רוחאני: רבים איבדו אמונם בעתיד איראן בעקבות הסנקציות

הנשיא האיראני הוסיף כי טהראן תביס פקידים "אנטי-איראנים" בבית הלבן ותתגבר על האתגרים הכלכליים. אתמול פנתה איראן לבית הדין הבין-לאומי בהאג בתביעה להסיר המגבלות

נשיא איראן, חסן רוחאני, הצהיר הבוקר (שלישי) כי טהראן תתגבר על האתגרים הכלכליים שמולם היא מתמודדת. רוחאני טען כי אנשים רבים איבדו אמונם בעתיד המדינה לאחר הסנקציות שהוטלו על ידי ארצות הברית אולם טהראן תביס פקידים "אנטי-איראנים" בבית הלבן. עוד אמר הנשיא האיראני כי ההפגנות ברחבי המדינה בתחילת השנה, עודדו את טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין. דברי רוחאני נאמרו במהלך דיון בפרלמנט האיראני שעסק במצב הכלכלי ושאליו זומן נשיא הרפובליקה האסלאמית.

רוחאני פנה לחברי הפרלמנט ואמר: "היו מודעים לכך שחבלה יוצרת חורבן ושתמונות קודרות של חיי אדם יוביל לחשיכה נוספת". עוד הוסיף כי "ישנה דרך שלישית להתמודד עם המשבר במקום לנטוש או להישאר בהסכם הגרעין". עם זאת, הוא לא פירט אלא טען כי הסביר אותה אתמול בשיחתו עם מקבילו הצרפתי עמנואל מקרון. בנוסף, חברי הפרלמנט האיראני לא השתכנעו מתשובותיו של רוחאני בנוגע להתמודדות עם המשבר הכלכלי במדינה, כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "טסנים".

הנשיא האיראני התייחס גם לאיומים על חיסולו: "אם מאיימים עליי בהתנקשות, אני בסדר עם זה. כולנו יודעים את זה ואומרים את זה בתפילתנו - החלום שלנו הוא למות בשם האל".

  נשיא איראן חסן רוחאני
 

נשיא איראן חסן רוחאני (רויטרס)

 
 
 
 

אתמול אמר נשיא איראן כי מדינתו "מצפה כי השותפות להסכם הגרעין יפעלו בצורה מהירה יותר כדי לשמר אותו". רוחאני אמר את הדברים בשיחה עם מקרון, כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "איסנא". עוד הוסיף רוחאני כי "איראן פעלה בהתאם להבטחות שהוגדרו בהסכם למרות הנסיגה החד-צדדית של ארה"ב ולכן מצפה משותפותיה לנקוט עמדה".

במקביל, אתמול פנתה איראן לבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג בתביעה להסיר את הסנקציות האמריקניות שהוטלו על איראן ביוזמתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. על פי הודעת התביעה, הסנקציות פוגעות בצורה משמעותית בכלכלה האיראנית ומפרות את האמנה בין המדינות שנחתמה ב-1955.

האמריקנים לא פרסמו מיד תגובה רשמית לטענות האיראניות, אך הם צפויים לטעון כי לאו"ם לא צריכה להיות סמכות שיפוטית בנושא. כמו כן, בנוגע ליחסים בין המדינות, ארה"ב צפויה לומר כי האמנה אינה תקפה עוד וכי הסנקציות שהוטלו על טהראן אינן מפרות אותה בכל מקרה. הדיונים בנוגע לתביעה צפויים להימשך כארבע ימים וההחלטה תתקבל תוך חודש. בשלב זה טען משרד החוץ האמריקני כי התביעה האיראנית היא "ניסיון להתערב בזכות הריבונות של ארה"ב".

ההפגנות באיראן בחודש שעבר
 

הפגנות באיראן בעקבות המצב הכלכלי (חדשות עשר )

 

שלשום התייחס שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, לסוגיית היחסים בין שתי המדינות, ואמר כי "ארה"ב מנהלת מלחמה פסיכולוגית נגד איראן ושותפותיה העסקיות". זריף אמר את הדברים בטלוויזיה האיראנית, והדגיש כי "האמריקנים רגילים להישאר בעסקה רק בגלל האינטרסים שלהם וכך גם קרה בהסכם הגרעין". עוד הוסיף כי בכל מקרה "חוסר האמון שלנו בארה"ב נותר ללא שינוי".

זריף ציין כי "בהשוואה למדינות אחרות באזור התלויות בגורמים אחרים, איראן עצמאית ויכולה להבטיח את ביטחונה בהתבסס על האומה האיראנית". עם זאת, "האמריקנים מנסים לכפות לוחמה פסיכולוגית ומנסים לשנות את המצב".

ביום שבת אמר זריף כי "איראן מחכה לערבויות אירופיות לטובת מכירת הנפט המקומי ושמירת ערוצי הבנקאות", כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "איסנא". התמיכה האירופית מגיעה ברקע פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין וחידוש הסנקציות על טהראן, במה שגרם לצניחת ערך הריאל ופגיעה בכלכלה המקומית.

ביום חמישי הודיעו חברת התעופה הלאומית של צרפת, "אייר פראנס" וענקית התעופה הגדולה ביותר בבריטניה, "בריטיש אירוויז", כי יפסיקו בעוד כחודש את הטיסות הישירות לטהראן. גם חברת התעופה הממלכתית של הולנדת, "KLM", הודיעה כי תפעל באופן דומה. זאת, בצל הסנקציות שהטיל הנשיא טראמפ על איראן אשר נכנסו לתוקף לפני כשבועיים.

"הפעלת הקו אינה מעשית מבחינה כלכלית", מסרה "בריטיש אירוויז", "הטיסה האחרונה לטהראן תתרחש ב-22 בספטמבר". ענקית הטיסה הבריטית חידשה את הטיסות לאיראן לפני כשנתיים, וכעת כאמור, היא מפסיקה אותן פעם נוספת. חמיד ביידינג'ד, שגריר איראן בבריטניה, טען שהחלטת בריטיש אירוויז "מצערת". בחשבון הטוויטר שלו כתב ביידיניג'ד: "בהתחשב בביקוש הגבוה, החלטת חברת התעופה מצערת".