יוזמה בליכוד: המבקר יעניק חסינות לתת-ניצב גיא ניר

לאחר שהיועמ"ש סרב להעניק חסינות לקצין המודיעין הבכיר שעומד בפני פיטורים וטוען כי בידיו הקלטות שיביכו בכירים במשטרה, במפלגת השלטון מתכוונים להעלות הצעת חוק חדשה

פרשת תנ"צ גיא ניר: במפלגת הליכוד שוקדים על הצעת חוק שתאפשר למבקר המדינה להעניק חסינות גם לשוטרים. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה סרב להעניק חסינות לקצין המודיעין הבכיר, תת-ניצב גיא ניר, שעומד בפני פיטורים וטוען כי בידיו הקלטות שיביכו בכירים במשטרה.

לפי הצעת החוק החדשה, מבקר המדינה יוכל להעניק חסינות גם לשוטרים. כיום, מבקר המדינה - שיכול להעניק חסינות - לא יכול לעשות זאת במקרה של חיילים, סוהרים או שוטרים. יוזם החוק, חבר הכנסת יואב קיש, טוען כי המבקר תומך ביוזמה. "אני חושב שמאוד חשוב שנוכל לראות את כל החומרים של גיא ניר ולבחון אותם לעומקם ואם צריך לתת לו על זה הגנה מנהלתית, אני חושב שבניגוד ליועץ המשפטי לממשלה, שכך צריך לעשות. שוחחתי עם מבקר המדינה על כך. בעניין זה הוא חושב כמוני ותומך ביוזמה שלי. אני בטוח שכשנחזור למליאה בתחילת אוקטובר, נקדם את זה בקצב מהיר", אמר ח"כ קיש לחדשות עשר.

מוקדם יותר החודש, לאחר שתת-ניצב ניר, פנה ליועץ המשפטי לממשלה וביקש ממנו לקבל חסינות בתמורה להעברת חומר והקלטות נגד בכירי המשטרה, המצביעים לטענתו על מעשים פליליים, פנו בלשכתו של מנדלבליט לפרקליטו של ניר, עו"ד מיכאל דבורין, בבקשה להעביר את כל החומרים העוסקים בנושא, ומסרו כי  אינם מוכנים לתת דבר לניר בתמורה, לרבות חסינות.

בלשכת היועץ מתחו ביקורת מרומזת על התנהלותו של ניר: "תנ"צ ניר פנה בעבר, כבר לפני כשלוש שנים, בתלונות מפורטות למח"ש, בהן העלה טענות שונות כלפי גורמי משטרה, ומסר חומרים שהיו בידיו, ואלה טופלו במח"ש. ככל שהחומרים הנטענים היו מצויים בידיו כבר אז והוא בחר שלא להעלות את כלל טענותיו ושלא להעביר את כלל החומרים שהיו בידיו באותה עת, הרי שהדבר מעורר תמיהה".

 
 
תת ניצב גיא ניר
 

תת ניצב גיא ניר (חדשות עשר )

 

כזכור, בחודש פברואר טען תת-ניצב ניר, שהיה ראש חטיבת המודיעין במשטרה בתקופה בה הודיעו על מינויו של גל הירש למפכ"ל, באוזני מבקר המדינה, וגם בפני ארדן, כי ראש אגף חקירות ומודיעין, ניצב מני יצחקי, פעל לסיכול מינויו של הירש - באופן הגובל בקשירת קשר פלילי.

תחילת הפרשה ב-25 באוגוסט 2015, אז הודיע ארדן על מינוי הירש למפכ"ל המשטרה. בצמרת המשטרה לקחו קשה את המינוי. באותו ערב, ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, רמז שיתפטר מהמשטרה. לפי מקורביו, הוא מאוד נעלב מהחלטתו של ארדן.

למחרת, בשעת בוקר מוקדמת, העוזרת האישית של ניצב יצחקי והעוזרת האישי של תנ"צ ניר התכתבו בהודעות. העוזרת של ניר כתבה כי "ראש החטיבה הופתע מאוד לשמוע כי פנית הבוקר לקצינה בחטיבת המודיעין וביקשת ממנה לערוך בדיקות אודות המפכ"ל המיועד גל הירש". העוזרת של יצחקי ענתה: "הפנייה נעשתה בהנחיה ישירה של ראש אח"מ (יצחקי). גיא מוזמן לדבר איתו על כך".

בד בבד, ניר שוחח עם יצחקי בנושא. בעקבות שיחות אלה, הוא פנה למבקר המדינה ולאחרונה גם לארדן בתלונה נגד יצחקי, שבה הוא טוען כי מעשיו לסיכול מינויו של הירש גובלים בפלילים. ניר טוען כי יצחקי לחץ לאסוף חומר על הירש. כמו כן, לדבריו, על בקשות להכין תיק חפיפה למפכ"ל המיועד, יצחקי ענה כי יש בעיה בכך, בשל חיקור דין נגדו. על אמירות לפיהן ליאחב"ל אין ראיות נגד הירש, אמר יצחקי כי הן לא נבדקו ולא תומללו אך הן קיימות. בוויכוח שהתפתח בין השניים, התעקש יצחקי שהרשות להלבנת הון בודקת דברים, וכי המעורבות של הירש בחקירה קרתה אמנם בשנת 2007, כשהחוק לא היה בתוקף, אבל שמדובר בעניין אתי.

זה תקופה ארוכה שתנ"צ ניר, שהודח מתפקידו, מנהל מלחמה במפקדיו לשעבר. ניר הודח מתפקידו לאחר שבמשטרה הוגש נגדו כתב אישום על דיווחים כוזבים והתנהגות לא הולמת. החודש פורסם כי ניר מעלה טענות על כך שבמסגרת תפקידו, התבקש לבדוק מידע על השר אריה דרעי ואיש העסקים מוטי בן משה, באופן המנוגד לנהלים.

ב-2013, כך על פי ניר, נתבקשה חטיבת המודיעין לבדוק אם יש בידיה מידע על איש העסקים מוטי בן משה, שהיה אז אלמוני יחסית ורצה לרכוש את חברת IDB. זאת, לכאורה בצורה לא תקינה. שם נוסף שעולה בשיחות הוא אריה דרעי. הרשות לאיסור הלבנת הון ביקשה להעביר מידע מרשות לרשות, באופן שנראה לא תקין לראש חטיבת המודיעין.