"מכתב תקיף גרם לביטול ביקורו של פומפאו בקוריאה הצפונית"

4 ימים לאחר שטראמפ הודיע ששר החוץ לא יבקר בפיונגיאנג כיוון "שהפירוז לא התקדם", נחשף כי ההחלטה נבעה ממסר שהגיע מקים יונג צ'ול: "עשויים לחדש את פעילות הגרעין"

החלטתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לבטל את ביקורו של שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, בקוריאה הצפונית נבעה ממכתב תקיף שנשלח מקים יונג צ'ול, הבכיר הצפון קוריאני שהוביל את המו"מ מול פומפאו בשבועות האחרונים, כך דווח הלילה (שלישי) ב"וושינגטון פוסט".

על פי הדיווח, המכתב התקבל ביום חמישי, מספר שעות לאחר שפומפאו הכריז על ביקורו המתוכנן בקוריאה הצפונית, שם הוא תכנן להציג את הנציג החדש לשיחות עם פיונגיאנג, סטיבן בייגאן, סגן נשיא חברת פורד. לפי רשת CNN, המכתב כלל אזהרה לפיה "המשך השיחות שוב נמצא בסכנה, והן עשויות להיכשל". לפי המכתב, לא ניתן להתקדם במו"מ שכן "ארצות הברית לא מוכנה לעמוד בציפיות של פיונגיאנג הנוגעות לחתימה על הסכם שלום". זאת, בהתייחס לכך שוושינגטון מסרבת לחתום על הסכם טרם פירוז קוריאה הצפונית מגרעין. "אם לא ניתן יהיה להשיג פשרה, פיונגיאנג עשויה לחדש את הפעילות הגרעינית", נכתב.

 
 
מייק פומפאו וקים יונג צ'ול
 

מייק פומפאו וקים יונג צ'ול (רויטרס )

 

בתוך כך, יפן הודיעה הלילה כי קוריאה הצפונית עדיין מהווה איום חמור לביטחונה, זאת למרות הבטחותיו של שליט המדינה, קים ז'ונג און, לפירוז גרעיני של חצי האי הקוריאני. בהצהרה שפורסמה ע"י משרד ההגנה היפני נכתב כי "הפעילות הצבאית של קוריאה הצפונית מהווה את האיום החמור ביותר על עמנו".

ביום שישי הודיע טראמפ כי בניגוד להודעה המוקדמת, פומפאו, לא יבקר השבוע בקוריאה הצפונית, כך כתב הנשיא בחשבון הטוויטר. טראמפ ציין כי הסיבה להחלטה נובעת מכך שהוא "לא מרגיש שתהליך הפירוז הגרעיני בחצי האי הקוריאני מתקדם".

טראמפ הוסיף כי "המתיחות הכלכלית עם סין לא עוזרת במאמצים לפירוק מנשק גרעיני", וציין כי "פומפאו ישוב לבקר בפיוניאנג בעתיד הקרוב, ככל הנראה לאחר שהיחסים עם סין יפתרו". הנשיא האמריקני כתב כי הוא "שולח איחולים חמים לשליט קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און", וכי הוא "מצפה לפגוש אותו בקרוב".

ביום חמישי, לאחר שנודע כי פומפאו יבקר בקוריאה הצפונית במהלך שבוע הבא, אמרה דוברת משרד החוץ האמריקני, הת'ר נויארט, כי הוא "לא צפוי מפגש עם השליט קים ז'ונג און".

בעקבות ההחלטה האשימה קוריאה הצפונית את ארצות הברית ב"הונאה" וב"תכנון מזימה" נגדה. בעיתון הממשלתי "רודונג סינמון" נטען כי יחידות מיוחדות של הצבא האמריקני המוצבות ביפן מתכננות תרגיל אווירי שמטרתו "לחדור אל פיונגיאנג" במידה ולא תצליח לגרום למשטר הקומוניסטי להתפרק באופן חד-צדדי מנשקו הגרעיני.

 צילומי לווין מעל אתר הטילים בקוריאה הצפונית
 

צילומי לווין מעל אתר הטילים בקוריאה הצפונית (38 NORTH)

 

בלילה שבין רביעי לחמישי דווח באתר "North 38" כי קוריאה הצפונית הפסיקה את העבודות לפירוק אתר הטילים סוהאי שבדרום-מערב המדינה. הדיווח התבסס על תצלומי לווין שצולמו בשבוע שעבר. בתצלומים נראה כי מתחילת חודש אוגוסט לא נערכה פעילות פירוק משמעותית באתר וכי כל הפריטים שפורקו עד כה נותרו בערימה על הקרקע ולא פונו מהמקום.

אם אכן קוריאה הצפונית הפסיקה את פירוק האתר, הרי שמדובר בפעולות המנוגדות להבטחותיו של שליט המדינה, קים ז'ונג און, לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ בפגישתם בחודש יוני. 

צילומי הלווין מצטרפים לקביעתם של פקחי האו"ם שטענו באמצע השבוע כי קוריאה הצפונית לא עצרה את פעילותה הגרעינית. בדוח של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) נכתב כי "המשך פיתוח תכנית הגרעין של קוריאה הצפונית וההצהרות ששחררה בנושא מטרידים ביותר".