השריפה בצומת סעד , משה ברוכי, יערן קק״ל

דיווח פלס': צה"ל פוצץ חפץ חשוד על גדר הרצועה; שריפות בעוטף

קודם לכן דווח על ירי שבוצע לעבר מספר צעירים פלסטינים באותו אזור; במהלך היום פרצו שלוש שריפות בעוטף - שלא נגרמו כתוצאה מעפיפוני תבערה

כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו היום (שני) כי צה"ל פעל להסרת חפץ חשוד שנמצא על גדר הגבול עם רצועת עזה, באזור המכונה "מלכה". עוד קודם דווח כי כוחות ישראלים ביצעו ירי לעבר מספר צעירים פלסטינים באותו אזור.

ממוקד השטח של קק"ל נמסר כי אחר הצהריים, במהלך שעה אחת, פרצו שלוש שריפות ביער בארי, צומת סעד, ובערוץ נחל שובה שביער שוקדה. שלושת המוקדים נמצאים כאמור באזור עוטף עזה, אך בהמשך נמסר כי לאחר חקירת השריפות התברר כי לא מדובר בשריפה כתוצאה משיגורי בלוני או עפיפוני תבערה משטח הרצועה.

השריפה בצומת סעד
 

השריפה בצומת סעד (משה ברוכי, יערן קק״ל)

 
 
 
 

האירועים האחרונים מגיעים על רקע פתיחת מעבר ארז שבגבול רצועת עזה הבוקר, זאת לאחר ששר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע אתמול כי הוא ייפתח "לאור השקט הביטחוני שנשמר לאורך השבוע האחרון והירידה המשמעותית באירועים". בהודעה שנמסרה מלשכת שר הביטחון הובהר כי ההחלטה התקבלה "לאחר התייעצות עם צה"ל, שב"כ, המועצה לביטחון לאומי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים".

המעבר, המשמש הולכי רגל, נסגר לפני כשבוע, ובדיווחים פלסטיניים עלה כי הדבר אירע "באופן מפתיע", וכי הסיבה שסיפקה ישראל היא המשך צעדות השיבה, כמו גם המשט הימי שיצא מהרצועה ונבלם על ידי כוחות צה"ל. לאחר הדיווחים, נמסר מטעמו של ליברמן כי הוחלט על סגירת המעבר לאחר הערכת מצב, ובשל האירועים האלימים על הגדר ביום שישי.

חבר הלשכה המדינית של חמאס, חוסאם בדראן, מסר אמש כי שיחות הפלגים בקהיר סביב הרגיעה והפיוס שנועדו להתקיים היום נדחו. עוד מסר בדראן כי עמדת חמאס לפיה יש לשמור על אחדות לאומית על בסיס ההסכם בין הפלגים משנת 2011 נותרה על כנה. לדבריו, כל מה שקשור לעזה וסוגיות פלסטיניות אחרות "יצריך הסכמה לאומית".

 שר הביטחון אביגדור ליברמן, בפגישה עם ראשי רשויות בעוטף עזה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן, בפגישה עם ראשי רשויות בעוטף עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

בכיר פתח, עזאם אל-אחמד, אמר אתמול בריאיון לטלוויזיה הפלסטינית כי משלחת בראשותו הגיעה לקהיר אתמול והחלה בסדרת דיונים עם ההנהגה המצרית בנוגע להסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס, ולהסכם הפיוס הפנים-פלסטיני. אל-אחמד ציין כי משלחתו הבטיחה שבתוך פחות מ-24 שעות תוצג עמדת התנועה במלואה בנוגע לסוגיית הפיוס - דבר שלטענתו יאפשר לדיונים להתקדם.

בסוף השבוע שעבר התייחס ליברמן למגעים, ואמר כי "אין לי כל קשר לסיפורי ההסדרה, אני לא מעורב, לא מאמין בה. ההסדרה היחידה היא המציאות בשטח". לדבריו, "חמאס הוא ארגון טרור שמטרתו השמדת מדינת ישראל, לכן לא חושב שיש על מה לדבר איתו". הוא הסביר כי בתיווך המצרים, מובהר לחמאס כי "לא תהיה התקדמות או הסדרים חדשים עד לפתרון בסוגיית השבויים והנעדרים. אם חמאס רוצים להתקדם לאיזשהו מקום - קודם כל זה השבויים והנעדרים". עוד הוסיף כי "אנחנו רוצים קודם כל שקט ביטחוני. אם נחליט שאין ברירה וצריך מהלך צבאי, אנחנו נקבע את העיתוי והתנאים".

מקורבי נתניהו מסרו אז בתגובה לדברים: "אנו פועלים בצורה מתואמת. לא מכירים משהו שלא היה מתואם עם ליברמן בנוגע לעזה". גורם צבאי בכיר הביע תמיהה בעקבות דברי ליברמן ואמר לחדשות עשר כי "שר הביטחון היה נוכח בכל הדיונים, קיבל את כל העדכונים והיה שותף לכל תהליך קבלת ההחלטות ולמגעים עם מצרים ויודע על המגעים עם קטאר ועם איחוד האמירויות".