". אהרון אמרה על סף ייאוש: "אתם לא מתביישים להסתכל לי בעיניים ולתת לי את היקר לכם כדי שאשמור עליו כשאני מקבלת משכורת כזאת".

אבישי סיפרה על הקושי לחיות עם המשכורת הנמוכה: "אני לא מצליחה לחיות, אני רק נושמת. היו תקופות שעבדתי בעוד שלוש עבודות כדי לסגור את החודש ולתת לילדים שלי את מה שהם היו צריכים". עוד סיפרה כי העבודה האינטנסיבית גרמה לכך ש"לא אכלתי יום שלם".