המטרונית בחיפה, חדשות עשר

"מאיימים עלינו בפיטורים": מאבק בעלי חברת "דן בצפון" בנהגיה

נהגי המטרונית בחיפה ביקשו להתאגד תחת ההסתדרות הלאומית. בתגובה, לטענתם, ההנהלה פתחה במסכת התנכלויות. "מעולם לא נתקלתי במעסיק שפועל בכזו ברוטאליות"

בשבועות האחרונים מתנהל מאבק בין נהגים בחברת "דן בצפון", שמפעילה את המטרונית בחיפה, למנהליה. הנהגים טוענים שבעלי החברה מתעמרים בהם, מאיימים עליהם ומתכננים לפטרם, רק מכיוון שהחליטו להתאגד תחת ההסתדרות הלאומית במקום ההסתדרות הכללית שבה מאוגדים כיום – שני גופי עובדים שלא פעם מתחרים זה בזה.

נהגי החברה, שחשו כי ועד העובדים הקיים לא מייצג אותם כפי שציפו, ביקשו להתאגד תחת ההסתדרות הלאומית בתקווה לשיפור התנאים. בתגובה, לטענתם, החלה מסכת של איומים, התנכלויות ומעקבים אחר העובדים, אשר בעקבותיה הוגשה בקשה דחופה לבית הדין לעבודה בחיפה. "מאיימים על נהגים, אנשים חוטפים קנסות כמעט כל שבוע, מזמנים אותם לשימועים", סיפר מיכאל פרלמן, אחד מהנהגים וממובילי ניסיון ההתאגדות.

אחד מיוזמי ההתאגדות זומן לפני כשבועיים לשיחה אצל מנכ"ל החברה. בהקלטת השיחה ביניהם נשמע המנכ"ל מטיח בנהג: "אתה חותר תחת הגב שלנו, עושה לי פה מהומות. אני עזרתי לך, הייתי צריך לפטר אותך מזמן ואתה לא תשרוד אצלי הרבה זמן".

 נהגי חברת "דן בצפון", המובילים נסיון התאגדות
 

נהגי חברת "דן בצפון", המובילים נסיון התאגדות ( חדשות עשר)

 

בתשובות שהגישה לבית הדין, טענה הנהלת החברה כי מדובר בעובדים בעלי רקע משמעתי ותעבורתי בעייתי, וכי זימוניהם לשימועים לפני פיטורים נוגעים לעבירות תנועה שביצעו. כראיה, הציגה ההנהלה תיעוד שצולם על ידה ובו ניתן לראות, לדבריה, נהג המשתמש בטלפון הנייד בעת הנהיגה. מההסתדרות הלאומית נמסר כי לא נראית בסרטון כל עבירה, ושבזמן צילום הסרטון קיבל הנהג מסרונים ממקור לא ידוע במטרה לגרום לו להשתמש בטלפון.

רן קונפינו, מנהל המחלקה המשפטית בהסתדרות הלאומית, אמר: "מעולם לא נתקלתי במעסיק שפועל בכזו ברוטאליות ולא מהסס לפגוע בעובדים שלו והכל מתוך מטרה אחת – לשמור על ארגון עובדים אחר, ההסתדרות הכללית".

 המטרונית בחיפה
 

המטרונית בחיפה (חדשות עשר)

 

במסגרת דיון שהתקיים היום בבית הדין לעבודה שבחיפה הוסכם, בין היתר, כי הנהגים יחזרו לעבודתם עד למועד השימועים, וכי הנהלת חברת "דן בצפון" תעדכן את בית הדין בתוצאותיהם. החברה דחתה את כל הטענות שעולות בכתבה והפנתה להודעה שמסרו הצדדים לבית הדין, לפיה "הצדדים הגיעו להסכמות בבית הדין, ויפעלו בדרך משותפת ובתום לב לצורך פתרון המחלוקות ביניהם". טרם ידוע אם ניסיון ההתאגדות החלופית של העובדים יצלח, אך החברה התחייבה היום שלא להתערב בכך.