יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שיאהב

"אבו מאזן בשיחות סגורות: 'הסכם בין חמאס לישראל - על גופתי'"

בכיר בפתח אמר לחדשות עשר כי יו"ר הרשות זעם על התיווך המצרי וטען כי ההסדרה הנרקמת נחשבת "בגידה והתרסה נגד ההנהגה". נוסף לכך, טען כי הפיוס הפנים-פלסטיני מתרחק

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, התייחס בשיחות סגורות לשיחות בין ישראל וחמאס, ואמר: "על גופתי תהיה הפסקת אש והסכם רגיעה בין הצדדים", כך טען היום (שלישי) בכיר בפתח בשיחה עם חדשות עשר. עוד הוסיף כי "אם ההסכם ייחתם ללא הסכמת הרשות הדבר אינו חוקי ונחשב בגידה". בנוגע להסכם הפיוס בין פתח לחמאס אמר הגורם הבכיר כי חילוקי הדעות בין הצדדים מתרבים וכי ההסכם "מעולם לא נראה רחוק יותר".

לפי הגורם הפלסטיני, אבו מאזן זעם על מצרים, שמשמשת כמתווכת בשיחות, על כך שמוכנה לנהל שיחות עם חמאס ללא נוכחותו. "המצרים אינם קוראים נכון את המפה ופוגעים באינטרסים הלאומיים הפלסטינים. שיחות עם חמאס, שהגיע לשלטון בעזה בהפיכה וללא הסכמת ושיתוף הרש״פ, אינן מקובלות ובבחינת התרסה נגד ההנהגה הפלסטינית", אמר הבכיר מרמאללה.

 
 
 
 הנהגת חמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

הנהגת חמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה (חדשות עשר)

 

מוקדם יותר, אמר עזאם אל-אחמד, חבר בוועד המרכזי של פתח כי תנועתו מסרה למצרים את תשובתה הסופית על נייר ההסדרה וכינה אותה כ"מדויקת וחיובית". עוד ציין כי "פתח נסמך בתשובתו על הסכמים קודמים וכי אין בתשובה כל חדש אלא דרישה ליישם את כל מה שהוסכם בעבר בין שני הצדדים ובכלל זה שובם של פקידי הרשות הפלסטינית לעבודה ברצועת עזה".

ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) טענה בריאיון לביטאון חמאס "א-ריסאלה" כי "אבו מאזן נוהג עם עמו כמו בכיר ישראלי, לא כמו פלסטיני, ובטח שלא כמו מנהיג. בפועל הרשות הפלסטינית לא מייצגת את הרצועה". לדבריה, בסירובו להסיר את הסנקציות על הרצועה, יו"ר הרשות למעשה דוחף את הצדדים להפסקת אש, שלטענתה "אינה ויתור על המאבק ועל ההתנגדות, אלא הזדמנות לחיזוק".

בתוך כך, דובר תנועת חמאס, עבד אל-לטיף קאנוע, אמר כי "מהלכינו לקראת ייצוב הרגיעה והסרת המצור מעל עזה זוכים לקונצנזוס מצד העם ומצד ארגוני ההתנגדות". קאנוע פנה להנהגת הפתח, ואמר: "אין סיבה להרוס את הפרויקט הלאומי שלנו, כיוון שאנו לא ניצבים מול עסקה מדינית ולא חלק מהסכם בין-לאומי שכולל ויתורים על שטחים או הכרה בישראל".

אתמול טען בכיר חמאס אוסאמה חמדאן כי גם אם תושג רגיעה, ארגון הטרור ימשיך "לבנות את יכולותיו מפני שאין לו אמון באויב הציוני". דבריו צוטטו בסוכנויות הידיעות הפלסטיניות השונות. לדבריו, "הסדר הרגיעה אינו כולל הקמה של נמל ימי או שדה תעופה מחוץ לשטחים הפלסטינים – כל מה שפורסם עד עכשיו בעניין הזה זה שקר".

עוד הוסיף כי "האויב הציוני הגיע למסקנה שלא ניתן לחסל את ההתנגדות הפלסטינית וכי ישראל תראה שהיא טעתה טעות חמורה אם הרגיעה עם חמאס תיכשל. אם תושג רגיעה, אז לא נתמהמה בעבודה על הסרת המצור ועל הסרת הסנקציות על הרצועה". חמדאן אמר גם כי בארגון הטרור "רוצים להשיג עסקה לחילופי שבויים עם ישראל יותר מבעבר". לדבריו, מסלול חילופי השבויים נפרד מזה של הרגיעה. חמדאן הוסיף כי יש להסכם המתגבש ערבות מצרית, קטארית, בינלאומית וטורקית.