ד"ר רונית אלמוג ומכשיר האולטרה סאונד, חדשות עשר

הציוד הרפואי שהוטס מהארץ - ומיד סייע בהצלת תינוקות בבורמה

כעת גם במדינה האסייתית יוכלו לאבחן בעיות היריון מסוכנות - בזכות מכשיר אולטרה סאונד מיושן שהוצא משימוש באיכילוב לפני שנים • הפרק השני ב"בייבי בורמה"

בעשרות השנים האחרונות, אין אישה ישראלית שחוותה היריון ולא עברה עשרות בדיקות אולטרה סאונד. אלא שבמחוז פינדאיה שבבורמה, זה עדיין מחזה נדיר, גם בבית החולים המרכזי.

משלחת הרופאות הישראליות שהגיעה למיאנמר כדי להציל חיים, הביאה עמה גם מכשיר אולטרה סאונד שנתרם על ידי בית החולים איכילוב. מדובר באמצעי מיושן יחסית, שיצא משימוש בארץ לפני שנים רבות, אלא שכאן מדובר בהתקדמות של דור. אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בעולם השלישי לתמותת אימהות, הוא המחסור באמצעים לאבחון מוקדם של בעיות שמעלות את הסיכון שבלידה, בעיות שבעזרת ציוד פשוט וזול ניתן לפתור. המשלחת אורגנה ומומנה על ידי ארגון Tag Development יחד עם ארגון רוטרי העולמי.

 
 ד"ר רונית אלמוג ומכשיר האולטרה סאונד
 

ד"ר רונית אלמוג ומכשיר האולטרה סאונד (חדשות עשר)

 

העיקרון שהנחה את אנשי המשלחת היה פשוט: להביא לבורמה ציוד זמין וזול, ולא טכנולוגיה מתקדמת שמצריכה הכשרה מיוחדת. ד"ר מיכל דישי גלצקי, מומחית בגניקולוגיה מבית החולים איכילוב: "מדובר באמצעים בסיסיים שנראים לנו מובנים מאליהם. אין להם את הציוד הזה בנגישות".

אמצעים כמו ה-KIWI, שמאפשר לערוך לידת ואקום גם בתנאי שטח, יאפשר מעתה למאות מיילדות בכפרים במחוז לתת טיפול שלא היה קיים שם כלל. אך אפילו הרופאות המומחיות לא יכלו לדמיין עד כמה מהר יתאפשר להן להציל חיים, בזכות אותה פיסת ציוד פשוטה.