טנק רוסי, רויטרס

מסר למערב? רוסיה תערוך את התרגיל הגדול ביותר זה 40 שנה

בצל המתיחות, הודיע שר ההגנה הרוסי על קיום התרגיל שבו ישתתפו מאות אלפי חיילים ולמעלה מאלף מטוסים. במקביל, מוסקבה עיבתה את כוח המשימה הימי שלה בסמוך לחופי סוריה

ברקע המתיחות עם המערב, שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו הודיע היום (שלישי) כי רוסיה צפויה לערוך בחודש הבא את התרגיל הצבאי הנרחב ביותר שקיימה מאז 1981. התרגיל, המכונה "ווסטוק-2018" ("מזרח-2018"), ייערך באזורים צבאיים במרכז ובמזרח רוסיה ויכלול כמעט 300 אלף חיילים, מעל 1,000 מטוסים צבאיים, שתי שייטות ימיות וכל היחידות המוטסות.

הצבא הסיני עתיד אף הוא לקחת חלק בתרגיל, ולשלוח כ-3,200 חיילים ו-30 מטוסים ומסוקים שיצטרפו לכוחות הרוסיים. שר ההגנה הסיני טען כי השתתפות צבא סין בתרגיל תיעשה על מנת לשפר את יכולתם להתמודד עם איומים ביטחוניים. "הצטרפות צבא סין לתרגיל לא מעידה על ברית צבאית בין סין ורוסיה", אמר סונג, מומחה צבאי מהונג קונג. "התרגיל רק מעיד על כך שהן מוסקבה והן בייג'ינג חשות צורך לשפר את יכולתן להתמודד מול איומים בטחוניים, בנקודת הזמן הקריטית הזאת".

סוחוי Su-30
 

סוחוי Su-30 (רויטרס)

 

בתוך כך, חיל הים הרוסי שלח לים התיכון את כוח המשימה הגדול ביותר מאז תחילת מעורבותה של רוסיה במלחמת האזרחים בסוריה לפני כשלוש שנים. ייתכן שהצעד מגיע לקראת מתקפה אפשרית נגד מעוז המורדים האחרון באידליב, או בשל החשש ממתקפה אמריקנית במדינה המשוסעת בעקבות גילוי שרידים של מתקפה כימית שביצע משטר אסד. במקביל אמר שויגו כי צבא רוסיה מקיים מגעים עם מנהיגי המורדים באידליב כדי להגיע להסכם טרם מתקפה אפשרית.

ספינת קרב רוסית
 

ספינת קרב רוסית (רויטרס)

 

ההודעה על התרגיל הצבאי הצפוי מגיעה כאמור על רקע היחסים המתוחים בין רוסיה והמערב. בתחילת החודש הודיעה ארה"ב כי תטיל סנקציות חדשות על רוסיה לאחר שקבעה בוודאות כי מוסקבה היא זו שניסתה להרעיל בבריטניה את המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל, ובתו יוליה. מספר שבועות לאחר מכן, קרא שר החוץ הבריטי ג'רמי האנט לאיחוד האירופי להחריף את הסנקציות נגד רוסיה. בנאום שנשא בעת ביקורו בוושינגטון, אמר האנט, בין היתר, כי נשיא רוסיה, ולדימין פוטין, "הופך את העולם למקום מסוכן יותר".