"אמא שלך תמות?": כך בית הספר התמודד עם הורה שחלה בסרטן

מאיה סיפרה לאמה נגה כי חבריה מציקים לה בכיתה וביקשה שתבוא לספר על מחלתה. האם נדהמה לגלות שאין שום נוהל בנושא: "המורה אמרה תודה שסיפרתי לה, וזהו בערך"

נגה קלינגר, אימא לשני ילדים שחלתה בסרטן השד, נדהמה לגלות שבמערכת החינוך אין נוהל שמסדיר התמודדות עם חולי של הורים, והחליטה להגיע לבית הספר ולהסביר לתלמידים על הסיטואציה המורכבת שעוברת על משפחתה.

"זה התחיל מזה שקיבלתי את הבשורה", היא סיפרה, בריאיון ל"חמש עם רפי רשף". "כמה ימים אחר כך ישבנו, אני ובן זוגי יוני, עם מאיה והסברנו לה על הכל – מה זה סרטן, איזה מזל זה שיש טיפולים, אבל גם שהם אלו שיחלישו אותי ושגם אאבד את השיער". נגה ציינה כי "ברגע שהסברתי לה התקשרתי גם למחנכת, והייתי בטוחה שהיא תפעיל איזשהו נוהל, אבל אז הסתבר לי שלא קיים דבר כזה. המורה אמרה תודה שסיפרתי לה, וזהו בערך".

 נגה קלינגר, חלתה בסרטן והסבירה על כך לתלמידים בכיתה של בתה
 

נגה קלינגר, חלתה בסרטן והסבירה על כך לתלמידים בכיתה של בתה (חדשות עשר )

 
 
 
 

"מאיה ילדה מאוד חזקה, אבל אחרי כמה ימים היא סיפרה לי שמציקים לה", אמרה האם. "היא אמרה שכל יום שואלים אותה אם אמא שלה תמות, אם היא בבית החולים, ומבקשים שתסביר מה יש לי. היא התמודדה וענתה להם, אבל בשלב מסוים אמרה: 'תפסיקו לשאול אותי כל הזמן' וביקשה שאגיע איתה לכיתה כדי להסביר לילדים על המחלה".

כחודשיים אחרי שסיפרה לבתה ולמחנכת על מצבה, והופתעה לגלות שלא נעשו מאמצים מצד בית הספר להסביר על כך לשאר הילדים, הגיעה נגה לאסיפת הורים בבית הספר וביקשה מהמורה לערוך בעצמה שיחה עם התלמידים: "היא מאוד שמחה. אני לא מצפה מאותה מחנכת, אישה צעירה, שתמציא את הגלגל. אני מצפה שמשרד החינוך יעזור לה וייתן נוהל", אמרה נגה, והוסיפה: "הילדים, תלמידי כיתה ב', היו מדהימים. בצבא אומרים שהנהלים נכתבו בדם, בואו לא נגיע למצב הזה, כדי שילדים לא יתדרדרו".

כמאה זוגות הורים פנו למשרד החינוך בבקשה לבחון קידום נוהל מסודר של טיפול ותמיכה בילדים שהוריהם הצעירים חלו בסרטן. "נוהל חשוב זה צריך להיות כלי בידי מערכת החינוך לצד הדרכת הצוות החינוכי להבנה והתמודדות עם מצב מורכב זה לטובת הילדים", טענו מארגני היוזמה, החברים בקהילת "חלאסרטן" של עמותת מרכז טל. 

 
על פי נתוני מרכז טל, במדינת ישראל מאובחנים מדי שנה במחלת הסרטן כ-3,800 חולים בני 44-18. צעירים אלה, לפי העמותה, חווים קשיים רבים במקביל למחלה לרבות הקושי בהמשך ניהול חיי משפחה רגילים, ובמערכת החינוך לומדים מדי שנה אלפי תלמידים שהוריהם הצעירים חלו במחלת הסרטן.