"השתגעת? לא מדברים על זה": למה בישראל לא לומדים אבולוציה?

מעדויות מורים שהגיעו לחדשות עשר עולה שלימודי האבולוציה הודרו מהכיתות מסיבות של רגישות דתית, והמסר שמועבר למורים ולתלמידים הוא - עדיף להתעלם

הבורות של תלמידי ישראל בכל מה שקשור לצ'רלס דרווין ולקשר האפשרי ביניהם לבין השימפנזות לא מקרית. גם בעבר משרד החינוך לא בדיוק טיפח את לימודי האבולוציה, אבל בשנים האחרונות נדמה שהוא מעלים אותם לגמרי מכיתות הלימוד.

בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים תוכנית הלימודים בביולוגיה לא כוללת כל סממן אבולוציוני. בחטיבת הביניים המושג מוזכר כמטרה כללית, בקריצה, בתוכנית עצמה אין אבולוציה, אף לא שאלה אחת בבחינות המיצ"ב. לפני 4 שנים תוכנית הלימודים בביולוגיה לתיכונים הוחלפה: בזו הישנה הייתה יחידת בחירה מורחבת לבגרות שכללה את תאוריית מוצא האדם וכיצד החלו החיים על פני כדור הארץ לפני מיליארדי שנים. בתוכנית החדשה - לנושאים האלה, שרגישים מבחינה דתית, אין כל זכר. במקומם, התלמידים אמורים ללמוד על סיכויי ההישרדות של בעלי חיים ועל שינויים גנטיים כתוצאה מהתאמה לסביבה.

 

מעדויות של מורות ומורים רבים לביולוגיה ששוחחו עם חדשות עשר עולה שבמשרד החינוך מעדיפים כמה שפחות אבולוציה בבתי הספר. המורים לא עוברים השתלמויות בנושא, לא יודעים ללמד אותו, ומקבלים רמזים, לעתים עבים מאוד, שעדיף להתמקד בסוגיות אחרות.

ע', מורה לביולוגיה, סיפרה לחדשות עשר: "אני לא מדברת על אבולוציה בשיעורי מדעים, לא בחטיבת הביניים ולא בחטיבה העליונה". נ', מורה אחרת לביולוגיה, הוסיפה: "לא מלמדים כמעט אבולוציה, חביבי" ואילו ר', רכזת ביולוגיה, סיכמה: "מורות שאצלי בצוות פשוט לא מלמדות את זה".

ד"ר ליאת בן דוד, מנכ"לית מכון דוידסון לחינוך מדעי, טוענת כי "לא ללמד את זה, זה בעצם להוציא חלק מאוד-מאוד עיקרי מהמדע ולא להנגיש אותו לילדי ישראל".

תחום האבולוציה הוא נושא בסיסי מאוד בתחום הביולוגיה, אבל רגיש בחברה הישראלית, נדמה שבמשרד החינוך בחרו שלא להתמודד עם המורכבות הזו בתוך הכיתה אלא פשוט להעלים את תפיסת המדע לגבי מה קרה בכדור הארץ במיליארדי השנים האחרונות.

מטעם משרד החינוך נמסר בתגובה: "עקרונות התאמת המינים לסביבתם הם לימודי חובה בחטיבת הביניים, תורת האבולוציה עצמה נלמדת במסגרת הבחירה בבתי הספר התיכוניים".