רופאה ישראלית בבורמה מלמדת אחיות, חדשות עשר

גם בלי תנאים בסיסיים: הרופאות הישראליות שרוצות לחולל שינוי

מגבות מורתחות במקום פדים סטריליים, מחסור במיכשור ורופא יחיד לכל התחומים. המשלחת הישראלית בבורמה הבינה שלמרות דלות האמצעים - חייבים לשמור על קשר • בייבי בורמה

לרופאים המקומיים במחוז פינדאיה, אליו הגיעו הרופאות הישראליות במסען בבורמה, אין הרבה ברירות. עליהם לחלוש על עשרות תחומי התמחות מגוונים, שבעולם המפותח כל אחד מהם מטופל בנפרד על ידי רופא מומחה. שם, הרופא צריך לדעת לטפל כמעט בכל מחלה ולבצע בעצמו כמעט כל הליך רפואי. הצוות הישראלי הגיע אמנם כדי להספיק לעזור בכמה שיותר ניתוחים אך גם כדי להנחיל ידע שיסייע לצוותים הרפואיים המצויים בתת-תנאים בהמשך הדרך, עם רצון לשמור על קשר עתידי.
 

"המשכורת נמוכה ביותר, אבל אני לא עושה את זה בשביל הכסף, אני עושה את זה בשביל המדינה שלי", הסביר ד"ר ט'אן מין טוט, מנהל בית החולים האזורי בפינדאיה, מדוע הוא מתאמץ כל כך בשביל שכר של מאות דולרים בודדים בחודש. טוט הקים בעצמו את בית החולים בו הוא גר, וגם הבת שלו רוצה להיות רופאה כמוהו כשתגדל, על אף הקושי שבעבודה.
 

למרות המסירות הרבה, הסטריליות שעליה מקפידים כל כך בישראל שונה מאוד בבורמה. בגלל מחסור בציוד, בזמן הניתוחים מרתיחים מגבות ספוגות דם כתחליף לפדים סטריליים חד פעמיים, ומחזירים אותן לשימוש. לכולם ברור שאם משהו חריג יקרה בזמן הניתוח, לא בטוח שיהיה מה לעשות שכן אין רופא מרדים, מכשיר החייאה או אמצעים בסיסיים נוספים. כשמדברים על הטיפול ביולדות למשל אז אין תינוקייה, אין חדר התאוששות ועל פגייה בכלל אין מה לדבר.

 
 ד"ר רונית אלמוג ומכשיר האולטרה סאונד

ד"ר רונית אלמוג ומכשיר האולטרה סאונד ( חדשות עשר)

 


 

כאמור, למשלחת שאורגנה על ידי ארגון Tag Development יחד עם ארגון רוטרי העולמי, ברור שלפני שחוזרים לארץ, צריך להעביר לצוותים המקומיים את הידע. הרופאות הישראליות הבינו לאורך הביקור ותוך התנסות בפרוצדורות רפואיות בתנאים ירודים כי אם רוצים לחולל שינוי אמיתי - צריך לשמור על קשר לאורך זמן.