חמינאי, חדשות עשר

חמינאי לרוחאני: "לעבוד יום וליל כדי לפתור את המשבר הכלכלי"

חברי הפרלמנט באיראן הצליחו להדיח מספר שרים בכירים בכדי להפעיל לחץ על הנשיא שיחלץ את המדינה מקריסה. הלחץ הגובר גם מקרב העם קיבל כעת גיבוי מהמנהיג העליון

מנהיגה העליון של איראן חמינאי דרש מנשיא המדינה רוחאני ומהשרים בממשלה לפתור בדחיפות את הבעיות הכלכליות המשפיעות על כלל המדינה. מחוקקים בפרלמנט האיראני פתחו היום (רביעי) בתהליך הדחה נגד שר החינוך, ובכך הגבירו את הלחץ על הנשיא שמתמודד עם הכלכלה הקורסת בעקבות הסנקציות החדשות של ארה"ב.

"הפקידים צריכים לעבוד יום וליל כדי לפתור את המשבר הכלכלי", אמר מנהיגה העליון של איראן. הוא נפגש עם הנשיא רוחאני ושרי הממשלה, ימים ספורים לאחר שהפלמנט פיטר את שר הכלכלה שהואשם בצניחת הערך של הריאל, ובשיעור האבטלה הגבוהים. שבועות קודם לכן גם פוטר שר העבודה. כמו כן, במקביל להדחת שר החינוך, הפרלמנט פועל להדחת שר התעשייה. לטענתם, הדחת השרים הבכירים שנכשלו בתפקידם יפעיל לחץ על הנשיא שכושל בניהול המשבר הכלכלי.

 
 
 

הנשיא רוחאני מכהן כמנהיג המדינה מאז 2013, וניצח בשתי מערכות בחירות הודות לרפורמה הכלכלית שהבטיח לעמו. לאחר הכרזת טראמפ במאי בדבר יציאה מהסכם הגרעין וחידוש הסנקציות, המוניטין שלו ספג מהלומה ומצב הכלכלה באיראן הורע מאוד, וכתוצאה מכך יצאו ההמונים להפגין ברחובות.

על פי נתוני המדינה הערבית, שאוכלוסייתה מונה כ-80 מיליון אנשים, שיעור האבטלה עומד על 12%. כרבע מהצעירים עד גיל 30 מובטלים, והם מהווים 60% מתושבי המדינה. ערכו של מטבע הריאל ירד ביותר משני שליש רק בשנה האחרונה.