נתניהו איים מהכור בדימונה ובאיראן הגיבו: "מחרחר מלחמה"

רה"מ הזהיר "מי שמאיים עלינו בכליה, מעמיד עצמו בסכנה דומה", התייחס לסנקציות על טהראן והוסיף כי הסכם בין סוריה לאיראן "לא ירתיע אותנו". זריף בטוויטר: "חסר בושה"

  • פורסם ב:
  • 29/08/2018 18:22
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/08/2018 22:18
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (רביעי) כי "מי שמאיים עלינו בכליה, מעמיד עצמו בסכנה דומה, ובכל מקרה הוא לא ישיג את מטרתו". דבריו נאמרו בטקס קריאת הקריה למחקר גרעיני בכור בדימונה על שם שמעון פרס.

"נמשיך להפעיל לחצים נגד המשטר המסוכן והקיצוני באיראן", אמר נתניהו בהתייחסו לסנקציות שהוטלו על הרפובליקה האסלאמית. "רק אתמול ראינו את פירות הלחץ הזה בדבריו של נשיא איראן, שאמר שרבים בעם האיראני איבדו אמון בעתידה ובעוצמתה של איראן בגלל הסנקציות הכלכליות המתחדשות".

 
 
 
 חמינאי
 

חמינאי (חדשות עשר)

 

בנוגע להתבססות איראן בסוריה, אמר ראש הממשלה כי ישראל תמשיך לפעול גם במישור הצבאי, "נגד ניסיונותיה של איראן להציב כוחות ומערכות נשק מתקדמות בסוריה". נוסף על כך, הכריז נתניהו כי הסכם בין סוריה לאיראן לא ירתיע את ישראל.

"שמעון חתר לשלום, אבל הוא ידע ששלום אמת יכול להיות מושג רק אם ידנו תאחז בחוזקה בנשק המגן", הוסיף נתניהו. "במזרח התיכון, ובחלקים רבים של העולם, יש אמת פשוטה: אין מקום לחלשים. החלשים קורסים, נטבחים, נמחקים מן ההיסטוריה, והחזקים, לטוב או לרע, הם אלה ששורדים. את החזקים מכבדים, עם החזקים כורתים בריתות, ובסופו של דבר עם החזקים עושים שלום".

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, הגיב לדברים בטוויטר: "איראן, מדינה ללא נשק גרעיני, מאוימת בהשמדה אטומית על ידי מחרחר מלחמה שעומד ליד מפעל לייצור נשק גרעיני. חסר בושה"

.

מוקדם יותר, מנהיגה העליון של איראן חמינאי דרש מנשיא המדינה רוחאני ומהשרים בממשלה לפתור בדחיפות את הבעיות הכלכליות המשפיעות על כלל המדינה. מחוקקים בפרלמנט האיראני פתחו היום בתהליך הדחה נגד שר החינוך, ובכך הגבירו את הלחץ על הנשיא שמתמודד עם הכלכלה הקורסת בעקבות הסנקציות החדשות של ארה"ב.

"הפקידים צריכים לעבוד יום וליל כדי לפתור את המשבר הכלכלי", אמר מנהיגה העליון של איראן. הוא נפגש עם הנשיא רוחאני ושרי הממשלה, ימים ספורים לאחר שהפלמנט פיטר את שר הכלכלה שהואשם בצניחת הערך של הריאל, ובשיעור האבטלה הגבוה. שבועות קודם לכן גם פוטר שר העבודה. כמו כן, במקביל להדחת שר החינוך, הפרלמנט פועל להדחת שר התעשייה. לטענתם, הדחת השרים הבכירים שנכשלו בתפקידם יפעיל לחץ על הנשיא שכושל בניהול המשבר הכלכלי.

 הפגנות באיראן נגד המשטר
 

הפגנות באיראן נגד המשטר (חדשות עשר)

 

אתמול, הצהיר נשיא איראן, חסן רוחאני, כי טהראן תתגבר על האתגרים הכלכליים שמולם היא מתמודדת. רוחאני טען כי אנשים רבים איבדו אמונם בעתיד המדינה לאחר הסנקציות שהוטלו על ידי ארצות הברית אולם טהראן תביס פקידים "אנטי-איראנים" בבית הלבן. עוד אמר הנשיא האיראני כי ההפגנות ברחבי המדינה בתחילת השנה, עודדו את טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין. דברי רוחאני נאמרו במהלך דיון בפרלמנט האיראני שעסק במצב הכלכלי ושאליו זומן נשיא הרפובליקה האסלאמית.

רוחאני פנה לחברי הפרלמנט ואמר: "היו מודעים לכך שחבלה יוצרת חורבן ושתמונות קודרות של חיי אדם יוביל לחשיכה נוספת". עוד הוסיף כי "ישנה דרך שלישית להתמודד עם המשבר במקום לנטוש או להישאר בהסכם הגרעין". עם זאת, הוא לא פירט אלא טען כי הסביר אותה אתמול בשיחתו עם מקבילו הצרפתי עמנואל מקרון. בנוסף, חברי הפרלמנט האיראני לא השתכנעו מתשובותיו של רוחאני בנוגע להתמודדות עם המשבר הכלכלי במדינה, כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "טסנים".