גני ילדים להורים שלא חיסנו את ילדיהם: "ההרשמה מבוטלת"

תוכנית משרד הבריאות לחייב הצגת פנקס חיסונים לפני הרישום לגן טרם גובשה, אך חלק מהמוסדות החלו ליישמה באופן עצמאי. "פחות משבוע לפתיחה והגננת לא מוכנה לקבל אותם"

פחות משבוע לפתיחת שנת הלימודים, ובזמן שמשרד הבריאות מנסה לגבש את תוכנית "הגן המחוסן" המחייב הצגת פנקס חיסונים טרם הרישום, הורים דיווח על כך שישנם גני ילדים שהחלו ליישם את התוכנית באופן עצמאי והחליטו לבטל את הרשמתם של ילדים שלא חוסנו. משרד החינוך הבהיר כי אינו יכול לאכוף את התוכנית בגנים הפרטיים. עם זאת, גורם בכיר במשרד טען כי בגנים הציבוריים יהיה מקום לכל ילד, גם אם לא חוסן.

א, אב לשני ילדים שהרשמתם לגן בוטלה בגלל שלא חוסנו, סיפר: "אשתי הציגה להם שהילדים לא מחוסנים ברוב החיסונים, והיא אמרה לנו שאין בעיה. עם זאת, אתמול קיבלנו מהגננת שהיא לא מוכה לקבל אותם מסיבה זאת".

עוד הוסיף כי "בחרנו לא לחסן אותם מתוך אידיאולוגיה מסוימת הקשורה לפגיעה בילדים. קראנו המון מחקרים והחלטנו לא לחסן למרות עמדת משרד הבריאות". בשיחה בין א' לגננת אמרה לו: "אחת האימהות שמעה את זה והלכה לדבר עם אימהות נוספות והן לא מוכנות שיהיה ילד לא מחוסן בגן ואף איימו להוציא את ילדיהן מהגן".

חיסון
 

חוק חיסון חובה (חדשות עשר)

 

איתי ברשדסקי, יוזם תוכנית "הגן המחוסן", הסביר "לגן יש חובה כלפי כלל הילדים וכלל ההורים וכנראה עד היום אנשים לא הבינו שבגן שלהם יש אנשים שנמצאים בגן המסכנים את הילדים האחרים. אני יכול להבין למה בן אדם חושב שהוא רוצה בטובת הילד שלו ובוחר לו משהו, אבל אני לא מבין למה הוא חושב שזה נכון לכפות את זה על הקהילה ועל הזולת".

מרינה, אם לפעוט, הצטרפה אף היא ליוזמה, ואמרה: "אני רוצה שכל הורה ששולח את הילד שלו יחסן אותו. אני דורשת שהגנים לא יקבלו אף ילד שאינו מחוסן. גם איגוד רופאי הילדים בישראל הצטרף ליוזמה והמליץ למשרדי החינוך והבריאות להחיל את התוכנית בכל מוסדות החינוך ובגני הילדים.

ד"ר גליה גריסרו, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות לילדים בביה"ח איכילוב, הסבירה "ילד לא מחוסן יכול להפיץ את המחלה שהורים אחרים, שכן חיסנו את הילדים שלהם, לא מעוניינים שהילדים ידבקו בה. בצורה כזאת הוא מקבל את ההחלטה לא רק עבור הילד שלו אלא גם עבור הילדים השוהים בסביבתו.

התוכנית המתגבשת במשרד הבריאות לחיסון ילדי הגן ובתי הספר תכלול את תוכנית חיסוני טיפת חלב. כלומר, התוכנית היא שילדי גן ובתי ספר יוכלו להיכנס ללימודים במידה ויסיימו את החיסונים במועד בהתאם לתוכנית החיסונים של משרד הבריאות, למרות שהדגש יהיה על חיסון נגד המחלות: חזרת, חצבת, אדמת ואבעבועות רוח - מחלות מדבקות מאוד שנישאות באוויר ועלולות להיות גם קטלניות לאוכלוסיות שונות ובנוסף חיסון נגד מחלת השעלת.

לדברי גורמים במשרד הבריאות, הם לא יחייבו בחיסון נגד הפטיטיס ביי ואיי, והילדים לא ידרשו לקבל חיסון נגד שפעת וחיסון נגד וירוס הפפילומה שעלול לגרום גם להתפתחות של גידולים סרטניים. בכל מקרה, התוכנת של משרד הבריאות לא צפויה להיכנס לתוקף בשנה הקרובה.