"אפשר לשאול את אלכסה": הרובוט שילמד את התלמידים לדבר באנגלית

הרובוט ייכנס כבר בשנת הלימודים הקרובה ל-150 כיתות, במטרה להעשיר את אוצר המילים ולשפר את הביטחון בדיבור. גם בחינת המיצ"ב באנגלית עתידה להשתנות. בנט: "צורך בסיסי"

בשנת הלימודים הקרובה מערכת הבינה המלכותית "אלכסה" תוצב בעשרות בתי ספר לצד המורה האנושית, במטרה לשוחח עם התלמידים בשפה האנגלית ובכך לשפר את רמת הדיבור שלהם. "אנחנו נדבר אנגלית", הכריז שר החינוך נפתלי בנט כשהסביר כי זהו צורך בסיסי של כל בוגר ובוגרת מערכת החינוך הישראלית.

הרובוט בעל הקול הנשי יוצב במרכז שולחן סביבו יתכנסו כשישה תלמידים. היא תעזור להם לשפר את אוצר המילים ותלמד אותם זמנים ודקדוק. "השיחה היא עם מכשיר שמבין רק אנגלית", הסביר ד"ר אילן בן יעקב, מנהל הפדגוגיה במרכז לטכנולוגיה חינוכית MindCET. "כדי להוציא מידע צריך לדבר באנגלית תקנית ולהגות את המילים נכון. כך יש שיפור של הלמידה ושל הביטחון העצמי", הוסיף.

לאחר פיילוט במספר בתי ספר, "אלכסה" תיכנס השנה ל-150 כיתות. אגם, שעולה לכיתה ו', סיפרה: "אלכסה בשבילי היא כמו סוג של מיני-מורה שמלמדת ועונה לי על כל שאלה". גם יובל, שעולה לכיתה ו', אמר כי "כשיש שאלה קשה, אז אתה יכול לשאול את אלכסה". עם זאת, הדר פלד, המרכזת את מקצוע האנגלית ב"בית לחינוך פאול קור" שבפתח תקווה, הדגישה שהפיתוח "עדיין לא מחליף את המורים ואת היחס האישי".

כחלק מתוכניתו של השר בנט לשיפור רמת הדיבור של התלמידים באנגלית, במשרד החינוך פיתחו פרק חדש בבחינת המיצ"ב שבו התלמידים יידרשו לנהל שיחה אותנטית של כחצי שעה עם המחשב. בעשרה בתי ספר יתקיימו השנה פיילוט של בחינות המיצ"ב באנגלית לתלמידי כיתות ח' במטרה להכיל את זה בהמשך בכל בחינות המיצ"ב. "אנגלית מדוברת היום היא צורך בסיסי של כל בוגר ובוגרת של מערכת החינוך הישראלית" אמר בנט.