"ארה"ב הציעה לאסד - נעזוב את סוריה, אם איראן תיסוג גם כן"

"אל-אחבאר" דיווח על פגישה שנערכה בדמשק ביוני בין משלחת ביטחונית אמריקנית לבכירי המשטר הסורי. לפי הדיווח, וושינגטון הסכימה לעזוב את המדינה בתמורה לתנאים מסוימים

משלחת ביטחונית אמריקנית, שנפגשה עם בכירי המשטר בסוריה בחודש יוני, הציעה לאסד כי ארה"ב תוציא את כוחותיה מאדמת סוריה בתמורה לנסיגה איראנית מלאה מדרום סוריה, כך דווח היום (שלישי) בעיתון "אל-אחבאר", המתפרסם בלבנון ונחשב מקורב לארגון חיזבאללה. על פי הדיווח, ארה"ב דרשה לקבל גם ערבויות לכך שלחברות אמריקניות תהיה גישה לנפט במזרח סוריה, ובנוסף לקבל מידע מלא על איומי טרור, בעיקר בנוגע לפעילים המסוגלים לבצע פיגוע במדינות המערב.

מהדיווח עולה כי ההצעה האמריקנית כללה גם את פינוי בסיסה הצבאי "א-תנף" וכן את האזור הממוקם מזרחית לנהר הפרת, הנמצא בשליטת ארה"ב. זאת בכפוף לפיקוח של צבאות סוריה ורוסיה. על פי הדיווח, הפגישה נערכה במשרדו של עלי ממלוכ, ראש הביטחון הלאומי הסורי.

 
 
 
כוחות אסד מניפים את דגל סוריה באל-חמדייה הסמוכה למעבר קונייטרה
 

כוחות אסד מניפים את דגל סוריה באל-חמדייה הסמוכה למעבר קונייטרה (חדשות עשר)

 

עוד דווח כי באחד הלילות בחודש יוני נחת מטוס של איחוד האמירויות בנמל התעופה הבין-לאומי בדמשק. מהמקום יצאה שיירה גדולה של כלי רכב, שבהם שהו קציני מודיעין מסוכנות הביון האמריקנית. במהלך הפגישה, שארכה כארבע שעות, דנו הצדדים במשבר בסוריה ובהשלכותיו על האזור.

על פי הדיווח, ממלוכ השיב להצעה: "נכנסתם לסוריה ללא כל רשות ואתם נחשבים ככוח כובש, לכן עליכם לצאת מסוריה באופן שבו נכנסתם". עוד הוסיף כי "סוריה היא חלק מציר רחב ועמדתנו ביחס לאיראן, לחיזבאללה וליתר הכוחות שנלחמו איתנו כנגד הטרור ברורה. הברית שלנו עם איראן איתנה וההצעה שלכם אלינו לא תשנה זאת".

בהתייחסו לסעיף הנפט בהצעה אמר ממלוכ כי "סוגיה זו תהיה רלוונטית רק לאחר שסוריה תשוקם". על פי הדיווח, ממלוכ התייחס גם להעברת המודיעין על פעילי הטרור ואמר כי "לסוריה יש מידע רב על פעילי טרור והיא חולקת אותו עם ידידותיה, אך לא תהיה מוכנה לחלוק אותו עם האמריקנים ולא תקיים כל תיאום ביטחוני עם ארה"ב עד שיתייצבו היחסים בין המדינות".

ההסכם שנחתם בין איראן וסוריה

אתמול דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" כי איראן וסוריה חתמו על הסכם להרחבת שיתוף הפעולה הצבאי והביטחוני בין שתי המדינות. זאת, במסגרת ביקורו בן היומיים של חתאמי בדמשק, במהלכו נועד עם נשיא סוריה בשאר אסד, עם מקבילו עלי עבדאללה איוב ועם בכירי הצבא הסורי.

על פי הדיווח, ההסכם מפרט את התחומים שבהם יורחב שיתוף הפעולה הביטחוני בין דמשק לטהראן. "סוריה עוברת משלב המשבר לשלב השיקום", אמר חתאמי בעת החתימה על ההסכם. מקבילו הסורי איוב הודה לאיראן על חלקה במאבק בטרור, להגדרתו, והבהיר כי דמשק לא תאפשר לגורמים אחרים לפגוע ביחסים הקרובים עם איראן.

 שר ההגנה האיראני חתאמי ונשיא סוריה אסד
 

שר ההגנה האיראני חתאמי ונשיא סוריה אסד (רויטרס)

 

השר האיראני התחייב בפני הסורים כי מדינתו תספק תמיכה צבאית וסיוע בבנייתה מחדש של סוריה. "לא רק תושבי האזור כי אם בני אדם בכל העולם חבים את תודתם ללחימה נגד הטרוריסטים בסוריה", אמר חתאמי לאסד בפגישתם, כך לפי "תסנים". עוד אמר לנשיא הסורי כי הוא מלא תקווה שכל סוריה "תשוחרר" בקרוב וכך יוכלו הפליטים הסוריים לשוב לביתם. "היחסים בין המדינות חזקים מתמיד", השיב אסד בפגישתם.

הנספח הצבאי של איראן בדמשק, אבו אל-קאסם עלי נג'אד, הודיע היום כי הנוכחות של היועצים הצבאיים האיראניים בסוריה תימשך וכי נוכחות זו היא אחד מהסעיפים בהסכם הצבאי שנחתם בין סוריה לאיראן.

יותר מאלף אזרחים איראניים נהרגו במהלך הלחימה בסוריה מאז שנת 2012, בהם גם בכירים במשמרות המהפכה שפעלו כגיבוי לצבא אסד במלחמת האזרחים במדינה. הגוף הביטחוני האיראני שמר תחילה על עמימות בנוגע לחלקו בעימות הסורי, אולם בחלוף השנים ועם העלייה במספר הנפגעים מבין שורותיו, הערפל סביב תפקידו בלחימה החל להתפזר. ככל שמידע רב יותר נחשף, כך ניסו האיראנים למסגר את תמיכתם בצבא אסד כחלק מהמאבק הקיומי נגד לוחמיו הסוניים של דאעש, שרואים בשיעים המהווים רוב באיראן, ככופרים ובוגדים.